reklama

Připravte si netradiční nakládané okurky

Už nevíte co s okurkami a nechcete je zbytečně vyhazovat? Udělejte si doma plněné okurky, po kterých se jen zapráší! Recept je velmi jednoduchý a vy budete mít po ruce sklenici tradičně netradiční dobroty, která se hodí ke grilování i jako chuťovka k televizi. Jak na ně?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Naložte si netradiční plněné okurky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Čím se liší plněné okurky od klasických nakládaček?

Určitě znáte klasický recept na nakládané okurky, které se od receptu na plněné okurky liší jen málo. Okurky je třeba před nakládáním očistit a připravit si na ně lák. Do zavařovacích sklenic pak stačí celé okurky anebo řezy naskládat, aby bylo kolem nich co nejméně místa, zalít lákem a zavařit. Pro různé oblasti jsou pak typické různé variace, kdy se přidává mrkev, cibule, kopr, křen, pepř, česnek a další přísady či koření. Okurky můžete také připravit různými způsoby – klasicky, udělat si kvašené či rychlokvašené atd.

Na plněné okurky budete potřebovat:

  • okurky
  • hlávku bílého zelí
  • sůl
  • zavařovací sklenice
  • lák
Okurky vydlabejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okurky vydlabejte

Nejdříve si vezměte okurky a nožem odřízněte vršek. Pak použijte škrabku na brambory netradičním způsobem, kterým si ulehčíte spoustu práce – vpíchněte ji na odříznutém konci do okurky a protočte. Škrabku vyndejte a máte vydlabáno.

Zelí nastrouhejte a osolte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zelí nastrouhejte a osolte

Zelí nastrouhejte nebo nakrájejte, důkladně osolte a pořádně promíchejte. Nechte ho na deset minut odležet. Nemusíte ho ani mačkat, pustí šťávu a změkne i bez vaší námahy.

Osolené zelí plňte do okurek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osolené zelí plňte do okurek

Pokud máte okurky rádi trochu pikantní, nebojte se použít feferonku. Rozlomte či rozkrojte ji napůl a položte na dno sklenice. Můžete začít plnit okurky zelím, pěkně ho do okurek našťouchejte. Okurky skládejte do zavařovací sklenice.

Nakonec zalijte nálevem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec zalijte nálevem

Jen co je sklenice plná, navrch můžete dát ještě trochu zelí. Obsah poté zalijte lákem. Sklenice nezavírejte hned. Je třeba, aby se lák vsákl dovnitř okurek, proto sklenici nechte otevřenou alespoň pár minut. Pak zavařte a máte hotovou originální chuťovku.

Co patří do nálevu na plněné okurky?

Plněné okurky je třeba ve sklenici zalít lákem. Dalo by se říci, že každá rodina má svůj vychytaný a jedinečný recept. Někteří si ho i nechávají pro sebe jako tajemství a dědí se z generace na generaci. Jeho nejdůležitější součástí je kvasný ocet, který se smíchá s vodou, cukrem a solí, dále se do něj přidává hořčičné semínko, celý černý pepř a nové koření, také bobkový list a hřebíček, často nechybí ani snítka kopru či vinné listy. Jak si ho vyladíte, je zcela na vás a klidně se můžete pustit i do experimentů.

Jak nejen plněné okurky zavařovat?

Nejen tyto plněné okurky můžete zavařovat několika způsoby. Tradičně se zavařují v hrnci na plotně, ale v dnešní moderní době můžete využít i zavařovací hrnce. Sklenice můžete dát na plechu s vodou do trouby. Důležitý je vždy čas sterilace – mělo by to být dvacet minut při teplotě 85 °C u sklenic objemu 0,7 l, litrové sklenice pak o pět minut déle. Pokud máte doma myčku na nádobí, sterilujte sklenice s okurkami na nejdelší program s nejvyšší teplotou, využít lze také mikrovlnnou troubu, kdy bude sklenici stačit 5 minut při výkonu 700 W.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; recepty.cz

Publikováno: 18. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová