Dekorace z lahví za pár minut

Chcete vyzdobit parapet u okna nebo stůl pod pergolou a přemýšlíte o zajímavé jednoduché dekoraci, a zároveň potřebujete ostříhat větvičky z keřů a stromků? Tak to pro vás máme jednoduchý tip.

Budete potřebovat tavnou pistoli s lepidlem, pár skleněných lahví zajímavých tvarů (stejně se dá ozdobit i květináč, miska nebo papírový tubus), barevný nebo metalický sprej. Na pomoc si vezměte i akuvrtačku a závitovou tyč – na prima nápad, který vám usnadní práci.

materiál na dekoraci
Materiál na výrobu dekorativních lahví s větvičkami (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ostříhané zajímavé větvičky z keřů a stromků je nám leckdy líto vyhodit pro jejich zajímavé tvary. Dá se z nich udělat jednoduchá dekorace a trvá to jen pár minut. Větvičky bychom měli nechat uschnout, aby jejich konce v nádobách nezahnívaly, necháme je tedy několik dní zavěšené v místě dobře přístupném proudění vzduchu.

stříkání větviček barvou
Větvičky můžete ponechat přírodní nebo je nastříkat barvou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Můžeme je pak nechat v přírodním vzhledu, nebo je lehce dozdobit např. tak, že je zlehka přestříkáme barvou, která bude ladit s ostatními doplňky.

Originální vázy vytvoříme pomocí tavné pistole, kterou napodobíme strukturu ovinutého drátku, podívejte se jak:

tavná pistole
Vychytávka, aby se lepidlo z tavné pistole nanášelo jednoduše a rychle (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Lahev si ucpeme zátkou z pevného korku, který provrme vrtákem. Pak do otvoru nastrčíme závitovou tyč a tu upneme do vrtačky - to je nápad, který nám pomůže s dekorováním.  Pokud nemáme vrtačku, museli bychom lahev otáčet ručně. Lze to také, jen nedosáhneme tak jemné struktury.

tavná pistole
Nanášení lepidla na obyčejnou skleněnou lahev (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rozehřejeme lepidlo v tavné pistoli, pustíme vrtačku a plynule nanášíme tavné lepidlo na lahev. Vzhledem k tomu, že lahev na vrtačce se otáčí rychle, lepidlo se zachytává v tenoučkých čarách, které připomínají spíše drátek.

dekorujeme lahve
Pro efektivní vzhled lahev nastříkáme barvou ve spreji (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Lepidlo na lahvi necháme zaschnout a zchladnout, pak přestříkáme metalickou barvou nebo barevným lakem ve spreji.

Podobným způsobem můžeme ozdobit i další nádoby nebo třeba papírové tubusy. Pokud pracujeme bez vrtačky, musíme si nádobky otáčet v ruce a nitky lepidla nebudou připomínat drátek, ale spíše provázek. Toho můžeme využít při konečné úpravě, zvolíme přírodní barvu, případně dva stírané odstíny barvy.

Dekorace lahví
A je hotovo! (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Jednoduchá dekorace je hotová, zbývá ji jen postavit na místo. V takovýchto nádobách se budou dobře vyjímat jak suché traviny či větvičky, tak třeba čerstvé zelené ratolesti nebo květiny, ty ovšem musíme dávat do lahví či jiných nepropustných nádob.

Autor:

Redaktor a fotograf jsem spíš náhodou, baví mě výtvarné techniky, práce s textilem, renovace starých věcí, zajímavé jednoduché recepty, zkrátka od každého kousek a fotografování a psaní návodů a tipů přišlo potom nějak „samo“. Mám ráda upravené zahrady s pestrými záhony květin, i když ta naše vypadá spíš jako džungle, ale je to ráj pro děti, kočky i psy. Od kutilů jsem leccos odkoukala, takže opravit kapající kohoutek, přižehlit hranu na desku stolu nebo seštelovat panty ve dveřích skříně není problém

Související k tématu