reklama

Dopřejte si cyklovýlet se zážitky

V létě se snažíme zažít mnoho neopakovatelných zážitků ať už sami, nebo s rodinou a partnerem. My jsme pro vás vyzkoušeli jednu zajímavou trasu. Jedná se o cyklovýlet se zážitky. Poradíme vám, jak můžete navíc po cestě ušetřit. Vydejte se s námi po středních Čechách do turistické oblasti Toulava nejen za sportem, kulturou a dobrým jídlem, poznejte zajímavá místa a načerpejte spoustu informací.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vydejte se na cyklovýlet do Středních Čech (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Střední Čechy lákají nejen přírodou, ale i na cyklovýlety

Tento kousek naší země nabízí mnohem víc. Pokud toužíte po sportovním prožitku i dobrém jídle, zkuste se vydat v našich stopách. Tentokrát si dáme zajímavý cyklovýlet. Zavedeme vás do míst, kde na vás dýchne historie, kus poctivé řemeslné práce a (nejen) na konci pak i něco dobrého k pití. A ještě navíc můžete po cestě ušetřit. 

Mapa trasy
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Mapa trasy

Náš tip: 

Před cestou si pořiďte kartu Toulavka. Můžete díky ní ušetřit spoustu peněz nejen na vstupech do historických památek, ale také na samotném ubytování a v restauracích. Navíc máte možnost zapojit se do cestovatelské soutěže o velice zajímavé ceny.

Pro kola vzhůru na statek!

Celý den začíná na Statku Vletice (na mapě start i cíl naší cesty), kde je možnost vypůjčit si elektrokola. Máte několik možností. Můžete se zde ubytovat, zaparkovat zde svůj karavan či postavit stan. Také sem ale můžete dorazit autem a pro tuto chvíli vyměnit dvoustopý dopravní prostředek za ten jednostopý... I když s přídavným pohonem. Doporučujeme si zapůjčení elektrokol domluvit předem telefonicky. 

Statek Vletice nabízí zážitky, které vám nikdo nevezme
i (Zdroj: Statek Vletice)
Statek Vletice nabízí zážitky, které vám nikdo nevezme

Statek Vletice nabízí místo pro konání svatby, firemní teambuildingy či jen pěknou dovolenou. Ubytovat se můžete v některém z barevných pokojů. Je libo pokoj levandulový nebo třeba citronový? Není problém. Novomanželé pak přespí v novomanželském apartmánu. Ráno po prohýřené noci si mohou hosté zaplavat v bazénu nebo si dopřát relax ve wellnessu.

Najdete zde báječné místo pro vaši pohádkovou svatbu
i (Zdroj: Statek Vletice)
Najdete zde báječné místo pro vaši pohádkovou svatbu
S kartou Toulavka máte slevu na zapůjčení elektrokol či privátní wellness!! Více na statekvletice.cz.

Náš cyklovýlet pokračuje směrem na Počepice. Cesta je málo frekventovaná, přesto je nutné dodržovat silniční předpisy a vybavit se cyklistickými helmami a pro jistotu i navigací. Pozor: V některých místech není signál. Po necelých 7 km se dostaneme k silnici č. 105, kde zahneme vlevo a před námi je už jen 0,5 km cesty. Na jejím konci nás čeká sladká odměna. 

Perníčky jak od maminky – nebo lépe od Hejhalů?

Penzion U Radešínka (bod 2) má pro své návštěvníky mnoho zajímavého. I zde je možnost se ubytovat v některém z dvanácti pokojů nazvaných podle možných výletů do okolí, popřípadě ve srubech Jeníček a Mařenka. Toto místo skrývá ještě další poklady. Jedním z nich je rodinná firma na pečení perníčků. Ty si můžete přímo na místě koupit v obchodě. Doporučujeme vzít větší balení, protože perníčky se rozplývají na jazyku, zásobí vás energií na další cestu a máte navíc dárek pro své blízké. Kromě perníčků vyrábí manželé Hejhalovi také domácí nudle a flíčky. 

(Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Perníčky od Hejhalů se rozplývají na jazyku
Perníčky od Hejhalů se rozplývají na jazyku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dobře se najíte v restauraci, která nabízí především českou kuchyni. A protože potřebujete, aby vám trochu slehlo, než znovu usednete na kola, na chvíli se zastavte a zahrajte si adventure golf. Klasické překážky známé z minigolfu zde nenajdete, na drahách jsou různé terénní nerovnosti, vyvýšeniny, boule, vodní pasti a písečné bunkry – tedy stejně jako u golfu.

U Radešínka si zahrajete adventure golf
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
U Radešínka si zahrajete adventure golf
S Toulavkou získáte k zakoupeným 90 minutám golfu dalších 90 minut zdarma. Více info o penzionu na www.radesinek.cz.

My vyrážíme dál po silnici číslo 105 směr Vysoký Chlumec. I cyklovýlet může nabídnout ponaučení. Po přibližně 4 kilometrech se zastavíme na prohlídce muzea staveb středního Povltaví v přírodě. Skanzen Vysoký Chlumec (bod 3) uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene.

Skanzen Vysoký Chlumec nabízí prohlídku muzea staveb středního Povltaví
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Skanzen Vysoký Chlumec nabízí prohlídku muzea staveb středního Povltaví

Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici. Vybrat si můžete ze dvou okruhů. Prvním je komentovaná prohlídka interiérů obytných stavení, pily a mlýna, která zabere přibližně 60 minut. Trasa B je pak volná prohlídka celého areálu a vstup do vybraných prostor těchto objektů, kdy časový rozsah je individuální dle zájmu návštěvníka.

Můžete vidět, jak se bydlelo dřív
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Můžete vidět, jak se bydlelo dřív
S kartou Toulavka získáte 40 % slevu na prohlídku s průvodcem (okruh A). Více o skanzenu na www.muzeum-pribram.cz/skanzen-vysoky-chlumec

Pokud po prohlídce ještě toužíte načerpat další zajímavé vjemy, nejezděte zpět do Vletic stejnou cestou, ale vydejte se směrem na Pořešice, kde se můžete zastavit u barokní zvoničky z roku 1704 (bod 4). Do cíle našeho cyklovýletu zbývá posledních 5 kilometrů. A jak jsme v úvodu slibovali, na konci na vás čeká ještě jedno překvapení. Zde si ale nezapomeňte vzít dostatek drobných. 

Načepujte si na cyklovýletě vlastní!!!

Vraťte kola zpět na statek ve Vleticích, udělejte pár kroků a ocitnete se v pravém nefalšovaném přírodním samoobslužném výčepu. Natočíte si pivo Svijanský máz 11° a nealkoholickou bezinkovou limonádu. Celá trasa měří necelých 19 km, díky elektrokolům je lehce zvládnutelná i pro rekreační cyklisty a děti. 

Samoobslužný výčep potěší dospělé i děti
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Samoobslužný výčep potěší dospělé i děti
Karta Toulavka má pro registrované připravenou soutěž. Pokud se zaregistrujete, můžete získat na více než 50 místech různé slevy či výhody. Navíc pokud posbíráte z takových míst razítka, můžete se zapojit do soutěže o další výhody. Ať už je to skipass pro lyžování na Monínci, poukazy na ubytování nebo do restaurací, až po vstupné do jump arény či na skalní lezení. Projděte si seznam výher

Zdroj informací: www.toulava.cz; www.statekvletice.cz; www.radesinek.cz; www.muzeum-pribram.cz/skanzen-vysoky-chlumec

Publikováno: 15. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.