reklama

Jak udělat děti šťastnější? Podněcujte v nich kreativitu!

Rozvíjení kreativity u dítěte je velmi důležité. Bohužel ne každý rodič si to ale uvědomuje. Důležitost kreativity by se neměla podceňovat, není totiž spojena pouze s uměním a ručními pracemi, ale pomáhá řešit životní problémy, rozvíjí náš tvůrčí potenciál a pomáhá člověku vyrovnat se s různými nenadálými situacemi. Kreativita však již třicet let zažívá ohromnou krizi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozvíjení kreativity je důležité, bohužel ne každý rodič si uvědomuje, že je to právě jeho úkol (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pojďte to změnit. Rozvíjejte ve svých dětech kreativitu. Máme tu pro vás tipy na projekty, které v dětech kreativitu podněcují.

Co je dětská kreativita a jak ji rozvíjet?

Rozvíjení kreativity by mělo být započato již v útlém dětství. S kreativitou je možné spojit mnoho významů. Nejblíže je jí ale zřejmě tvořivost. Nejde však pouze o umění, protože tvořit se dá cokoliv, kdykoliv a kdekoliv, v různých oblastech a činnostech. Potřebujete ji ve škole, v práci i v domácnosti. Kreativitu nejlépe charakterizují tyto vlastnosti: zvídavost, vytrvalost, představivost, disciplinovanost a schopnost spolupracovat. Tyto zvyklosti chování jsou považovány za podstatu kreativity. Podle Evropského referenčního rámce je chápána jako stěžejní dovednost a schopnost ve vzdělávání. Jde o jednu z klíčových kompetencí jednadvacátého století. Nejde tedy jen o umělecké nadání, ale o zásadní životní dovednost.

Kreativita má na člověka pozitivní vliv

Kreativita pomáhá zmírnit stud, hněv i depresi. Ve stále složitějším světě pak kreativita podporuje kritické myšlení, usnadňuje řešení problémů, snižuje stres i úzkost a je rovněž i fantastickým způsobem sebevyjádření. Díky kreativitě můžete udržovat spojení se sebou i v náročných životních situacích. Kreativita je navíc velmi úzce spojena s představivostí, zkušenostmi, znalostmi a dovednostmi. Potřebujeme ji i pro udržení zdravé psychiky. Přináší nám pozitivní pocity.

Pokud je kreativita u dětí rozvíjena, může jim to pomoci zlepšit i fyzické, sociální, mentální a emocionální dovednosti. Naopak, jestliže kreativitu nebudete pravidelně trénovat, časem bude potlačena a nahrazena ne vždy těmi nejlepšími vzorci chování z výchovy a zkostnatělého školního vzdělávání. Negativně se na kreativitě rovněž podepisuje i nedostatek volného hraní a moderní technologie.

Jak ale rozvíjet v dětech kreativitu? Dopřejte svému dítěti svobodu, aby mohlo používat vlastní kreativitu vlastními způsoby. Podněcujte v něm kreativitu. Máme pro vás několik tipů na aktivity, které v dítěti kreativitu zcela přirozeně podporují.

Dopřejte svému dítěti svobodu používat vlastní kreativitu vlastními způsoby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte svému dítěti svobodu používat vlastní kreativitu vlastními způsoby

Doodle art

Dovolte svým dětem jen tak čmárat. Doodle art je kreativní tvoření založené na jednoduchých kresbách, přesněji řečeno čmáranicích. Ty mohou mít nějaký význam, ale nejlépe bude, když půjde o bezhlavé abstraktní čmárání, tedy souběh náhodných čar obvykle bez zvednutí tužky, pera, pastelky či fixu od podkladového papíru.

Nechte své děti jen tak čmárat a dopřejte jim k tomu dostatek prostoru. Dejte jim velký papír, netroškařte s malým sešitem. Potom, co se děti vyřádí, vyzvěte je, aby prázdná místa na papíře vyplnily barvami - podle jejich představ a pocitů. Neříkejte jim, jak a co mají vybarvit. Bude je to bavit více než vybarvování předem vytištěných omalovánek.

Pokud chcete tvoření ještě někam posunout, pobídněte děti, aby ve své čmáranici odhalily třeba skryté příšery nebo zvířátka. Doodle art je skvělý způsob kreativního kreslení, protože uvolňuje zápěstí, stres, podporuje kreativitu i fantazii. A nikdy přitom nevíte, co z původních čar nakonec vznikne.

Vyrobte si se svými dětmi loutky

Další aktivitou, která rozvíjí dětskou kreativitu, je výroba malých maňásků. Děti milují tvoření vtipných loutek a ještě raději s nimi potom hrají. Ať už si s nimi hrají samy nebo loutkové divadlo, obě aktivity rovněž rozvíjí dětskou kreativitu. Výroby loutek se není třeba bát, výroba maňásků může být i jednoduchá. Stačí, když nebudete vyhazovat, ale naopak sbírat liché ponožky, rolky z toaletních papírů a zbytky příze. Pak k tomu už jen dodáte nějaké ty bambulky, plsť, barevný papír, lepidlo a nůžky. Pokud si nejste jisti, zda všechno doma máte, pomoci si můžete různými kreativními sety, které dnes seženete celkem běžně v různých obchodech za pár korun. Jednoduché návody na maňásky potom najdete na našich stránkách i jinde na internetu.

Několikanásobně kreativní činností je výroba loutek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Několikanásobně kreativní činností je výroba loutek

Příšerky z kamenů

Další aktivitou, podporující rozvoj kreativity, je tvorba originálních příšerek. Při společných procházkách si nejprve nasbírejte kamínky, které použijete k dalšímu tvoření. Potom, co je důkladně umyjete a vysušíte, dejte je dětem spolu se štětci, barvičkami, lepidlem a fixy, aby se na nich kreativně vyřádily. Ať podle svých vlastních představ kameny promění v malé rockové příšery. Kreativitě se meze nekladou. Pokud máte doma přízi a jiné předměty, které by děti mohly na kameny nalepit, aby je ještě vylepšily, dejte jim je. Při tvoření jim samozřejmě můžete pomoci, ale snažte se je při tvoření moc neovlivňovat.

Další aktivita, která rozvíjí v dětech kreativitu, je spojená s malováním kamenů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Další aktivita, která rozvíjí v dětech kreativitu, je spojená s malováním kamenů

Vyrobte jim domácí modelínu

Jedna z nejvíce kreativních dětských činností je modelování. Modelíny od jistého věku není nikdy dostatek. Pokud tedy chcete rozvíjet dětskou kreativitu, fantazii a jemnou motoriku, dopřejte svým dětem dostatečný přísun modelovací hmoty. Tu samozřejmě můžete koupit. To je asi nejjednodušší způsob. V obchodech je spousta druhů plastelín, play-dogh nebo samotvrdnoucích hmot, ale můžete si ji také sami vyrobit. Na její výrobu vám stačí pouze sůl, voda, mouka, rostlinný olej a potravinářské barvivo.

Modelíny není nikdy dost. Děti modelování milují. Mohou být totiž u toho ohromně kreativní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modelíny není nikdy dost. Děti modelování milují. Mohou být totiž u toho ohromně kreativní

Modelovací hmotu si vyrobíte tak, že do kastrůlku nejprve nalijete 240 ml vody, nakapete do ní několik kapek potravinářské barvy a potom, co vodu přivedete k varu, vsypete 120 gramů soli. Následně v kastrůlku sůl důkladně míchejte, dokud se nerozpustí. Hrnec odstraňte z plotny a vmíchejte do směsi ještě 240 gramů hladké mouky, 1 lžíci rostlinného oleje. Husté těsto prohněťte rukama. Stejným způsobem můžete vyrobit širokou barevnou paletu domácí plastelíny.

Zdroj informací: screenfreeparenting.com; kidsinperth.com; ideas.ted.com; parenting.com

Vyrobte dětem tabuli na kreslení:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 1. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová