reklama

Zmrzlina, která zaručí zdravé mlsání s chladivým osvěžením v horkých letních měsících

Horké letní měsíce klepou na dveře a s nimi se otevírá zmrzlinová sezóna. Pokud milujete osvěžující ledové pochutiny během horkých měsíců, můžete se radovat i zdravě. Několik jednoduchých pravidel vám pomůže užívat si sladkého mlsání bez výčitek.

i (Zdroj: Shutterstock)
Zmrzlina je báječné osvěžení v horkých letních měsících (Zdroj: Shutterstock)

Zmrzlina - kde se vzala, tu se vzala

Přestože historie zmrzliny sahá až do starověké Číny, do Evropy se dostala v 17. století díky francouzskému králi Karlu II., na jehož dvoře se stala vyhledávanou módní pochoutkou. Zmrzlina tak, jak ji známe dnes, se začala masově vyrábět během 18. a 19. století. Zpočátku byly příchutě jednoduché a závisely na sezónnosti surovin, dnes s rozvojem potravinářství a gastronomie najdete na trhu nejrůznější příchutě a složení. Jak se v široké nabídce zorientovat? A po které zmrzlině sáhnout, chceme-li sladké, ale přitom zdravé osvěžení?

Jogurt místo smetany

Základní složky tradiční zmrzliny tvoří mléko, smetana, cukr a přírodní složky jako je ovoce, čokoláda nebo ořechy. Díky tomu ale obsahuje zejména hodně tuků a sacharidů a má vysokou energetickou hodnotu. To sice hned neznamená, že bychom ji z našeho jídelníčku měli okamžitě vyřadit, je však dobré sledovat její nutriční hodnoty a velikost snědené porce.

Podle odborníků na výživu je proto vhodnější sáhnout po tvarohové či jogurtové zmrzlině, jako je nová BIO zmrzka Hollandia. Ta obsahuje méně tuku, cukru a disponuje dostatkem kvalitních bílkovin, které naše tělo v určitém poměru potřebuje a měly by být součástí našeho jídelníčku.
Při výběru zmrzliny dbejte na její složení
i (Zdroj: Shutterstock)
Při výběru zmrzliny dbejte na její složení

Všímejte si složení

U zmrzliny sledujte zejména kvalitu tuků, které jsou v ní obsaženy. Stogramová porce smetanové zmrzliny v sobě skrývá přibližně 10–20 g tuků, 15-25 g sacharidů a přibližně 5 g bílkovin. Obecně by množství přidaného cukru nemělo přesáhnout hodnotu 20 g na 100 g výrobku. Důležité je ale všímat si i nasycených tuků, transmastných kyselin, saturovaných mastných kyselin a soli, které by ve výrobcích měly být obsaženy jen v minimálním množství. Obloukem se pak vyhýbejte také umělým sladidlům, barvivům nebo jiným chemickým přísadám, kterou bohužel výrobci často i do zmrzlin kvůli vylepšení chuti a vzhledu přidávají.

Zdroj informací: Hollandia Karlovy Vary, s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce