reklama

Velikonoční pečení z kynutého těsta: zajíčci a mazanec

Čas velikonoční stejně jako vánoční svádí k pečení tradičního pečiva. Beránek, mazanec, jidáše si můžete upéct klasicky podle starých receptů, nebo zkusit něco modernějšího, co si však s velikonočními tradicemi nijak neprotiřečí. Co si tedy letos upéct kynuté zajíčky a mazanec podle našich receptů?

Jidášky-zajíčci

Velikonoční jidášky svůj název dostaly podle zrádce Jidáše, kterého černé svědomí dohnalo až do neslavného konce. Tradiční jidášky právě tento konec symbolizují: pečou se v různých tvarech, které připomínají provaz nebo uzel, na kterém se Jidáš oběsil. Stejně jako tato legenda je ale známý fakt, že Velikonoce jsou svátky oslavující příchod jara, a tak se v mnoha rodinách pečou jidášky v podobě zvířátek – třeba zajíčků nebo holubiček. Jidáše podle tradice chrání před hadím uštknutím a bodnutím od hmyzu. Tady je ale extrémně důležité, abyste si jidášky upekli sami. Ty nepečené doma totiž prý tuhle kouzelnou moc nemají.

Velikonoční pečení z kynutého těsta: recept na kynuté zajíčky
i (Zdroj: archiv Babiččina volba)
Velikonoční pečení z kynutého těsta: recept na kynuté zajíčky

Recept na kynuté zajíčky

Do mísy prosejte 500 g hladké mouky Babiččina volba na kynuté těsto, přidejte 250 ml vlažného mléka, 1 vejce, 80 g rozpuštěného másla, 1 sáček sušeného droždí, 1 vanilkový cukr, 20 g cukru a špetku soli a zadělejte těsto. Vvyklopte ho na pomoučenou plochu. Ručně těsto propracujte tak, aby bylo pružné a poté ho dejte do mísy, překryjte utěrkou a nechte zhruba hodinu kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí objem.Troubu předhřejte na 180 °C. Z vykynutého těsta tvarujte jednotlivé zajíčky a ty rozložte na pečicím papírem vyložený plech s dostatečnými rozestupy. Každého zajíčka potřete rozkvedlaným vejcem a dozdobte hřebíčkem, který bude připomínat oko. Nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu a pak pečte dozlatova zhruba 20 minut.

Velikonoční mazanec

Mazance jsou prý nejstarší obřadní pečivo pečené na našem území. Bochánky se středem naříznutým do kříže, který symbolizuje Kristovo utrpení, zvládnete upéct raz dva. Receptů na velikonoční mazanec je spousta a ten nejlepší máte možná ještě od praprababičky. Vězte, že i takhle starý recept je snadné adaptovat na dnešní dobu. Stačí klasickou hladkou pšeničnou mouku aspoň částečně vyměnit za špaldovou - a navíc je dost možné, že právě vaše praprababička mazanceze špaldy pekla. Špalda je totiž stará nešlechtěná odrůda pšenice, kterou z polí vyhnala až průmyslová revoluce a výnosnější odrůdy. Oproti klasické hladké mouce obsahuje o něco méně lepku, je lépe stravitelná, dobře kyne a má jemnou oříškovou chuť a vůni. Jen počítejte s tím, že s použitím špaldové mouky budou vaše výrobky o něco tmavší.

Velikonoční pečení z kynutého těsta: recept na špaldový mazanec
i (Zdroj: archiv Babiččina volba)
Velikonoční pečení z kynutého těsta: recept na špaldový mazanec

Recept na špaldový mazanec

V míse promíchejte 300 g hladké špaldové mouky Babiččina volba s 200 g hladké mouky Babiččina volba na kynuté těsto, 120 g cukru a 1 vanilkovým cukrem, do středu směsi udělejte důlek. Nalijte 250 ml vlažného mléka mléko a rozdrobte 30 g droždí. Nechte asi 15 minut stát, dokud kvásek nevzejde. K mouce přidejte 110 g změklého másla, 2 žloutky, špetku soli, 1 lžičku citronové kůry, 2 lžíce rumu a hrst rozinek. Zadělejte hladké pružné těsto. Překryjte ho čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě nejméně1 hodinu, dokud těsto nezdvojnásobí objem. Troubu předehřejte na 150 °C. Po vykynutí vytvarujte z těsta mazanec, potřete ho 1 rozšlehaným vejcem a posypejte hrstí pokrájenými mandlemi. Nechte asi 10 minut nakynout. Pečte asi 60 minut dozlatova.

Publikováno: 30. 3. 2019, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová