I když si asi spousta z nás přeje mít kuchyni velkou, často si musíme vystačit s pár metry čtverečními nebo ještě skromnějším prostorem. Platí to nejen pro malé byty, ale i pro chaty a chalupy, kde trávíme víkendy a spoustu času, jen co to počasí dovolí. Avšak i tam je potřeba vařit a péct. A nemusí to být žádné nouzové řešení. Naopak, s vhodnými spotřebiči můžete své kuchařské možnosti podstatně rozšířit.
Vařit na indukční plotýnce je nejrychlejší a nejúspornější
Indukční deska se dvěma plotýnkami nebo přenosný indukční vařič jsou kompaktní a efektivní spotřebiče, které se vejdou opravdu všude. Využívají elektromagnetickou indukci k ohřevu pánve nebo hrnce. Při srovnání s ohřevem na plynu nebo na sálavých plotýnkách jsou bezkonkurenčně nejrychlejší. Jsou ale i nejúspornější – tím, že se ohřívá jen dno nádoby, nedochází ke zbytečnému úniku energie do okolí jako například při vaření na plynu. Teplota se dá navíc ovládat opravdu přesně. Oceníte to třeba při dlouhé přípravě pokrmů, které mají tendenci se připalovat nebo při rozpouštění másla nebo čokolády pro cukrářské dobroty.
Bezpečnost je důležitá, zvlášť když odjíždíte na víc dní
Indukční plotýnky mají ale ještě další obrovskou výhodu: jsou naprosto bezpečné. Fungují pouze na principu dotyku s kovovým dnem a ohřev se děje pouze v nádobě, a tak nehrozí, že by plotýnka zůstala běžet naprázdno, když hrnec z plotýnky sundáte. Nemůžete tak ohrozit ani svou nemovitost, ani sousedy. Plotýnky se totiž automaticky vypnou do jedné minuty, jakmile nedetekují žádné nádobí na povrchu, takže ani ti největší zapomnětlivci nemohou nic pokazit. To je jistota k nezaplacení, zvlášť, když necháte chatu nebo chalupu bez dozoru na víc dní.
Některé indukční plotýnky mají dokonce i čidlo proti vzplanutí oleje. Po skončení vaření jsou indukční plotýnky rychle chladné, a tak se o ně nepopálíte. A díky hladkému a rovnému sklokeramickému povrchu se velmi snadno udržují v čistotě. Stačí je po vaření jen setřít měkkým hadříkem, a je to.
Vyzkoušejte:
Jako příklad může posloužit vestavná indukční dvouplotýnková deska MORA VDIT 332 FF. Nabízí spoustu užitečných funkcí – rychlé vaření, udržování pokrmu při konstantní teplotě 70 °C, nebo pomalé rozpouštění čokolády či másla i rozmrazování při stálé teplotě 42 °C. Po uplynutí nastaveného času se dokonce automaticky vypne. Šikovná je i funkce Pause, která umožňuje dočasně pozastavit vaření bez ztráty nastavení. Deska se snadno čistí, k čemuž přispívá i bezrámečkové provedení s fazetovými okraji. Připojuje se na běžný rozvod 230 V/16 A. Varná deska stojí 5 990 Kč.
Sporák jako kompletní varné centrum
Pokud vaříte hodně a rádi, můžete svůj domov nebo chatu či chalupu vybavit sporákem. Stačí vám pouhých 50 cm místa, a můžete si pořídit moderního pomocníka, který vám otevře dveře k netušeným kuchařským dobrodružstvím.
Nejžádanější a také neúspornější jsou sporáky s indukčními deskami. Kromě vynikající účinnosti vám mohou nabídnout i pokročilé funkce, kdy jediným dotykem přemostíte dvě kruhové varné zóny do jedné větší oválné, abyste mohli vařit i ve velkých nádobách. Další funkce například umí extra rychlý ohřev velkého množství vody, a to dokonce podle modelu i u všech plotýnek najednou. Na trhu jsou ale i sporáky s pokročilými sálavými sklokeramickými deskami nebo s deskami plynovými.
Zdroj informací: MORA MORAVIA, s.r.o.
Publikováno: 8. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce