reklama

Znáte nepostradatelné pomocníky záchranářů?

Psí záchranáři už nejsou jen bernardýní se soudkem čehosi na krku, kteří brázdí ve sněhu na horách. Dnešní psí záchranáři jsou speciálně vycvičení psi, kteří se nebojí zdolávat náročné překážky na zemi, ve vodě nebo pod zemí. Využívají je nejen složky z řad armády, policie, ale i hasičů nebo záchranářů. Psí záchranáři jsou spolu se svým psovodem jedinečným týmem, který prošel speciálním kynologickým výcvikem, a svou „práci“ bere jako poslání.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí záchranáři svoji práci milují (Zdroj: Šárka Miškovská)

Psí záchranáři

Kynologie má mnohá odvětví od služební, sportovní, asistenční, až po tu záchranářskou. Vždy se ovšem jedná o činnosti, které spolu se psem provádí zkušený a odborně způsobilý psovod. Důležitý pro tento výcvik je dokonale vyvinutý čich psa a také jeho povaha. Vzhledem k tomu, že se musí umět pohybovat v náročných, mnohdy hodně úzkých prostorech, v sutinách domů, lavinách nebo vodě, musí být i psychicky vyrovnaný. Jeho „práce“ je pro psa hrou a pro kynologa zase příjemným pocitem, pokud spolu zachrání byť jeden jediný lidský život, a to je přeci to nejkrásnější.

 

Jaký psi mohou být psí záchranáři?

Pro záchranářský výcvik jsou vhodná všechna plemena psů, a to nejen těch „papírových“, ale i kříženců. Nejdůležitější je čich, proto je jedno, zda je pes velký, malý, tlustý nebo tenký. Druhým nezbytným faktorem je jeho nestrannost k lidem, protože s agresivním psem nesnášejícím cizí lidi se tato práce vykonávat nedá. Rovněž se psí záchranáři musí dobře snášet s ostatními psy, které potkají již při samotném výcviku. V ostrém zásahu by mohla být jakákoliv psychická odchylka velmi fatální nejen pro něj, ale i pro psovoda, a mohla by ohrozit celý účel jejich pomoci.

Pro záchranářského psa je důležitá povaha a schopnosti čichat. Border kolie je vhodným plemenem pro svou inteligenci
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pro záchranářského psa je důležitá povaha a schopnosti čichat. Border kolie je vhodným plemenem pro svou inteligenci

Výběr vhodného psa také záleží podle toho, kde se bude k záchranářským činnostem využívat. Pes určený na vyhledávání v sutinách si musí umět poradit s výškami, kanály, sklepy, schody, hromadami cihel a batonu, s různými dírami, dřevnými a železnými trámy, traverzami, lávkami, sklem a dalšími úskalími, která by měl zvládnout bez strachu, který překoná díky trpělivosti a vhodné motivaci. Při záchraně na plochách musí zvládnout překážky z různých větví, stromů, potoků, řek nebo bahna, a k tomu nepřízni počasí ve formě srážek, větru nebo extrémních teplot.

Psi určení na vyhledávání v lavinách musejí zdolat náročnou psychickou a fyzickou zátěž spojenou se sněhem nebo mrazem. Psi určení ve vyhledávání ve vodě musejí milovat jakoukoliv činnost spojenou s vodou, být dobrými plavci, disponovat dobru fyzickou kondicí a také samozřejmě zvládnout jízdu na člunu nebo v helikoptéře. Ostatně to nejsou jediné dopravní prostředky, kterými se musejí naučit psí záchranáři přepravovat.

Výcvik záchranářských činností – práce ve vodě probíhá formou hry s oblíbenou hračkou
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Výcvik záchranářských činností – práce ve vodě probíhá formou hry s oblíbenou hračkou

Kdy začíná trénink

Trénink je vhodné začít už od štěněte, ale i z dospělých psů se mohou stát úspěšní psí záchranáři. Důležitý je rozvoj čichu prostřednictvím různých zábavných her, stopováním nebo samotným tréninkem při vyhledávání. S výcvikem psa pomohou zkušení záchranářští instruktoři nebo speciální uskupení např. záchranářské brigády kynologů, které jsou v každém kraji v České republice. Pokud byste se chtěli podílet na záchranářských akcích se svým psem, není problém zažádat o členství v záchranářské brigádě, které je ovšem podmíněno alespoň základní záchranářskou zkouškou a pravidelným tréninkem s brigádou.

Psí záchranáři si musejí poradit s nepřízní počasí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psí záchranáři si musejí poradit s nepřízní počasí

Co budete k výcviku potřebovat

Každý, kdo by se chtěl pravidelně záchranářské činnosti věnovat, by měl mít uzavřeno kvalitní úrazové pojištění, pojištění na škodu způsobenou psem. Často toto pojištění bývá součástí pojištění domácnosti nebo domu. Pro vstup do Záchranné brigády kynologů ČR je toto podmínkou Další součástí bude vaše výstroj, která se bude lišit od jednotlivých odvětví záchranářské kynologie. Pro sutiny je nutná helma pro stavebnictví nebo horolezectví, čelovka, svítilna, samozřejmostí je kvalitní pevná obuv, vhodné oblečení, rukavice a ochrana očí.

Pro psa je odměna ve formě pamlsku nebo oblíbené hračky. Vzhledem k tomu, že se tyto oblíbené věci pro psa mohou při práci v sutinách nenávratně ztratit, počítejte s tím, a raději mějte pamlsků více – rovněž i jeho oblíbených hraček. Pro další záchranářské práce, jako je činnost na plochách, lavinách nebo vodě, musíte vybavení přizpůsobit konkrétnímu prostředí, výčet je opravdu široký.

Pro záchranářské činnosti je u psa také nezbytná poslušnost, která spočívá nejen v plnění veškerých povelů, které psovod vydá, ale v dokončení zadaného úkolu. Pokud je pes vyslán vyhledat figuranta, nejen že jej musí najít, ale musí u něj čekat tak dlouho, dokud k němu nepřijde psovod. Upozornění psa, kam se má psovod k nalezenému figurantovi dostavit, je často i akustické – štěkání, které přestane v momentě příchodu psovoda k nalezenému figurantovi. Pes je za tuto činnost náležitě odměněn ve formě pamlsku nebo oblíbené hračky. Jeho práce se tak stává zábavou, která nikdy nekončí.

Psí záchranáři se společně se svými psovody musejí řídit i zkušebními řády: Národním zkušebním řádem SZBK ČR (Svaz záchranných brigád ČR), Mezinárodním zkušebním řádem IRO a Mezinárodním zkušebním řádem FCI, který je určen pro tříčlenné týmy. Všechny zkušební řády jsou složeny z množství zkoušek z různých oblastí (sutiny, lavina, plochy, voda a stopařské práce). Základem pro vstup je vstupní ZZZ – Zkouška záchranářské způsobilosti složená ze stopování na určitou vzdálenost, poslušnosti, zdolání překážek a speciální cviky ve specifických podmínkách. Bližší informace vám jistě rádi poskytnout záchranářské brigády v jednotlivých krajích ČR.  

Zdroj informací: aussiesworld.cz, primadoma.tv

Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

I váš pes může být záchranář

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pes záchranář