reklama

Víte čím a jak chránit vašeho psího mazlíčka v letních vedrech?

Léto přináší slunečné dny, které všichni očekáváme s nadšením. Je však důležité pamatovat i na naše psí mazlíčky – jak mohou snášet vysoké teploty? Připravili jsme pro vás doslova žhavé rady, jak je nejlépe ochladit a jakým věcem se vyvarovat, aby se vaši miláčci cítili co nejlépe.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vaši psí mazlíčci vedrem velmi trpí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatímco se radujeme z krásného letního počasí, naši čtyřnozí parťáci ho snášejí mnohem hůř. Velmi snadno se totiž stane, že zvíře už nezvládne svou tělesnou teplotu regulovat a může dojít k úpalu či úžehu. „Stejně jako u lidí může i u psů dojít vlivem přímého slunce nebo horka k celkovému přehřátí organismu a následné hypertermii. Mezi hlavní příznaky přehřátí patří zrychlený dech, malátnost až apatie, slabost, nechutenství či zvracení. Obecně mají větší problémy s regulací vyšší teploty prostředí brachycefalická plemena psů čili plemena se zkráceným nosem, zvířata, které jsou starší nebo trpí nadváhou,“ upozorňuje veterinářka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.

U vašich psích mazlíčků dbejte především na prevenci

V letních dnech bychom měli nejen u sebe, ale i u svých mazlíčků dbát na zvýšený příjem tekutin. Proto svému psovi, ať už je na zahradě či v bytě, zajistěte neustálý přísun čerstvé, chladné vody. Myslete také na to, abyste pro svého psího mazlíčka měli vodu, i když jste mimo domov. Vhodnou pomůckou jsou cestovní láhve na vodu. Jsou jednoduché na údržbu a díky zabudované misce je i jejich použití snadné. Svému psovi tak zajistíte potřebný přísun tekutin kdykoli a kdekoli.

Myslete na to, abyste měli dostatek tekutin
i (Zdroj: Super zoo)
Myslete na to, abyste měli dostatek tekutin

Zaměřit byste se měli také na péči o tlapky. Chůze po rozpáleném chodníku může způsobit popáleniny polštářků. Nejideálnější je proto chodit na delší procházky s vaším čtyřnohým parťákem ráno nebo večer po západu slunce. Pokud se ale času venku přes den nevyhnete, zkuste chodit co nejvíce po trávě a na stinných místech nebo zvažte koupi speciálních psích botiček.

Pozor byste si pak také měli dát na šokové ochlazování. „Majitelům často připomínáme, aby své mazlíčky v žádném případě neochlazovali ledovou vodou. Pokud je pes přehřátý, mohlo by dojít k šoku pro organismus a následnému stažení cév,“ varuje veterinářka Dagmar Zähringer s tím, že je vhodné cílené ochlazování pacek, třísel, podpaží a tlamy. Svého psa proto v žádném případě nepouštějte do vody uhnaného. Při vstupu ho mějte například na vodítku nebo chvíli počkejte, než se uklidní a poté do vody vkročí pozvolně. V případě velkých veder doporučujeme psa do vody nepouštět vůbec. Vyvarujete se tak případným komplikacím vlivem šoku.

Skvělou pomůckou pro ochlazení nejen pro psy žijící v bytě je chladicí podložka. Tu oceníte navíc také na cestách, kdy ji můžete využít jako podložku do cestovní klece a svému psímu mazlíčkovi tak jízdu autem zpříjemnit. Podložky jsou naplněny gelem, který šetrně a účinně odvádí přebytečné teplo a jeho účinek je aktivován při kontaktu s tělem zvířete. Pro zvýšení chladicího účinku je možné vložit podložku na pár minut do chladničky. Zábavu a zároveň ochlazení také poskytnou chladicí hračky pro psy, které pro správnou funkci stačí umístit na 2 hodiny do mrazáku.

S ochlazováním musíte velmi opatrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S ochlazováním musíte velmi opatrně

Nikdy nenechávejte psa v autě

Nejen při teplotách nad 30 °C byste za žádných okolností neměli nechávat své mazlíčky zavřené v rozpáleném vozidle, a to ani ve stínu se staženým okýnkem. Během letních dní teplota v autě stoupá velmi rychle. Za pouhých 20 minut se může vyšplhat až na 70 °C a psí mazlíček se tak ocitá v životu nebezpečné situaci. Nezbytné cesty autem spolu se svým mazlíčkem podstupujte spíše ráno, nebo ve večerních hodinách. Pokud však víte, že svého mazlíčka nemůžete vzít na všechna místa, nechte ho raději doma.

Co dělat při přehřátí?

Při přehřátí je nutné poskytnout mazlíčkovi co nejrychleji pomoc, nejdůležitější je ochlazení. Odneste psa na chladnější místo a položte ho tak, aby měl hlavu výše než zbytek těla. Pozor dávejte na průvan, aby pejsek neprostydl. Tělo můžete ochladit použitím studeného mokrého ručníku, do kterého zabalíte kostky ledu a přiložíte do oblasti slabin. Nikdy nepřikládejte led přímo na kůži. „Jednou z možností, jak psa schladit, je pomalé polévání slabin chladnou vodou nebo postupné vložení psa po břicho do vody. Pozor si ale dejte, abyste psovi nezpůsobili šok. Pokud pes zvládne pít, nabízejte mu vodu po menšíc dávkách. Po poskytnutí první pomoci je důležité navštívit veterináře, který zkontroluje, zda je pes v pořádku a poskytne další péči,“ radí veterinářka Dagmar Zähringer.

Zdroj informací: Super zoo

Publikováno: 29. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce