reklama

Senioři potřebují doma bezpečí a dostatek prostoru

Domov pro seniory má specifika související s vyšším věkem a zdravotními obtížemi, jimž se s přibývajícími léty nevyhne nikdo z nás. Takže bychom na ně měli myslet nejen při zařizování bydlení pro naše starší rodiče a prarodiče, ale také v případě, že budujeme vlastní dům nebo byt, v němž chceme strávit zbytek života.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domov pro seniory je ještě bezpečnější s pomocí chytrých technologií napojených na počítač nebo mobilní telefon

Domov pro seniory zbavený překážek

Při zařizování domova pro seniory nás povedou tři hlavní hlediska, která pomohou při výběru nábytku a doplňků i při tvorbě celkové koncepce interiéru. Těmito třemi zlatými body jsou: bezpečí, volný pohyb a dostatek prostoru.

Seniorské bydlení potřebuje být především bezbariérové. Menší či větší pohybové obtíže se nevyhnou ve vyšším věku prakticky nikomu z nás a je příjemné přijít domů, kde je vše uzpůsobeno tomu, abychom se tu mohli pohybovat s co nejmenšími obtížemi a pohodlně.

Pohodlné sezení zajistí vyšší a tvrdší čalounění nábytku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohodlné sezení zajistí vyšší a tvrdší čalounění nábytku

V tom všem pomáhají protiskluzové podlahové krytiny, na nichž nemají co dělat například koberečky, po nichž lehce sklouzne noha. Důležitá je rovněž úprava prahů, aby byly zarovnány s podlahou a nepřevyšovaly ji.

Vše pohodlně a bezpečně na dosah

Domov pro seniory vyžaduje pohodlný pohyb – to je pochopitelně rovněž dostatek místa v podobě dostatečně širokých průchodů mezi jednotlivými kusy nábytku. V bytě, kde žijí osoby s větším pohybovým omezením, by měly být tyto průchody ještě širší, aby se v nich dalo případně bez problémů projíždět s vozíkem nebo procházet s chodítkem. Dostatečně široké by pak měly být i vchodové a interiérové dveře. Vzdušný domov pro seniory zbavený zbytečných kusů nábytků je jednodušší na údržbu a s lehkými a jednoduchými kousky nábytku se také snáze manipuluje.

Vhodně zvolený nábytek usnadní vstávání a usedání, sedačky a židle by měly mít o něco výše umístěné sedací plochy a nepříliš měkké čalounění. Pro chvíle relaxace je vhodné polohovací křeslo s podnožkou. K uložení věcí i oblečení volíme nižší skříňky maximálně do výše očí, do kterých lze pohodlně dosáhnout bez nebezpečného lezení na přenosné schůdky nebo na židle. Nevhodné jsou i úložné plochy těsně nad zemí, u nichž zase hrozí ztráta rovnováhy a stability, což může vést až k pádu a případnému dalšímu zranění.

Koupelna a toaleta - klíčová místa bezpečného domova pro seniory

V podobném duchu zařizujeme i ložnici, kam patří vyšší lůžko pro snadnější vstávání a větší, snadno dostupný, noční stolek, na něž se vejdou nejen lampička a budík, ale najde se na něm místo rovněž na mobilní telefon, knihy, sklenku s vodou a dózu na léky.

Hesla „vše na dosah ruky“ se držíme i v kuchyni, takže otevírací skříňky nahradíme výsuvnými a také v této místnosti by měly být skříňky a poličky v ideální výši.

V kuchyni se držíme hesla vše pohodlně na dosah
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V kuchyni se držíme hesla vše pohodlně na dosah

Naprosto klíčovým místem domova pro seniory je z pohledu bezpečnosti koupelna. Tady je doslova nutností protiskluzová podlaha i protiskluzová úprava sprchového koutu, který je mnohem vhodnější než klasická vana. Místo ní ale můžeme instalovat vanu zapuštěnou do země nebo vanu vybavenou vstupními dvířky, do níž se velmi pohodlně vstupuje a vystupuje.

Pohyb v koupelně a na toaletě usnadní soustava správně umístěných madel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohyb v koupelně a na toaletě usnadní soustava správně umístěných madel

Ve vaně, ve sprchovém koutě i na toaletě by neměly chybět nejrůznější madla, která usnadňují pohyb a zvyšují celkovou bezpečnost.

Užitečné tipy:

  • Dálkové ovládání – jeho pomocí lze ovládat nejen vstupy do domu nebo bytu, ale také světla, nebo dokonce varnou konvici.
  • Moderní technologie – nejrůznější senzory, alarmy, detektory nebo monitorovací systémy zvýší bezpečnost a lze je napojit také na chytré telefony členů rodiny, kteří tak mají dobrý přehled, co se v domácnosti rodičů a prarodičů děje. Některé z těchto zařízení jsou natolik inteligentní, že se nespoléhají na impuls uživatele, ale v případě potřeby se aktivují samy a jsou schopny ohlásit hrozící požár, tekoucí vodu nebo pád člověka pohybujícího se v bytě.
  • Zvýšená toaleta – pro starší osoby se doporučuje vyšší klozetová mísa usnadňující vstávání a také bidety splňující nejmodernější hygienické požadavky.
  • Elektrický polohový rošt – s jeho pomocí vytvoříme ergonomicky ideální lůžko, které ještě zdokonalí speciální matrace se speciálními pevnými okraji usnadňujícími vstávání.

Zdroj: www.ceskestavby.cz, www.pomocvdomacnosti.cz

Publikováno: 18. 7. 2017, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová