reklama

Vykouzlete si velikonoční atmosféru vkusně prostřeným stolem

Velikonočně prostřený stůl by měl být součástí velikonoční výzdoby celého bytu či domu. Pojďte si prohlédnout naši galerii a zkuste najít nějakou inspiraci právě pro vás. Zajímavé kombinace barev i netradiční doplňky můžete s trochou improvizace a fantazie vytvořit i u vás doma.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Prostřený velikonoční stůl (Zdroj: Depositphotos.com)

K jaru patří veselé barvy

Po dlouhé zimě je potřeba prozářit byt veselými barvami. Velikonoce k tomu přímo vybízejí. Nejzářivější barvou je samozřejmě žlutá, která navíc působí hřejivým dojmem. Má povzbuzující a rozveselující účinky. 

Žluté velikonoce
Žluté prostírání rozzáří byt (Zdroj: Depositphotos.com)
Žluté ladění prostírání
Žluté doplňky jsou vhodné k šedé či modré barvě (Zdroj: Depositphotos.com)

Žlutou je možné doplnit například šedou či modrou v oblíbeném odstínu. Vždy si vyberte, která ze dvou barev bude dominantní, k tomu uzpůsobte i zdobení stolu. Pokud chcete dominantní žlutou, zvolte ji jako barvu ubrusu. Talíře volte v jiné barvě. Prostírky, které se pokládají do prázdných talířů opět ve žluté. Váza uprostřed stolu by byla efektní v barvě talířů, květy ve váze pak v barvě ubrusu. Pokud máte možnost, dozdobte i židle kolem stolu. Nemusíte hned použít celopokrytí, stačí například podsedáky. 

Velikonoce v šedožluté
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velikonočně prostřený stůl v šedožluté barvě

Jarní barvy

Mezi jarní barvy kromě žluté patří také trávově zelená, oranžová, růžová i červená. Ne každý má možnost doladit svůj interiér ve vybraných barvách. Švadlenky si hravě poradí s výrobou barevných ubrusů, prostírek i dalších textilií, ti, co nejsou obdařeni šicími schopnostmi, se musí spokojit s tím, co zakoupí v obchodě. A to už není malá investice. Proto se zaměřte na detaily. Můžete si pořídit jeden kvalitní ubrus v bílé barvě a k tomu stejně barevné nádobí, doplňky pak postupně přikoupíte. Pro jarně velikonoční stolování si pořiďte například sadu zelených prostírek. Doplňte k tomu odpovídající mašličku. A můžete i s málem vykouzlit vkusnou dekoraci.

Prostřeno na velikonoce
Každému ze stolovníků ozdobte talíř (Zdroj: Depositphotos.com)
Dekorace na talíři
Sakura bude vkusným doplňkem prostřeného stolu (Zdroj: Depositphotos.com)

Na stůl patří živé květiny

Stejně tak, jako k Velikonocům patří typické symboly, jako například malovaná vajíčka či pomlázka, k jaru patří živé jarní květiny. A s nimi můžete čarovat i při prostírání. Živé květy můžete naaranžovat do misky či košíku s barevnými vajíčky. Na talíř můžete při prostírání umístit kvítek (pozor, aby nebyl jedovatý, pro jistotu použijte umělé květy). Do vázy doprostřed stolu dejte jarní květiny, jako například tulipány, narcisy, petrklíče. Pozor na hyacinty, mají silnou a omamnou vůni, mohla by být až příliš výrazná pro stolovníky. 

Velikonoce s květinami
Na stůl patří i mísa či ošatka s vajíčky a živá květina (Zdroj: Depositphotos.com)
Velikonoční dekorace
Velikonoce připomene zajíček z ubrousku (Zdroj: Depositphotos.com)

Modrá je dobrá

Nemusíte se bát ani studených barev. Pokud máte interiér laděný do chladnějších tónů, můžete si dopřát podobně zbarvené dekorace. Stačí pak dodat doplňky v teplejších barvách a u stolu bude i tak útulno.

Pokud máte rádi modrou, zkuste ji doplnit další barvou (Zdroj: Depositphotos.com)
Modré velikonoce
Zajímavé ladění v modré barvě (Zdroj: Depositphotos.com)

Fialová podpoří duchovno

Věděli jste, že fialová je barva vytvořená ze dvou protipólů? Na jedné straně chladná a klidná modrá, oproti tomu třaskavá a bujná červená. Spojením těchto barev se fialová stává vyrovnanou barvou, která je vhodná pro meditaci. Fialové květiny se dávají na znamení úcty při slavnostech. Využijme fialovou barvu k navození slavnostní nálady při největších křesťanských svátcích, jakými Velikonoce bezesporu jsou. 

Fialové prostírky
Fialový zajíček z ubrousku a vajíčka (Zdroj: Depositphotos.com)
Fialové velikonoce
Velikonočně prostřený stůl laděný do fialova (Zdroj: Depositphotos.com)

Tmavé barvy

Pokud máte raději tmavší barvy, měli byste je při slavnostním prostírání stolu používat s rezervou. Zvláště jaro v nás probouzí novou energii, tmavé barvy energii pohlcují. Černá i šedá jsou barvami smutku, oproti tomu ve spojení s opačnými tóny mohou navodit příjemnou atmosféru.

Modře prostřeno na velikonoce
Talíře mohou dekorovat živé i umělé květiny (Zdroj: Depositphotos.com)
Stůl nazdobený na velikonoce
Vyhněte se tmavým barvám, v zimě si každý tmy užil dost (Zdroj: Depositphotos.com)

Použití kombinace bílé a šedé barvy

Ani přílišná bělost a světlost není pro jarní znovuzrození vhodnou kombinací. Vyvolává sice pocit čistoty, přesto všeho moc škodí. Použijte bílou barvu jako základ a doplňte ji nějakým kontrastním zářivým tónem. K bílé ladí jakákoliv jiná barva, k šedé se báječně hodí právě typické jarní barvy. 

Velikonoce v lila
Co by to bylo za Velikonoce bez vajíček? (Zdroj: Depositphotos.com)
Velikonoční stůl
Šedobílá je nevýrazná, ozvláštnit ji můžete nějakou výraznou kontrastní barvou (Zdroj: Depositphotos.com)

Ať už nakonec zvolíte jakoukoliv barvu, vždy záleží na celkové atmosféře. Kde se lidé nemají rádi, mohou mít sebedokonaleji nazdobený celý byt a pohodovou atmosféru stejně nevykouzlí. Pokud ozdobíte především sebe úsměvem a přátelským chováním, můžete proměnit ve slavnostní i ten nejvšednější a nejobyčejnější den. Přejeme vám krásné Velikonoce a příjemně prožité chvíle u velikonočně prostřeného stolu. 

Velikonočně prostřeno
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Prostřený stůl navodí tu správnou velikonoční atmosféru

A několik malých inspirací na závěr...

Velikonoční koláž
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Různé způsoby dekorování talířů
Jarní protřeno
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Žlutá, zelená a oranžová jsou typickými barvami jara

 

Publikováno: 20. 4. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce