reklama

Kvalitní kousky oblečení by měly tvořit základ šatníku. Nebojte se v něm udělat pořádný průvan

Uspořádání šatníku je důležitou součástí každodenního života. Dobře zorganizovaný šatník nám umožňuje snadněji zvolit oblečení na různé příležitosti, šetří čas i peníze. Pojďme se společně podívat na užitečné tipy, jak šatník efektivně vytřídit, jak rozeznat kvalitní kousky oblečení a jak si jej uspořádat tak, aby byl praktický a přizpůsobený i váhovým výkyvům nebo změnám vkusu.

Nemáte co na sebe? Vsaďte na kvalitní kousky oblečení! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vsaďte na kvalitní kousky oblečení. Jak začít?

Prvním krokem k uspořádání šatníku je důkladné třídění oblečení. Ujistěte se, že nebudete rušeni a budete mít dostatek času pro kompletní práci. Vyprázdněte svůj šatník, pro rozprostření oblečení využijte třeba postel a rozdělte oblečení do několika kategorií: stále používané kousky, zanedbané a ty, které potřebují opravu, sezónní oblečení a kousky, které už nepotřebujete. Při rozhodování, co si ponechat a co vyřadit, se zamyslete nad tím, jak často dané oblečení nosíte a jestli ještě vyhovuje vašemu stylu.

Vyřaďte oblečení, které jste nepoužili déle než rok, a dávejte přednost kvalitním kouskům oblečení před těmi, které jsou poškozené nebo zastaralé. „Svým klientkám vždy doporučuji, aby nerozdělovaly šatník podle barev. Je to sice hezké, ale při výběru outfitu nepraktické. Potřebujete u sebe mít kategorie (bundy, saka, kalhoty) a ne barvy. Ramínka musí vždy mířit stejným směrem – díky tomu se oblečení lépe vyndává a ukládá zpátky a tolik se v šatníku nepomačká,” dodává stylistka Gabriela Zim.

Jakmile máte vybráno, které kusy oblečení si ponecháte, začněte je organizovat ve svém šatníku. Můžete je uspořádat podle typu, barvy nebo sezóny, v závislosti na vlastních preferencích. Použijte vhodné zásuvky, věšáky a úložné krabice, abyste měli přehledný a funkční šatník.

Nepotřebné oblečení vyhoďte, nebo pošlete dál
Nepotřebné oblečení vyhoďte, nebo pošlete dál (Zdroj: Unsplash)

Vsaďte na kvalitní kousky oblečení

Při třídění šatníku je důležité rozeznat, co je skutečně kvalitní a co ne. Kvalitní kousky oblečení jsou vyrobené z odolných materiálů s pečlivým zpracováním. Zkontrolujte švy, knoflíky, zipy a další detaily. Tyto kvalitní kousky oblečení by vám měly skvěle padnout a také odolávají opakovanému nošení a praní. Investování do vyšší kvality oblečení vám pomůže vytvořit trvanlivý šatník, který bude vypadat dobře i po několika letech. Dívejte se proto po materiálech jako je bavlna, vlna, kašmír či kvalitní kůže. Nezapomeňte také zvolit několik univerzálních kousků.

Například maminky jistě ocení kvalitní bundu, kterou vynesou nejen při venkovních procházkách, ale taky v ní díky vhodnému střihu budou moci nosit i své dítě. Perfektní jsou bundy ze 100% organické bavlny, pohodlné a efektní zároveň. Pro maminky jsou vhodné ty speciálně upravené – například ty, jejichž přední panely jsou střiženy tak, aby se do nich vešel jejich drobeček a zároveň poskytly komfort i mamince.

Mezi další univerzální kousky patří šaty nebo sukně s pružným pasem, volnější střihy a oblečení vyrobené z elastických materiálů. Tyto kousky se budou lépe přizpůsobovat vaší aktuální postavě a budou vám sedět i při různých váhových obdobích.

Vyzvěte sami sebe a naskočte na vlnu udržitelnosti

Podle studie z roku 2022 “Vytváření prostoru v šatníku: Udržitelný potenciál módních výzev inspirovaných minimalistickým stylem”, který zkoumal 20 účastníků módních výzev, hraje klíčovou roli při třídění šatníků také udržitelnost a minimalismus. Možná nejznámější minimalistickou módní výzvou je “Project 333”, který v roce 2010 vytvořila blogerka Courtney Carver. Projekt vyzývá účastníky, aby se oblékali pouze do nejvýše 33 kusů oblečení (bez spodního prádla, oděvů na doma a nočního prádla) po dobu tří měsíců. Podle této výzvy je zapotřebí také zbývající oblečení od sebe oddělit tím, že je vložíte do krabice, kterou pečlivě uzavřete páskou a zajistíte, že je tzv. mimo zorné pole.

Kvalita se vyplatí
Kvalita se vyplatí (Zdroj: Unsplash)

Zbývajících 33 kusů má sloužit jako kapslová garderoba. Od svého zahájení v roce 2010 je projekt stále populárnější a zúčastnily se ho desítky tisíc lidí po celém světě. Navzdory svému zahájení před více než deseti lety se tato výzva nadále šíří a v březnu 2020 Carver vydala knihu nazvanou “Projekt 333: Minimalistická módní výzva, která dokazuje, že méně je skutečně mnohem více.

Většina účastníků této výzvy ji hodnotí kladně a našla v ní užitek v reálném životě. Někteří mluvili o jednoduchých a praktických výhodách spočívajících v omezení počtu oblečení. Mezi ně patřil třeba finanční užitek z menšího utrácení za oblečení, radost z uspořádanějšího a méně přeplněného šatníku a ložnice, menší množství prádla k vyprání a také mnohem efektivnější způsob balení se na cesty.

Udělejte si průvan v šatníku, uleví se vám i psychicky
Udělejte si průvan v šatníku, uleví se vám i psychicky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Psychické benefity uklizeného šatníku

Protřídění šatníku vám může pomoci i k protřídění vlastní hlavy. Téměř polovina účastníků výzev zmínila, že mít méně kusů oblečení ve svém šatníku eliminuje potřebu rozhodování při ranních rutinách, což šetří čas a snižuje stres ráno. Toto odpovídá teorii Schwartzova paradoxu volby, která tvrdí, že příliš mnoho možností volby pro spotřebitele může být přehlcující a mít negativní vliv na jeho psychickou pohodu. Proto vám takové vytřídění šatníku může pomoci eliminovat tento stresový výběr. Možností, ze kterých volíte, je totiž tak málo, že není čas na nerozhodnost.

Správně uspořádaný šatník přináší mnoho výhod, ať už jde o rychlejší výběr oblečení, dlouhodobou udržitelnost či zvýšení sebevědomí. Třídění a organizace šatníku je proces, který vyžaduje čas a úsilí, ale vyplatí se. Investování do kvalitních kousků oblečení a vybírání univerzálních kousků vám pomáhá nosit kousky, které využijete dlouhá léta. Buďte kritičtí při vyřazování nepotřebného oblečení a vytvořte si šatník, který odráží váš styl, je praktický a hlavně dlouhotrvající. 

Zdroj informací: wo-mum.com

Publikováno: 23. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce