reklama

Dekorace z lahví za pár minut

Chcete vyzdobit parapet u okna nebo stůl pod pergolou a přemýšlíte o zajímavé jednoduché dekoraci, a zároveň potřebujete ostříhat větvičky z keřů a stromků? Tak to pro vás máme jednoduchý tip.

Dekorace lahví (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Budete potřebovat tavnou pistoli s lepidlem, pár skleněných lahví zajímavých tvarů (stejně se dá ozdobit i květináč, miska nebo papírový tubus), barevný nebo metalický sprej. Na pomoc si vezměte i akuvrtačku a závitovou tyč – na prima nápad, který vám usnadní práci.

materiál na dekoraci
Materiál na výrobu dekorativních lahví s větvičkami (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ostříhané zajímavé větvičky z keřů a stromků je nám leckdy líto vyhodit pro jejich zajímavé tvary. Dá se z nich udělat jednoduchá dekorace a trvá to jen pár minut. Větvičky bychom měli nechat uschnout, aby jejich konce v nádobách nezahnívaly, necháme je tedy několik dní zavěšené v místě dobře přístupném proudění vzduchu.

stříkání větviček barvou
Větvičky můžete ponechat přírodní nebo je nastříkat barvou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Můžeme je pak nechat v přírodním vzhledu, nebo je lehce dozdobit např. tak, že je zlehka přestříkáme barvou, která bude ladit s ostatními doplňky.

Originální vázy vytvoříme pomocí tavné pistole, kterou napodobíme strukturu ovinutého drátku, podívejte se jak:

tavná pistole
Vychytávka, aby se lepidlo z tavné pistole nanášelo jednoduše a rychle (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Lahev si ucpeme zátkou z pevného korku, který provrme vrtákem. Pak do otvoru nastrčíme závitovou tyč a tu upneme do vrtačky - to je nápad, který nám pomůže s dekorováním.  Pokud nemáme vrtačku, museli bychom lahev otáčet ručně. Lze to také, jen nedosáhneme tak jemné struktury.

tavná pistole
Nanášení lepidla na obyčejnou skleněnou lahev (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rozehřejeme lepidlo v tavné pistoli, pustíme vrtačku a plynule nanášíme tavné lepidlo na lahev. Vzhledem k tomu, že lahev na vrtačce se otáčí rychle, lepidlo se zachytává v tenoučkých čarách, které připomínají spíše drátek.

dekorujeme lahve
Pro efektivní vzhled lahev nastříkáme barvou ve spreji (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Lepidlo na lahvi necháme zaschnout a zchladnout, pak přestříkáme metalickou barvou nebo barevným lakem ve spreji.

Podobným způsobem můžeme ozdobit i další nádoby nebo třeba papírové tubusy. Pokud pracujeme bez vrtačky, musíme si nádobky otáčet v ruce a nitky lepidla nebudou připomínat drátek, ale spíše provázek. Toho můžeme využít při konečné úpravě, zvolíme přírodní barvu, případně dva stírané odstíny barvy.

Dekorace lahví
A je hotovo! (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Jednoduchá dekorace je hotová, zbývá ji jen postavit na místo. V takovýchto nádobách se budou dobře vyjímat jak suché traviny či větvičky, tak třeba čerstvé zelené ratolesti nebo květiny, ty ovšem musíme dávat do lahví či jiných nepropustných nádob.

Jak na dekoraci lahví
Jednoduchá dekorace na parapet či stůl (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Publikováno: 26. 5. 2019, Autor: Petra Marková, Profil autora: Petra Marková