Co jsou falešné podvodnice? Cukroví, které nesmí na vánočním stole chybět a povede se každému. Vychytané podvodnice vám půjdou od ruky a ještě budete mít na vánočním stole o lahodné cukroví více. Cukroví je sice po upečení nafouklé, ale není to kynutím. To je dělá opravdovými podvodnicemi.
Jaké suroviny falešné podvodnice vyžadují?
Těsto na falešné podvodnice je nenáročné na přípravu i suroviny. Jejich seznam i množství najdete níže. Pokud byste chtěli přidat podvodnicím na vánoční chuti, můžete do těsta přimíchat trochu nasekaných vlašských ořechů. Cukroví to nejen dodá chuť, ale také krásně provoní váš dům.
Na falešné podvodnice budete potřebovat:
- 250 ml smetany ke šlehání
- 400 g hladké mouky
- 250 g ztuženého rostlinného tuku
- moučkový a vanilkový cukr na obalení
Vezměte si mísu a struhadlo a rostlinný tuk nastrouhejte nahrubo. Bude se vám tak lépe zapracovávat do těsta. K tuku přisypte mouku a přilijte smetanu. Těsto na falešné podvodnice buď pořádně zpracujte rukama, anebo ho dejte do robotu. Tam to bude samozřejmě jednodušší.
Poté, co máte dohněteno, těsto zabalte do igelitového sáčku a dejte na cca půl hodiny do lednice. Mezitím si zapněte troubu na 170 °C a nechte ji rozehřát. Připravte si také plechy na pečení. Protože je těsto plné tuku i tučné šlehačky, nemusíte používat pečicí papír, cukroví se na plech nepřilepí.
Těsto po půl hodině vyndejte z lednice, pracovní desku si posypejte moukou a těsto vyválejte na tloušťku 3 až 4 mm. Vykrajovátky pak vykrajujte tvary a skládejte je na plech. Ten potom vložte do předehřáté trouby a pečte 7 až 10 minut dorůžova.
Do misky si nasypejte moučkový i vanilkový cukr a společně je promíchejte. Jakmile vyndáte cukroví z trouby, sundávejte ho z plechu rovnou do misky s cukrem a každý kousek obalte. A máte hotovo. Podávat je můžete hned, nebo je nechat několik dní odležet.
Jaké jsou pravé podvodnice?
Podvodnice jsou druh staročeského cukroví, které možná znáte od babiček. A jejich název neznamená nic hanlivého, pouze to, že jednoduše kynou pod vodou – proto se označují také jako vodníčci nebo hastrmánci. Suroviny na jejich přípravu jsou podobné – jde o hladkou mouku, máslo či tuk, trošku mléka a droždí, ze kterých vypracujete kynuté těsto, které necháte dvě hodiny kynout ponořené do studené vody. Další postup je stejný a výsledkem je křehké a nadýchané těsto - netypické a přitom dokonale jednoduché a vynikající.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 9. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová