reklama

Výroba loutky může být zábava nejen pro malé děti

Napadlo vás někdy si vyrobit něco společně s dětmi, u čeho si můžete následně všichni společně užít spoustu legrace? Výroba loutky může být právě to pravé a nemusíte zůstat jen u jediné. Čím jich budete mít více, tím zábavnější hra může být. Poradíme, jak si vyrobit loutky ze špejlí, ruličky toaletního papíru nebo ze staré ponožky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výroba loutky bude bavit děti i dospělé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pusťte se do výroby loutky

Na výrobu loutku můžete využít vše, co doma najdete. Materiál může být opravdu velmi různorodý. Důležité je netrápit se složitou a náročnou výrobou, ale zvolit jednoduchý postup, se kterým vám mohou pomoci i malí šikulové, kteří mají plno fantazie.

Malování loutky bude děti bavit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malování loutky bude děti bavit

Loutka z ponožky

Oživit starou ponožku může být velká zábava. A protože ani jedna loutka nemusí být stejná, můžete si vyrobit postavičku člověka, zvířete nebo zvolit loutku některé z pohádkových postav. Veškerý potřebný materiál si můžete schovat třeba do krabice od bot.

Výroba loutky se neobejde bez ponožky, jehly a nitě. Dále se fantazii meze nekladou. Můžete použít různé korálky, třpytky nebo pletací přízi, která je ideální na vlasy nebo vousy. Připravte si rovněž nůžky, lepidlo nebo tavicí pistoli.

Ponožková loutka je velmi legrační
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ponožková loutka je velmi legrační

Vyberte starou čistou a suchou ponožku, pokud možno co nejdelší, aby se vám do ní vešla ruka a předloktí. Ponožky tenké nebo děrové nejsou vhodné. Puntíkaté ponožky budou vhodné pro znázornění zvířete, stejně tak pruhovaná ponožka může představovat tygra nebo zebru. Jednobarevné jsou vhodné na různé postavičky nebo zvířata, šedá nebo bílá může představovat myšku, růžová zase prasátko.

Oči nalepte tavnou pistolí. Nebo můžete přišít knoflíky přibližně na spodní stranu ponožky, či naopak na stranách, můžou být umístěny blízko nebo daleko od sebe. Až lepidlo uschne, vsuňte ruku do ponožky a dlaní vytvořte ústa, která opět můžete opatřit třeba jazykem nebo zuby z nastříhané látky, například z filcu. Můžete vyrobit i nos, uši nebo šupiny. Na závěr si můžete vyrobit vlasy z příze, kterou si omotáte na ruku nebo karton a prostřihnete na koncích. Můžete z příze uplést copy nebo culík. Z příze rovněž můžete vyrobit vousy, které poslouží jako plnovous či hustý knír. Vše nalepte lepidlem nebo tavnou pistolí, můžete rovněž zvolit přišití k ponožce.  Na závěr můžete využít korálky nebo třpytky, které našijte nebo přilepíte.   

Loutka z ruličky od toaletního papíru

Tato loutka bude chodit nebo tančit pomocí provázků. Budete potřebovat ruličky papíru nebo pevnější ruličku od papírových utěrek, barvy, barevné fixy, brčka, nalepovací oči, přízi, dvě tyčinky od lízátka, nůžky, umělecký nůž, štětec a lepidlo.

Loutka z ruliček od toaletního papíru může chodit i tančit díky provázkům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Loutka z ruliček od toaletního papíru může chodit i tančit díky provázkům

Budete vyrábět třeba dalmatina. Rozřízněte jednu ruličku toaletního papíru na dvě menší. Jedna půlka bude představovat hlavu a druhá celá tělo. Nejprve nabarvěte tělo i hlavu bílou barvou. Až barva zcela zaschne, namalujte na hlavu i tělo černým fixem tečky nebo skvrny. Uši vystřihnete z části ruličky od papírové utěrky a opět je nabarvěte na bílo.

Stejně tak si vyrobte i jazyk, který ale nabarvěte načerveno třeba červeným fixem. Jazyk a uši společně s nalepovacíma očima nalepte na připravenou ruličku představující hlavu. Poté je nutné vystřihnout malé otvory na vrchní a spodní straně hlavy, další dva na obou stranách horní části ruličky představující tělo a další dva i na spodní části stejné ruličky. Brčko ustřihněte jen krátké, které bude představovat ocásek zvířete, a nalepte jej. Další čtyři části brčka budou představovat nožičky, tedy pacičky dalmatina. Přízi nastříhejte a provlékněte otvory spodní části těla, přidejte pacičky z brček a zajistěte velkým uzlem, aby držely na místě. Další dva kusy příze použijte na potažení hlavy a přední části těla. Stejný postup opakujte i u zadní části těla. Dvě tyčinky od lízátka slepte do kříže a nechte zaschnout. Konce příze omotejte a zavažte okolo slepených tyčinek. Je nutné hlavu a tělo mít vyvážené.   

Loutka ze špejlí

Výroba loutky je velmi snadná. Budete potřebovat špejle, karton, barvy nůžky a lepidlo nebo tavnou pistoli.

Loutka na špejli může představovat různé postavičky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Loutka na špejli může představovat různé postavičky

Karton si nastříhejte pro jednu loutku ve dvou stejných obrysech, které si podle vlastní nebo dětské fantazie vybarvěte. Jedna část je přední díl a druhá zadní díl loutky. Až barva zaschne, nalepte na horní část špejle tak, aby byla přední i zadní část viditelná. Takto si můžete vyrobit různě velké loutky, které mohou představovat různé postavičky, zvířátka nebo rostliny a zahrát si s nimi zajímavé divadlo.

Zdroj informací: wikihow.cz; zewa.net

Publikováno: 25. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská