reklama

Čištění matrace nezanedbávejte

Pokud přestýláte lůžkoviny, může vás překvapit nevábně vonící matrace, kde se občas objeví nějaká ta skvrna od vylitého pití, skvrna od krve a potu nebo rozličné skvrny od jídla. Mnohdy ať se snažíte sebevíc, stejně nějaké "nehodě" nezabráníte. Nezoufejte, nemusíte matraci hned vyhazovat a kupovat novou čistou. Můžete zvolit jiný způsob, jak ji zachránit. Čištění matrace není tak složité. Poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné čištění matrace prodlouží její životnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění matrace

Proč čistit matrace? Stejně jako je důležitý správný výběr matrace pro kvalitní spánek, je důležitá i její pravidelná údržba. Stáhněte z matrace potah a dejte jej prát do pračky. Zůstat by měla jen holá matrace. Základem čištění matrace je její dokonalé vyluxování. Zbavíte ji tak prachu, pylu, vlasů, odumřelých zbytků kůže, chlupů i plísní, které mohou způsobovat různé alergie. Matraci vyluxujte ze všech stran, nezapomeňte ani na záhyby a švy. Dezinfekce a následné čištění záleží na konkrétní specifikaci skvrn.

K vyčištění matrace používejte vysavač
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K vyčištění matrace používejte vysavač

Jak vyčistit matraci od moči

Pokud se přihodí nenadálá příhoda a matrace je počůraná, pomůže ji vyčistit směs z jedlé sody, 3% peroxidu vodíku a saponátu. Pro správnou účinnost je důležitý poměr všech tří ingrediencí. Peroxid a sodu smíchejte v poměru 5:1 a přidejte 2 kapky saponátu, nejlépe přípravku na mytí nádobí. Takto připravenou směs naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Skvrnu nijak nedrhněte, nechte směs pracovat. Pokud se skvrna nevyčistila, je nutné přistoupit k "tvrdšímu" čištění. Pro vyčištění matrace zkuste směs prášku na praní (zvolte ten bez bělidla) a vodu. Naneste na skvrnu a nechte působit 30 minut. Po této době kašičku seškrábněte lžící, namočte hadřík do peroxidu a položte jej na skvrnu. Po vyčištění matraci důkladně vyluxujte.

Jak vyčistit matraci od potu

Mastné skvrny od potu vyčistíte posypáním znečistěného místa jedlou sodou. Vetřete ji do matrace např. kartáčem a nechte působit. Nezapomeňte důkladně vyluxovat. Pokud nezapůsobí, využijte směs jako na skvrny od moči. Soda spolu se saponátem matraci odmastí a peroxid vodíku vybělí vzniklé skvrny od potu.

K čištění matrace je vhodná jemná houbička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K čištění matrace je vhodná jemná houbička

Jak vyčistit skvrnu od krve

Základním pravidlem k prvotnímu odstranění skvrn od krve je, že se nepoužívá teplá ani horká voda, jinak se krev "zapere" a máte ji zakonzervovanou. Vždy používejte pouze studenou vodu. Poté opět udělejte směs z peroxidu, sody a saponátu v poměru na jeden hrnek peroxidu vodíku jedna lžíce jedlé sody a jedna lžíce saponátu. Vzniklou pastu naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Nezapomeňte opět důkladně vyluxovat.

Jak vyčistit skvrny od vína

Víno, zvláště to červené, zanechává nepěkné skvrny, které se dají vyčistit pomocí citronového roztoku nebo octa. Ideální je nastříkat čistidlo přímo na skvrnu. Případně můžete použít čistý bílý hadřík, který namočíte do roztoku a skvrnu jím potřete.

Skvrny od vína pokud možno co nejrychleji vyčistěte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skvrny od vína pokud možno co nejrychleji vyčistěte

Jak vyčistit matraci od roztočů

Roztoči jsou nezvanými návštěvníky každé domácnosti, zvláště potom alergiků. Důkladně matraci vyluxujte výkonným vysavačem. Pokud můžete pořiďte si ruční vysavač s modrým světlem.

Jak vyčistit matraci od plísně  

Pokud se vám objevila na matraci plíseň, je vhodné se jí zbavit přípravkem proti plísním. Postupujte dle návodu. Pokud ovšem zasáhla plíseň matraci do hloubky, je nejlepší volbou ji vyhodit a koupit novou.

Čištění matrace můžete provádět i prostřednictvím parního čističe, který likviduje bakterie a čistí matraci pomocí 100-110 °C horké páry. Zároveň odstraní z matrace nepříjemný zápach. Po tomto čištění nechte matraci vždy dobře odvětrat a vyschnout.

Rozdíl mezi špinavou a čistou matrací je znatelný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozdíl mezi špinavou a čistou matrací je znatelný

Prevence

Na matraci strávíte třetinu života, proto je důležité o ni pravidelně pečovat. Vybírejte matrace se snímatelným potahem. Čištění matrace provádějte pravidelně každých 14 dní. Vyluxujte ji. Udržet matraci v čistotě a bez plísní můžete tím, že budete používat postel s lamelovými nebo laťovými rošty. Pravidelně větrejte místnost a snažte se zde nedržet vlhko. Pravidelně větrejte a otáčejte matraci. Po spánku nezastýlejte hned lůžkoviny, ale nechte vše vyvětrat. Předcházet znečištění matrace můžete ochrannými povlaky.

Zdroj informací: prospanek.cz; materasso.cz; ortopedicke-matrace.cz

Publikováno: 30. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská