Přelom jarního a letního období se nese v duchu spousty prací nejen v zahradě. Nezapomínáte na vaše pokojové rostliny? Je vhodný čas na jejich přesazování, ale pozor na zbytečné chyby, díky kterým napácháte víc škody než užitku.
Chyby při přesazování pokojových rostlin
Při přesazování pokojových rostlin dochází k častým chybám. Je to škoda, protože krásné kusy rostlin mohou i uhynout, pokud dojde k chybám zásadnějším. Tou úplně nejčastější chybou je, že rostliny ponecháte několik let v původním substrátu. Ten postupně zvětrává, vyčerpají se z něj živiny, postupně také slehne a začne zadržovat více vody, než je zdrávo.
Právě zadržování vody má následně negativní vliv na kořenový bal, který začne uhnívat, listy rostlin začínají žloutnout a rostliny pak hynou. Při extrémním přelití máte možnost ale exempláře zachránit, a to okamžitým přesazením, kdy starý substrát vyklepete z kořenového balu a rostlinu následně přesadíte úplně do nového.
Před vyjmutím rostliny z původního obalu ji nezapomeňte na chvíli ponořit do vody, kořenový bal se tak nasákne a pak jde i se substrátem lépe vyjmout. Jakýkoliv pokus o vyjmutí rostliny z nádoby bez zalití nebo ponoření do vody může skončit fatálním poškozením kořenů.
Nezapomeňte při přesazování pokojových rostlin na drenáž
Při přesazování pokojových rostlin můžete provést také rozdělení trsů, čímž si pokojovky namnožíte. Zde je také na místě dávat pozor na poškození. Hnilobě při oddělování kusů od sebe zabráníte vcelku jednoduše, rány zatřete živočišným uhlím.
Další častou chybou je absence drenáže, kterou by měly mít všechny rostliny bez rozdílu. Vhodným drenážním materiálem je keramzit, malé oblázky nebo využití samozávlah. Drenáž je důležitá v tom, že brání přímému kontaktu kořenového balu s vodou, čímž zabraňuje jejich uhnívání. Ve velkých vedrech pak u rostlin, které jsou přímo na slunci, může dojít až k jejich uvaření – voda v květináči dosáhne takové teploty, že kořeny jsou zničeny.
Při přesazování pokojových rostlin vkládejte květiny do nádob, které jsou alespoň o 3 cm větší v průměru, je tak zajištěno, že postupně zesílí a dále porostou. Po dokončení pak substrát přitlačte, rostliny mírně zalijte. S prvním přihnojením počkejte, ideální doba je alespoň tři týdny.
Zdroj informací: levnepostriky.cz
Publikováno: 7. 6. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček