reklama

Seznamte se s netradičními pokojovkami, které jsou nádhernou dekorací každého bytu

Rostlinná říše je nesmírně zajímavá poutavá a pestrá. Variabilita tvarů a barev je nepřeberná a krása rostlin nás tak fascinuje, že si je přejeme mít doma okolo sebe, abychom je mohli obdivovat a těšit se z nich. Zejména méně známé a netradiční rostliny představují velké lákadlo. Celá řada bizarních rostlin pochází z tropických nebo pouštních oblastí. Představíme si několik rozmanitých druhů, které zaujmou na první pohled.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do pěstování netradičních pokojovek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování netradičních rostlin

Méně známé a netradiční rostliny pěstujeme jako atraktivní dominantu a zajímavost. V bytě jim vyhradíme čestné místo, kde budou na očích a kde každý den budeme moci obdivovat jejich krásu. Rostliny, které jsou okrasné květem, zpravidla vystavujeme na obdiv v době jejich kvetení. Po odkvětu jim najdeme jiné místo, dobře se o ně staráme a vystavíme je zase až před dalším kvetením.

Obecně platí, že všechny rostliny, které působí jako dominanta bytu, musí být v dobré zdravotní kondici. Co na tom, když má rostlina dechberoucí květenství, když je celá obalená mšicemi, případně seschlá od nevhodného vláhového režimu. Pokud budeme chtít pěstovat exotické tropické krásky, postaráme se jim o optimální teplotu a potřebnou vyšší vlhkost vzduchu. Sukulentní rostliny zase zpravidla ocení propustný substrát a dostatek slunce.

Nezapomínáme ani na období vegetačního klidu. Rovněž v období klidu rostliny nedáváme na čestné místo v bytě. Poskytneme jim podmínky, které pro odpočinek potřebují, a na ústřední místo umísťujeme pouze rostliny ve výborné kondici - zajistí odpovídající efekt.

Kapská hvězda

Kapská hvězda (Albuca spiralis) je také známá jako Corkscrew plant nebo  'Frizzle Sizzle' se vyznačuje tlustými, pevně stočenými listy na krátkých stoncích, které vyrůstají z podzemní cibulky. Listy připomínají svým tvarem vývrtku. Tato cibulnatá rostlina dorůstá výšky okolo 20 cm a míra zatočení jejích listů je závislá na slunci, čím slunnější stanoviště, tím bude stočení pevnější a více utažené, v polostínu bude vývrtka více volná. Voňavé žluté květy se objevují na jaře na květních klasech. Květy mají příjemnou vůni, která je lehce nasládlá s nádechem vanilky.

Albuca spiralis se vyznačuje tlustými, pevně stočenými listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Albuca spiralis se vyznačuje tlustými, pevně stočenými listy

Přirozeným obdobím květu je jaro. Květ je opravdu odolný a vydrží na rostlině i po několik týdnů. Po odkvětu nastává období klidu, kdy je třeba dopřát jen minimální závlahu. Rostlinu necháme zatáhnout a odpočívat. V polovině podzimu rostlinu začneme opět zalévat, případně ji můžeme i přesadit. Jakmile začne rašit novými listy, začneme i s pravidelným přihnojováním hnojivem pro cibuloviny.

Mezi jednotlivými zálivkami je třeba nechat půdu vyschnout. Rostlina preferuje propustnou půdu s příměsí písku nebo jemného štěrku. Rostlina se hodí pro chladnější interiéry, terasy a balkony. V teplejších oblastech dokonce zvládne i mírnou zimu vysazená na záhoně. Velmi cennou vlastností této poutavé rostliny je, že netrpí téměř žádnými chorobami a škůdci.

Albuca spiralis dorůstá výšky okolo 20 cm
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Albuca spiralis dorůstá výšky okolo 20 cm

Netopýří rostlina či netopýří květ

Netopýří rostlina či netopýří květ (Tacca chantrieri - taka, Bat flower) - květenství této rostliny je pozoruhodné a opravdu nepřehlédnutelné. Exotický květ připomíná květy orchidejí. Pro svoji téměř černou barvu a nezvyklý tvar si vysloužila název netopýří rostlina či netopýří květ, tak ji také doslova nazývají domorodí obyvatelé v tropických oblastech, kde se rostlina přirozeně vyskytuje.

Dalším plus této rostliny představují její velké, zajímavě lesklé zelené listy, které jsou samy o sobě atraktivní. Přizpůsobena podrostu deštného pralesa potřebuje teplé a vlhké podmínky. V bytech preferuje stanoviště mimo dosah přímých slunečních paprsků, vhodný je i mírný stín. Ve vegetačním období by měla být teplota okolo 25 °C a určitě je vždy výhodná vyšší vzdušná vlhkost. Rostliny ale nemají vyloženě rády postřik přímo na listy, proto se zaměříme na mlžení v okolí rostlin, květináč můžeme postavit i na misku se štěrkem, kterou naplníme vodou.

Pěstební substrát musí mít kyselou půdní reakci a zajišťovat potřebnou propustnost. Můžeme si ho namíchat i sami doma. Použijeme směs zeminy pro orchideje, rašeliny a perlitu. Vždy je dobré přimíchat i podíl kvalitní listovky. Rostliny si můžeme doma vypěstovat ze semen. Je to ale poněkud náročná a velmi zdlouhavá záležitost. Musíme počítat s dlouhou dobou klíčení semen a obrnit se trpělivostí.

Exotický květ netopýří rostliny připomíná květy orchidejí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Exotický květ netopýří rostliny připomíná květy orchidejí

Semena mohou klíčit až po 10 měsících! Je třeba jim vytvořit vhodné, vlhké a sterilní podmínky, postarat se o konstantní teplotu a po celou dobu nenechat výsevy přeschnout. Výsev je nejlepší provádět do sterilního perlitu, který nasypeme do sklenice. Na vrstvu perlitu položíme buničinu, vysejeme semena, přiklopíme další vrstvou buničiny a zvlhčíme. Sklenici uzavřeme. Čím sterilnější podmínky vytvoříme, tím lépe je klíčící semeno chráněno proti napadení houbami.

Po vyklíčení velmi opatrně přesazujeme do květináčku s propařeným substrátem. Pokud se nám nechce čekat tak dlouhou dobu, můžeme samozřejmě zakoupit již vzrostlou rostlinu. Pro zdarné pěstování a růst vyžadují rostliny vegetační klid. Na podzim přeneseme rostlinu do místnosti s teplotou okolo 17° C.

Netopýří rostlina je přizpůsobena podrostu deštného pralesa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netopýří rostlina je přizpůsobena podrostu deštného pralesa

Přestaneme hnojit a výrazně omezíme zálivku. Zimovací místnost by ale měla poskytovat dostatek světla. V březnu je potřeba rostlinu přesadit, vyměníme substrát a zvolíme o číslo větší květináči. Po přesazení zalijeme a do té doby, než rostlina začne rašit, ji držíme na stinnějším místě. Asi měsíc po přesazení můžeme začít i přihnojovat. Druh Tacca leontopetaloides obsahuje skromné hlízy, které tvořily součást jídelníčku domorodých obyvatel.

Živý kámen, litops

Živý kámen, živý oblázek, oblázková rostlina, litops (Lithops) - celá rostlina opravdu vypadá jako pěkný oblázek. Litops patří mezi sukulenty, které rostou extrémně pomalu a zřídka dorůstají větší výšky než 4 cm. Obvykle mají pouze pár listů, které vypadají spíše jako kameny než listy. Mezi listy je malá mezera, která je odděluje. Litopsy rostou velmi pomalu, první květy se mohou objevit až po 2 až 3 letech od výsevu.

První květy litopsu se mohou objevit až po 2 až 3 letech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
První květy litopsu se mohou objevit až po 2 až 3 letech

Lithops se plně přizpůsobil extrémně suchému prostředí, ze kterého pochází, a výborně toleruje ostré sluneční světlo. Nejlépe mu vyhovuje plné sluneční světlo ráno a přes poledne, částečný stín v odpoledních hodinách. Jižní nebo východní okno s plným osvětlením bude ideálním stanovištěm. Nedostatečné sluneční světlo může způsobit protáhlé listy a ztrátu kresby na listech.

Litopsy jsou pouštní sukulenty, které snesou teploty až 40 °C. Nejlépe však prospívají a rostou v teplotách mezi 20 až 26 °C . Rostlina nesnese mráz, ačkoliv miluje letnění, musíme ji vždy přenést zpět do bytu včas, dříve než teploty výrazně klesnou k nule. Přes zimu je vhodná teplota okolo 12-15 °C . Živý kámen má schopnost uchovávat vodu po celé měsíce ve svých listech, zalévání je tedy třeba provádět velmi opatrně. V zimě nezaléváme téměř vůbec a v létě je zalévání aktuální pouze v situaci, pokud substrát úplně vyschne. Jednou za 2 týdny (v době růstu) by to mělo být plně dostačující.

Litops známe nejčastěji pod označením živý kámen
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Litops známe nejčastěji pod označením živý kámen

Tip:

Živé kameny nejlépe vyniknou, pokud je vysadíme do pěkné, nejlépe široké misky. Dohromady sesadíme více odrůd s odlišně zbarvenými listy. Výsadbu doplníme o opravdové oblázky. Celek vytvoří poutavou, na první pohled neživou dekoraci. Pravdu prozradí až pestré květy, které se při správném pěstování skoro nečekaně objeví mezi listy

Rostlina motýlích křídel

Rostlina motýlích křídel, christie (Christia obcordata) patří do čeledi bobovité (Fabaceae). Christia obcordata v angličtině také přezdívaná jako "Butterfly plant" má velmi zajímavé trojúhelníkové listy, připomínající motýlí křídla. Základní zbarvení je sytě zelené s šikmými, karmínově červenými pruhy přes listy. Rostlina se hodí pro pěstování v klasických i převislých květináčích.

Vzhledově může připomínat Oxalis triangularis, známý jako pokojový jetelíček, na rozdíl od něj je však vyšší a vytváří delší výhony. Rostlina preferuje polostín. Vyhneme se přímým slunečním paprskům, protože ty mohou popálit listy. Zaléváme s mírou, rostlina má ráda vlhký substrát, nesmí být ovšem přelitá. V podmisce by nikdy neměla stát voda a plně postačí, když je substrát pouze mírně vlhký.

Butterfly tree, Butterfly leaves, Christia obcordata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Butterfly tree, Butterfly leaves, Christia obcordata

Rostlina pochází z tropických oblastí, preferuje tedy zvýšenou vlhkost vzduchu. Umístění zmlžovače do blízkosti rostlin hodně pomůže. Pro pěstování je důležitá správná teplota, rostlina je poměrně teplomilná a po většinu roku ji pěstujeme při teplotách okolo 20 až 25 °C. V zimě by teplota neměla klesat po 12 °C.

Množit můžeme dvěma způsoby - semeny a řízkováním. Výsev semen je poměrně náročný, a proto dáme přednost vegetativnímu způsobu. Řízky odebíráme z vyzrálých výhonů a zapichujeme je mírně šikmo do množárenského substrátu, celkem dobře koření i ve vodě.

Zdroj informací: mygardenlife.com; botany.cz

Podívejte se, jak správně letnit pokojovky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková