reklama

Chovat okrasné ptáky lze nejen doma, ale i ve venkovní voliéře

Máte rádi papoušky? Chov velkých papoušku je pro zkušené chovatele. Pro ty začínající mohou být vhodní okrasní ptáci, kteří jsou milými společníky nejen doma, ale i na zahradě. Jejich chov není tak náročný jako u velkých papoušků, Poradíme, se kterými druhy začít a zároveň které nebudou rušit sousedy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasní ptáci jsou stejně krásní jako velcí papouškové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasní ptáci

Chovat velké papoušky, jako jsou arové nebo papoušky kakadu, je velmi náročný. Proto existují menší, také krásní, ale méně nároční na chov, které zvládne i začátečník. Okrasní ptáci vám budou dělat stejnou radost nejen v bytě, ale i ve voliéře, kterou můžete mít na terase, balkonu nebo na zahradě.

Malí astrildové jsou velmi pěkně vybarvení a patří mezi nenáročné druhy. Snesou se dobře s ostatními ptáky a zvyknou si velmi rychle na nové prostředí. Stejně tak méně zbarvené nofémy se hodí pro začátečníky, protože nejsou nároční a mají klidnou povahu. Pro chov je důležité zázemí, které napodobuje přirozené prostředí, odkud okrasní ptáci pocházejí. Kvalitní a pestré krmivo bohaté na vitaminy a minerální prvky s dostatečným přístupem k pitné vodě.  

Okrasní ptáci mohou být i na zahradě ve voliéře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasní ptáci mohou být i na zahradě ve voliéře

Astrild rákosní

Tito okrasní ptáci pocházejí ze severní a severozápadní Austrálie, kde žijí v keřových porostech a vysoké trávě nebo v rákosinách. Dorůstají do délky až 12 cm. Jeho zbarvení je na těle olivově žlutohnědé s bílým tečkováním, na spodu a na hlavě má typickou červenou masku, kterou mají samci více výraznou. Krmení se skládá především z prosa, moháru, lesknice a senegalského prosa v klasech.

Můžete přidat vaječnou míchanici, zelené krmivo, mravenčí kukly, larvy potemníků a jiný drobný hmyz a dostatek vápníku s vitaminy. Tento druh lze chovat jak v domácím prostředí v kleci, tak i ve venkovní voliéře. Pokud se rozhodnete k chovu těchto slabě švitořících ptáků, je nutné vybudovat budku o velikosti 12×12×15 cm s polovinou přední stěny, která je otevřená. Okrasní ptáci do ní budou snáze vlétat a starat se o potomstvo.

Ve voliéře bude vhodným materiálem na umístění neumělého hnízda keř nebo rákosí, které jim do voliéry můžete umístit. Stavějí nejraději hnízdo z čerstvé trávy, která je pevnější. Po páření snese samička 3–6 vajíček a rodiče se v sezení střídají 12–14 dnů. Přibližně za 20 dnů vylétnou z hnízda mláďata, která se začínají osamostatňovat velmi pomalu, proto je rodiče musí krmit velmi dlouho.    

Okrasní ptáci nejsou nároční pro chov, zvládnou je i začátečníci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasní ptáci nejsou nároční pro chov, zvládnou je i začátečníci

Astrild rudokrký

Je původem ze severní a severozápadní Austrálie. Samec je zbarvený do černohněda na vrchní části těla, krku a bocích. Střed prsou, brada, kostřec, hrdlo, uzdička a vrchní částí ocasu mají intenzivně červené zbarvení. Samičky nejsou tak výrazné jako samečci ve svém zbarvení. Tento druh se zdržuje převážně na zemi, kde sbírá semena trav a zrní. K běžnému prosu a moháru přidejte senegalské proso na klasech, zelené krmení a přidejte vaječnou míchanici. Nezapomeňte na dostatečné množství vitaminů a minerálních látek. Nikdy mu nedávejte znečištěné krmivo prachem, předejdete nepříjemnému onemocnění z roztočů.

Ke hnízdění potřebují tito okrasní ptáci budku 15×15×18 cm s polovinou přední stěny, která je otevřená. Ke stavbě neumělého hnízda potřebují kokosové vlákno a drobné traviny, jako výstelku mají rádi vyčesanou psí srst. Nebude se jim dařit v chladném a vlhkém prostředí. Velikost snůšky je 4–6 vajec. Rodiče se v sezení střídají po dobu 16 dnů, kdy se začínají líhnout první mláďata. Ve stáří 25 dnů opouštějí hnízdo.

Neoféma Burka

Je jedním z papoušků, kteří neoplývají záplavou barev, ale přesto je tento druh oblíben mezi chovateli pro svou klidnou povahu. Pochází z Jižní Austrálie a dorůstá délky 19–21 cm. Jeho charakteristickým zbarvením je u samečka modrý čelní pásek na hlavě. Tito okrasní ptáci jsou nenároční na chov, rychle si zvyknou na nové prostředí a dobře odchovávají svá mláďata. Ve voliéře vám tento druh nebude okusovat dřevo, a tak mu do ní můžete umístit živé rostliny. Pozor však v zimě na mráz, snese jen slabší mrazíky do -7 °C.

Krmte lesknicí, prosem, mohárem, trochou máku, nigrem, lněným semínkem nebo malými semeny slunečnice. Zelené krmení, nastrouhaná mrkev a v době odchovu i natvrdo uvařená vejce budou vhodným krmným doplňkem. K hnízdění potřebuje budku o rozměrech 17×17×25 cm s průměrem vletového otvoru 4,5 cm. Samička snáší 3–6 bílých vajec, na kterých sedí 18 dnů. Mláďata opouštějí hnízdní dutinu ve stáří 4 týdnů. Zpočátku jsou velmi divoká, ovšem zakrátko zkrotnou.

Zdroj informací: S. Chvapil a L.& M. Knotkovi: Okrasní ptáci; chovexotickehoptactva.cz

Publikováno: 5. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská