reklama

Chov holubů může být prima koníčkem. Přesvědčte se

Máte rádi zvířata? Okouzlují vás ptáci svým pohybem, kterého člověk sám od sebe není schopen? Výbornou variantou je chov holubů, který má v Čechách dlouholetou tradici. Holubářství je krásným koníčkem a má mnoho podob. Někteří chovají holuby pro účast na sportovních soutěžích a výstavách, jiní pro jejich zvyky, chování nebo životní styl. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chov holubů není složitý a může se stát vaším koníčkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poštovní holubi

Jsou největší skupinou chovných holubů, kteří se užívali především v minulých staletích pro předávání zpráv. Postupně se však vyvinula specifická sportovní disciplína, která má své kořeny v Belgii od začátku 19. století, postupně se rozšířila do celého světa. Dnes jde o prestižní závody, které jsou oblíbené v Belgii, Německu, Francii, Holandsku, Polsku nebo Velké Británii. V těchto zemích se dá vsadit na vítězství nemalé množství peněz, a dokonce jsou o závodech holubů vysílány televizní přenosy. Holubi dokážou doletět na místa ve vzdálenosti až 1 000 km od jejich vzletu.

Poháry z výstav jsou chloubou každého holubáře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Poháry z výstav jsou chloubou každého holubáře

Výstavy holubů

V Česku se během roku pořádá mnoho výstav, které jsou pro chovatele prestižní záležitostí. Mnoho chovatelů se účastní i mezinárodních výstav, kde jsou zástupci z mnoha států. Získat ocenění na této úrovni je snem každého chovatele holubů.

Plemena holubů

Moravský pštros je nejrozšířenějším plamenem holuba v Čechách a na Moravě. Chov se v poslední době zaměřuje pedevším na vybarvení a kresby opeření. Dle standardů jde o holuba statné, krátké  postavy nesené ve sklonu nazad, o hmotnosti od 500 do 750 g (rozdíl v pohlaví). Nejrozšířenější rázy jsou černý, modrý, červený a žlutý.

Gigant homer (původem z USA) je holub typický pro své vodorovné držení těla, silné, mohutně osvalené, krátké, široké a směrem k ocasu se zužující tělo, o hmotosti od 750 – 1150 g (dle stáří a rozdílu v pohlaví). Barevné provedení je čisté bez přímesi, kresby mají být pravidelné.  Nejčastěji se vykytuje v černém, šedohnědém, hnědém, hnědožlutém, červeném, žlutém a bílém zbarvení.

Není výjimkou chov bílých holubů speciálně určených k svatebním obřadům, protože bílí holubi jsou symbolem počátku společné cesty životem. Holubi se na tyto akce trénují, protože při vypuštění novomanželi mají odlétat dle tradice jedním směrem.

Oblíbeným plemenem je moravský pštros a gigant homer
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oblíbeným plemenem je moravský pštros a gigant homer

Druhy chovů

Volný chov je pro holuby nejpřirozenější, ptáci mají neomezený vstup do holubníku a zároveň se mohou kdykoliv proletět. Takto chovaní holubi se ale velmi často stávají kořistí dravých ptáků nebo utrpí různé nehody. Nesmíme opomenout ani na okolní sousedy, kterým budou holubi sedat na střechy a znečisťovat je svým trusem.

Voliérový chov je vhodný pro méně pohyblivá plemena pro svou váhu. Nevhodný je pro ptáky, kteří vyžadují každodenní pohyb. Voliéra by měla být pro holuby dostatečně prostorná. Výhodou je pro chovatele, který má dostatečnou kontrolu nad pářením. Částečně volný chov je vhodný pro plemena určená na výstavy. Přes den jsou holubi ve voliéře a na večer před setměním je chovatel vypouští se proletět.

Vybírat můžete z mnoha holubích plemen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybírat můžete z mnoha holubích plemen

Holubník

Samotný holubník by měl být snadno přístupný s možnosti úklidu a předcházení tak možným onemocněním a parazitům. Měl by být dostatečně velký a vybaven prostory, které jsou podobné kukaním od slepic, kde mohou nerušeně snášet vejce a odchovávat mláďata.

Nesmí chybět ani plochy určené na odpočinek. Pozor, nevhodná jsou bidýlka s kruhovým průřezem, která jsou oblíbené u papoušků. Součástí by měla být i zastřešená krmítka, celodenně přístupné napáječky s čistou vodou a důležité jsou i misky na koupání, které slouží holubům v horkých letních měsících.

Pro krmení se využívají speciální krmné směsi složené z kvalitního ječmene, pšenice, kukuřice a hrachu, které jsou namíchány podle konkrétního účelu chovu holuba. Jiné složení budou mít poštovní holubi než holubi chovaní na výstavy.

Holubník by měl být snadno přístupný s možnosti úklidu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Holubník by měl být snadno přístupný s možnosti úklidu

Výběr holubů k chovu

Pokud víme, ke kterému účelu jsme se rozhodli holuby chovat, máme pro ně připraveno zázemí, pak je nutné zvolit kvalitní jedince. Začít bychom měli u zkušeného chovatele, který je nám schopen v začátcích pomoci a také doporučit, s kolika ptáky je vhodné začít. Holubi jsou zvyklí na život v páru a toto je nutné dodržet při zakládání chovu.

Vždy bychom měli dodržet stejný počet holubic a holubů, které jsme schopni zvládat ošetřovat. Po vylíhnutí mláďat není vhodné pářit holuby ze stejného chovu stále dokola, proto je žádoucí vyměňovat holuby mezi ostatními chovateli. Každý chovatel by měl vést plemennou knihu. Jen tak lze snadno zjistit příbuznost jedinců a využít informace k vhodné plemenitbě.

Holuby k chovu vybíráme u zkušeného chovatele
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Holuby k chovu vybíráme u zkušeného chovatele

Výcvik poštovních holubů

Po vylíhnutí se holub stává samostatným po 30 dnech a říká se mu výletka. Je to holub, který si je již sám schopen trénovat výdrž v letu. V polovině třetího měsíce života je vhodná doba k výcviku. Využijeme vrozeného orientačního smyslu holubů a odvezeme je do vzdálenosti 5-10 km od domova, kde je vypustíme. Postupně vzdálenost zvětšujeme, tím se trénuje vytrvalost a smysl pro orientaci.

Tyto důležité vlastnosti pro závody uplatníme při soutěžích. Konají se od května do září a jsou rozděleny na kategorie dle věku jedince a vzdálenosti, kterou musejí zdolat. Holubi dokážou za příznivého počasí letět 100 km za hodinu. Většinu závodů lze zdolat za jediný den, jen delší trati jsou náročnější na čas, holubi přespí v terénu a ráno pokračují v letu. Jen ti nejlepší jsou schopni letět i za jasných nocí.

Holubi byli od nepaměti inspirací pro umělce, jako jsou malíři, sochaři nebo skladatelé. Nesmíme opomenout ani důležitý světový symbol, kterým je holubice míru. Tento symbol vznikl už ve starém Římě a vyjadřuje mír, štěstí a lásku. Ať už se rozhodnete pro chov jakéhokoliv plemene, určitě vám přinese mnoho radosti, potěšení a může být inspirací i pro mladší generace.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na chov moravského pštrose:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská