Znečištěné ovzduší trápí obyvatele nejen velkých měst, ale i venkova. V důsledku toho roste počet respiračních onemocnění i alergií. Jednou z možností, jak si doma zajistit čerstvý vzduch, je požití čističky vzduchu.
Co ovlivňuje znečištěné ovzduší?
Na znečištěné ovzduší má celoročně vliv převážně nízká oblačnost, smogová situace a zvýšená koncentrace polétavého prachu. To vše jsou informace, které se běžně dovídáme ve zprávách z předpovědi počasí. Kvalita ovzduší není u nás nijak růžová a dopady na zdraví pociťujeme opravdu všichni nezávisle na věku.
Přírodní čističky vzduchu ve formě pokojovek
Na kvalitu ovzduší má vliv také všudypřítomný polétavý pyl, který ještě intenzivněji znečišťuje ovzduší. Na jaře začínají kvést keře, stromy i trávy. Pylová sezóna je obdobím, ve kterém se v ovzduší vyskytuje velké množství pylu, jež způsobuje zdravotní problémy. Toto období trvá až 10 měsíců. Nejčastějšími původci alergií bývají pyly trav, dřevin a různých plevelů.
Vzhledem k tomu, že se nejen pyly, ale i prach či smog vyskytují v ovzduší, nastává otázka, jak správně, nejefektivněji a nejkvalitněji doma větrat. Čerstvý vzduch potřebujeme všichni. V letních měsících je dobré provádět intenzivní větrání naplno otevřenými okny. V každé místnosti by měla proběhnout totální obměna vzduchu. V případě, že je okno otevřené pouze na ventilačku, toto nestačí. Jak všichni dobře víme, teplý vzduch se drží u stropu a absolutní výměna vzduchu tudíž nemá možnost proběhnout. Jakmile tedy otevřeme okna naplno, teplý vzduch s vlhkostí se dostává z místnosti pryč a nahrazuje je vzduch chladnější a sušší.
Od jara do podzimu stačí pro kompletní výměnu vzduchu větrat půl hodiny. Názory na větrání v zimním období se poměrně liší. Větrat bychom však měli převážně krátce, ale zato intenzivněji. Plně otevřené okno stačí ponechat otevřené maximálně 5 minut. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo ke kondenzování vlhkosti mezi okenními tabulemi a uvnitř bytu na stěnách.
Znečištěné ovzduší odstraní čističky vzduchu
Dnes již existují i jiné možnosti, jak doma odstranit znečištěné ovzduší. Obměněný a tudíž čerstvý vzduch v místnosti zaručují čističky vzduchu. Čističky vzduchu vyčistí vzduch od polétavých nečistot, jako jsou prach, pyly, bakterie, spory plísní či cigaretový kouř. I s čističkou vzduchu bychom však neměli zapomínat na pravidelné větrání. V nevětraných místnostech se našim působením kumuluje oxid uhličitý, který způsobuje únavu i vlhkost, jež je živnou půdou pro výskyt plísní.
Čističku vzduchu je vždy dobré zapnout po každém intenzivním i nárazovém větrání. Je dobré tohoto pomocníka umístit do prostoru v bytě, kde se nejvíce pohybujeme. Přes den tedy může být např. v obývacím pokoji a na noc ji můžeme umístit do ložnice či dětského pokoje. Měla by být umístěna v prostoru, aby kolem ní mohl volně cirkulovat vzduch. Kvalitní přístroje mohou bezpečně vyčistit plochu o rozloze až 75, což můžeme přirovnat k velikosti většího bytu 3+1. U některých čističek můžeme nastavit i režim výkonnosti dle velikosti interiéru. Pokud se chceme zaměřit na hlučnost přístroje, existují čističky vzduchu elektrostatické, které využívají bázi elektronového větru a jsou tudíž nejen velmi tiché, ale zároveň i velice energeticky úsporné.
Publikováno: 23. 5. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: pořad Receptář prima nápadů