reklama

Atypické prvky a spížové systémy v moderních kuchyních

Atypické prvky lze do kuchyně začlenit a vylepšit tak její funkčnost, estetiku a originalitu. Ať už je to nabídka modulů pro místnosti se šikmými stropy, nebo modulů, které umožní využít každý centimetr rohové kuchyně ve tvaru písmene L, U nebo H s centrálním ostrůvkem. Originálně a hlavně prakticky může být řešené i ukládání potravin ve vysokých skříních, nebo dokonce i ve spodních skříňkách v jinak obtížně využitelném rohu.

i (Zdroj: Gorenje)
Atypické prvky a spížové systémy v moderních kuchyních (Zdroj: Gorenje)

Přijdou vám vhod atypické prvky do kuchyně?

Rohové spodní skříňky

Pod pojmem rohové skříňky se mohou skrývat i pevné police, které vás velmi rychle přesvědčí o tom, že jste neudělali dobré rozhodnutí při jejich pořízení. K uloženému nádobí zejména v zadních partiích skříňky se budete skutečně obtížně dostávat, aniž byste si dřepli nebo klekli. A kvůli nedostatečnému přístupu světla zavládne po nějaké době ve skříňce nefalšovaný zmatek.

Rohová skříňka s vysouvacím mechanismem
i (Zdroj: Gorenje)
Rohová skříňka s vysouvacím mechanismem

Praktická rada

Praktickým řešením je otočný karusel, kdy se dvě 3/4kruhové police otáčejí kolem pevné kovové osy uvnitř spodní skříňky, která je přístupná buď za lámanými či zkosenými dvířky. K dispozici je i provedení, kdy jsou dvířka pevně spojena s mechanismem a při používání se otáčejí s ním. Pro uživatele to pak znamená lepší přístup do skříňky při hledání.

Obecně se karusel dokáže dobře přizpůsobit tvaru kuchyňského koutu, kdy skříňka je buď rovná, nebo ve tvaru L s lomenými či zkosenými dvířky. Otočný mechanismus umožňuje plné vysunutí výškově nastavitelných polic ven z korpusu skříně a pohodlnou manipulaci s uloženým nádobím. Pro vysunutí polic stačí otevření dvířek na 85 °. 

Potravinová skříň s plnovýsuvnými kontejnery
i (Zdroj: Gorenje)
Potravinová skříň s plnovýsuvnými kontejnery

Některé rohové skříňky s vysouvacím mechanismem dokonce umožňují využití celého prostoru rohové skříně. Tento mechanismus patří k tomu nejlepšímu, co na trhu najdete. Skládá se z nosného rámu a vnitřních a vnějších polic nebo drátěných košů. Tažením za dvířka skříňky vyjíždí část mechanismu ven a posouvá se do prostoru za dvířka. Velmi pohodlně se tak dostanete ke všem uloženým předmětům a využijete velkou část kuchyňské skříňky.

Zajímavé řešení představuje spodní rohová skříň se zásuvkami a plnovýsuvnými kontejnery, která umožňuje využití rohového prostoru nejen pro příbory a nádobí, ale i pro suché a trvanlivé potraviny nebo balené nápoje. Hodí se do kuchyní, kde je obtížné najít místo pro zásuvky. Otevřít i plně naložené zásuvky je snadné - mají úžasně lehký chod a zavřete je měkce a tiše. Unesou zátěž až 65 kg. Horní zásuvku je možné vybavit i originálním příborníkem.

Jednou z důležitých funkcí kuchyňské sestavy je také ukládání potravin
i (Zdroj: Gorenje)
Jednou z důležitých funkcí kuchyňské sestavy je také ukládání potravin

Potravinové skříně

Jednou z důležitých funkcí kuchyňské sestavy je také ukládání potravin, které se přesunulo s proměnou dispozičního řešení bytů i nových domů z dřívějších spíží do kuchyně. Nejčastěji se potraviny uskladňují v potravinové skříni, která může být různě vysoká i široká podle potřeb a hlavně podle prostorových možností. Opět platí, že se klasické police kvůli špatné přehlednosti neosvědčují a vyplatí se investovat do praktičtějších systémů.

Otočný mechanismus umožňuje plné vysunutí
i (Zdroj: Gorenje)
Otočný mechanismus umožňuje plné vysunutí

Potravinové skříně se proto vybavují vnitřními zásuvkami a jednotlivě výsuvnými kontejnery, které umožní snadnou obsluhu a přístup do skříně s šířkou nad 30 cm, nebo speciálním rámem s výsuvnými policemi v případě užších skříňových modulů, který může být doplněný ještě i rámem s dveřními policemi.

Náš tip:

KUCHYNĚ Gorenje Premium nabízejí potravinové skříně, v nichž jsou všechny výsuvné police automaticky s plnými protiskluznými dny.  

Obecně se při realizacích kuchyní nejvíce používají vysoké potravinové skříně s tzv. anglickými zásuvkami, což jsou plnovýsuvné zásuvky a kontejnery, se kterými můžete po otevření nábytkových dveří libovolně manipulovat, nebo koncové diagonální potravinové skříně, u nichž jde po úplném otevření dvířek výsuvnou část otočit, abyste měli k potravinám lepší přístup.

Zajímavé řešení představuje spodní rohová skříň se zásuvkami
i (Zdroj: Gorenje)
Zajímavé řešení představuje spodní rohová skříň se zásuvkami

V kuchyňských sestavách se uplatňují i boční potravinové skříně, které mohou nabídnout plně výsuvné koše přístupné z obou stran. K dispozici jsou v šířce 30 a 40 cm. Jsou vhodné tam, kde už na uložení potravin nezbývá moc místa.

Zdroj informací: Gorenje

Publikováno: 13. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce