reklama

Vytvořte si mini zahrádku, pro sebe i jako dárek

Chcete někomu blízkému udělat radost živými rostlinami? Pak je tu pro vás minizahrádka – dřevěný květináč pro sukulenty, který sami vyrobíte a osázíte. Budete potřebovat jen pár pomůcek a trochu času, abyste vyrobili opravdu originální dárek, který potěší každého milovníka rostlin.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Minizahrádka – květináč pro sukulenty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na květináč pro sukulenty budete potřebovat:

  • kulatý vyšší špalek
  • různé druhy sukulentů
  • substrát pro sukulenty
  • frézu, brusku
Předkreslete si, kde budou sukulenty umístěné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předkreslete si, kde budou sukulenty umístěné

Jako základ minizahrádky poslouží dřevěný špalek, bude sloužit jako květináč pro sukulenty. Nejdříve je potřeba špalek očistit. Vezměte brusku a z horní strany špalek obruste. Podle počtu sukulentů si na špalek fixou načrtněte místa, jak je rozmístíte a zasadíte.

Do špalku vyfrézujte díry
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do špalku vyfrézujte díry

Jako další budete potřebovat frézu. Ta vám pomůže vyznačené tvary vyříznout a vytvořit tak potřebný, dostatečně hluboký prostor na zeminu pro sukulenty. Tou dané tvary, které jste si předkreslili, vyřízněte. Otvory potom pořádně vyčistěte.

Otvory naplňte zeminou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvory naplňte zeminou

Dále si připravte substrát a nasypte ho do všech otvorů. Můžete si ho buď koupit, nebo namíchat sami ze surovin, které seženete v jakémkoli zahradnictví. Pak už stačí sukulenty z květináčků přesadit na svá místa ve vytvořeném špalku.

Co jsou sukulenty?

Sukulenty jsou rostliny s masitými a tlustými listy, stonky nebo kořeny, které využívají k ukládání vody. Tato adaptace umožňuje sukulentům přežít v suchých podmínkách, kde je přístup k vodě omezený. Díky své schopnosti ukládat vodu mají sukulenty typicky menší nároky na zálivku ve srovnání s jinými rostlinami, na to musíte brát při jejich pěstování zřetel.

Sukulenty se často pěstují jako pokojové nebo venkovní rostliny v oblastech s teplým a suchým klimatem. Patří do rozmanité skupiny rostlin a zahrnují druhy jako aloe vera, kaktusy, echeverie, sedum, kalanchoe a mnoho dalších. Tyto rostliny mají nejrůznější tvary, velikosti a barvy a jsou oblíbené mezi zahradníky i sběrateli rostlin díky svému jedinečnému vzhledu.

Sukulentům namíchejte vhodný substrát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sukulentům namíchejte vhodný substrát

Jaký substrát květináč pro sukulenty vyžaduje?

Substrát, který květináč pro sukulenty potřebuje, si můžete sami vytvořit. A to tak, že si v jakémkoliv zahradnictví seženete obyčejný substrát, písek a perlit nebo pemzu. Doporučujeme spíše lehčí substrát, aby sukulenty měly půdu, která vodu odvádí. Při výběru písku spíše sáhněte po hrubším. Perlit je zde proto, aby zabránil stlačování zeminy a udržel menší množství vlhkosti. Vše smíchejte v tomto poměru: 3 díly substrátu, 2 díly písku a 1 díl perlitu nebo pemzy. Kaktusy potom vyžadují ještě o něco více písku a perlitu, aby se v substrátu drželo ještě méně vody.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; hobby.instory.cz

Publikováno: 9. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová