Salát v květináči si můžete vypěstovat i vy. Nevěříte? Stačí si jen vybrat tu správnou odrůdu. Nejde vlastně o nic složitého. Díky tomu pak můžete mít přísun čerstvé zeleniny po celý rok, a to i přestože nejste majiteli žádné zahrady. Nevíte jak na to? Poradíme vám.
Salát v květináči je schopen vypěstovat i začátečník
Salát v květináči si může vypěstovat i naprostý začátečník – ani k tomu příliš mnoho nepotřebuje. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom. Přichystali jsme si pro vás malého průvodce pěstování salátu v domácím prostředí.
Jak pěstovat salát v květináči?
Začněte od výběru té správné odrůdy
Abyste mohli pěstovat salát v květináči, potřebujete v prvé řadě zvolit tu správnou odrůdu. Nutno předem říct, že v květináči hlávkový salát nevypěstujete. Snadno v nich však vypěstujete listové saláty. Listové saláty mohou být zelené, zelenožluté i hnědopurpurové. Podle tvaru listů pak mohou být hladké, nebo zkadeřené. Ty nejlepší odrůdy pro pěstování v květináči jsou potom dvoubarevné, silně vykrajované odrůdy BOWL, jemně zkadeřená odrůda LOLO, purpurově křehká odrůda RODEN a také dva dubáčky s jemnou ořechovou chutí DUBARED a DUBAGOLD.
Nejprve si přichystejte květináč
Pro úspěšné pěstování salátu potřebujete především ten správný květináč. Vhodné jsou také truhlíky, do nichž se běžně sází muškáty. Použít můžete rovněž i květináč o průměru 10 až 15 cm, do nichž však zasadíte jen 2–3 semena. Vůbec nejlepší jsou však samozavlažovací truhlíky. Při výběru té správné pěstební nádoby pro salát mějte vždy na paměti, aby pěstební nádoba byla hluboká alespoň 15 cm.
Výsev salátu
Semena salátu vysejte přímo do květináče nebo truhlíku. Pokud chcete salát sklízet pravidelně, můžete provádět i průběžné výsevy každé 2 až 3 týdny. Semínka je zapotřebí zasít do půdy asi 1 cm hluboko. Nasypte je po celém povrchu zeminy v truhlíku, pak je jemně zatlačte do půdy a povrch už jen lehce pocukrujte čerstvou zeminou. Nakonec vše opatrně zalijte střičkou nebo kropenkou. Dejte si přitom pozor, abyste semena nespláchli do jedné velké louže. Zeminu pak udržujte stále vlhkou, nicméně se vyhněte přemokření!
Do jaké půdy zasít salát?
Salátu se v květináči daří nejlépe v dobře propustné, dobře prokypřené a dobře vyživené půdě o neutrálním pH. Vhodná je i hlinitopísčitá půda. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo organickým hnojivem
Stanoviště salátu
Aby se salátu u vás dařilo, je zapotřebí ho postavit na to správné místo. Salát preferuje místa, kde je dostatek slunce, ale zároveň také potřebuje ochranu před přímým sluncem během horkých letních dnů. Dobrý je proto i polostín.
Péče o salát
Až rostlinky vzejdou a budou mít 6 lístků, můžete salát protrhat na rozestup 3 cm. To, co vytrháte, již můžete sníst. Lístky otrhávejte tak, abyste neporušili středové srdíčko. Salát potřebuje pravidelnou zálivku. Dejte si však pozor, abyste ho nepřelili. Z půdy pravidelně odstraňujte plevel a rostlinám dodávejte hnojivo pro listovou zeleninu. Pozor si však dejte i na přehnojení, protože to by vedlo k ukládání dusičnanů do listů, což je nežádoucí.
Sklizeň salátu
Sklizeň salátu je možná, sotva doroste velikosti 10 až 15 cm. Podle odrůdy k tomu dochází v době od 3 až 8 týdnů. Salát můžete sklízet kompletně, nebo postupně. U kompletní sklizně salát seříznete dole podobně jako u hlávkového salátu. Postupná sklizeň dává možnost salátu dorůstat, protože odebíráte postupně listy salátu. Salát takto můžete pěstovat od jara až do podzimu. Stále tedy není pozdě, abyste s jeho pěstováním začali.
Zdroj informací: rozhlas.cz; sazenicka.cz; bauhaus.cz; ogrodowisko.pl
Publikováno: 6. 7. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová