reklama

Pravidelné odčervování domácích mazlíčků ochrání i naše zdraví

U štěňat a koťat je důležité začít s odčervením brzy po narození. První odčervení štěněte by mělo proběhnout v prvních 14 dnech jejich života. Tento proces poté opakujeme každé dva týdny až do třetího měsíce a následně každé tři měsíce do jednoho roku štěněte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psy a kočky je nutné pravidelně odčervovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odčervení psů a koček

U dospělého psa je doporučené cyklus opakovat jednou za 3–4 měsíce. U koťat se zpravidla začíná odčervovat ve druhém týdnu po narození a následně každých 14 dní až do věku 3 měsíců. Pokud kočka chodí ven, doporučujeme odčervovat každé 3 měsíce. V případě, že máte kočku doma, stačí odčervovat jednou za půl roku. „Jak u štěněte, tak i u kotěte by měl první odčervení zajistit chovatel, následně je na nových majitelích, aby navštívili svého veterináře, který podá odčervovací pastu a také se podívá, zda je mazlíček zdravý. Zároveň je vhodné poradit se o následné frekvenci odčervení,“ radí MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. 

Vnitřní parazité

Včasným a pravidelným odčervením chráníte mazlíčky před napadením vnitřními parazity, jako jsou škrkavky, měchovci a tenkohlavci. Další vnitřní parazité, především pak tasemnice nebo svalovec točený nejsou pro zvířata nijak zvlášť nebezpeční, ale pro člověka mohou být následky napadení smrtelné. Zapomínat by se nemělo ani na srdeční červy napadající srdeční tkáň a kvůli kterým mohou naši mazlíčci čelit závažným zdravotním komplikacím.

„Příznaky napadení vnitřním parazitem se v počátečním stádiu nemusí projevit a rozpoznat je můžeme až v momentě, kdy se parazité přemnoží. Hlavními příznaky v pokročilém stádiu nákazy jsou například trávicí potíže, zvracení, průjem, odmítání potravy či vypadávání srsti. V tuto chvíli byste měli navštívit veterináře, který zjistí příčinu onemocnění a stanoví postup léčby,“ dodává Dagmar Zähringer.

Včasným a pravidelným odčervením chráníte mazlíčky před napadením vnitřními parazity
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Včasným a pravidelným odčervením chráníte mazlíčky před napadením vnitřními parazity

Druhy odčervovacích prostředků

Rozlišujeme tři základní druhy odčervovacích přípravků, které můžete zakoupit pouze u veterináře či v lékárnách – odčervovací pasty, tablety nebo spot-on (pipety).

  • Odčervovací pasta je bezpečnou, a co se týče podání i vhodnou volbou zejména pro mláďata a malé psy a kočky. Dávkování se vždy přizpůsobuje hmotnosti zvířete. 
  • Často využívané jsou také tablety, které se dávkují podle aktuální váhy zvířete. Je vhodné tabletové preparáty dle účinné látky obměňovat.
  • A v neposlední řadě jsou to tzv. spot-ony (pipety), které chrání mazlíčka proti vnitřním i vnějším parazitům. Pipeta se aplikuje na kůži do oblasti mezi lopatky a zvíře by se 48 hodin po aplikaci nemělo koupat či zmoknout, aby se nenarušila účinnost preparátu.

Zdroj informací: SUPER ZOO s.r.o.

Publikováno: 7. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce