Pomalé interiéry jsou sice novým trendem, ale jejich myšlenka začala vznikat již v 80. letech minulého století. Termín pomalé interiéry, nebo také jinak pomalé bydlení, pak vymyslel v roce 2002 Alastair Faud Luke, finský spisovatel, aktivista a profesor designu na univerzitě v Aalto. Víte ale, o čem pomalé interiéry jsou? Povíme vám to.
Pomalé interiéry
Pomalé interiéry jsou velmi úzce spjaty se Slow fashion čili s tzv. pomalou módou. Moderní pojmy se však překvapivě vrací do doby, kdy se budovy, nábytek a textilie vyráběly tak, aby něco vydržely. Tento styl se stejně jako pomalá móda rozhodl bojovat proti konzumnímu způsobu života, plýtvání s materiály, nesmyslným hromaděním majetku i časté a zbytečné výměně nábytku. Pomalé bydlení se proto vyhýbá uspěchanému životnímu stylu, podporuje snahu zbavit se stresu a snahu nacházet radost z jednoduchých potěšení. Pomalý život také vybízí ke klidnějšímu přístupu k životu, což se samozřejmě sekundárně odráží i na bydlení.
Projekt rekonstrukce interiérových dveří
Domov jako z Instagramu
Život totiž není o tom, aby vaše bydlení vystihovalo ty nejžhavější trendy na sociálních sítích. Abychom se cítili dobře, potřebujeme vytvořit osobitý prostor, v němž nebudeme zahlceni, který bude jen náš, kde se budeme cítit dobře a pohodlně i po letech. Je tedy zcela nedůležité, aby v něm byly vždy jen ty nejmodernější kousky, doplňky a dekorace. Není nutné toho mít mnoho. Ideální pomalý interiér představují prostory vyvedené v tlumených pastelových nebo zemitých barvách a místnosti zařízené kvalitním stabilním nábytkem. Ano, již žádná dřevotříska, ale pořádný kus masivu, který něco vydrží. Pomalý interiér je totiž především o hnědém nábytku, tedy nábytku, který je vyrobený z ovocných stromů, teakového dřeva, mahagonu nebo ořechu. Jednoduše co kus, to funkční nábytek. Pomalý interiér si prostě nepotrpí na zbytečnostech, a proto všechno to, co není nikterak praktické a funkční, nemá pro vás osobní nebo citový význam, by mělo být odstraněno (nevyhozeno, ale ideálně darováno). Váš domov se pak nadechne a stane se oázou, kde nebudete zahlceni spoustou vjemů. Méně je skutečně více. Nepořádek rovná se stres.
Co dělá domov domovem
Pomalé interiéry se neobejdou ani bez pokojových rostlin. Na rozdíl od nábytku a dekorací, těch není nikdy dost. Dělají totiž domov domovem, oživují ho, čistí vzduch a zbavují vás toxických látek. Spojení s přírodou umocníte i pomocí kvalitních přírodních textilií (polštářů, dek, přehozů, koberců, ubrusů) a samozřejmě i tím, když do prostoru přivedete přirozené světlo. Díky němu budete živější, nabití pozitivní energií. Pokud tedy chcete dostat do prostoru ještě více světla, zavěste naproti oknům zrcadla. Pro chvíle, když slunce zajde, umístěte strategicky do interiéru dostatek světel. Chybět by neměla ani nějaká ta svíčka.
Pečlivě vybírejte, co si zavěsíte na stěnu
Jak jste již pochopili, pomalé interiéry nejsou o zahlcení, a to ovšem platí i o dekoracích umístěných na stěnách. Nezaplňujte proto stěny obrázky a dekoracemi. Vyberte si do interiéru pouze jeden velký výrazný kus, který vizuálně místnost ukotví. O to více by měl mít pro vás nějaký význam. Dejte si proto na výběru záležet. Poté rozmístěte několik menších kousků do různých částí místnosti. Pomůže vám to vytvořit zájem, aniž by došlo k přeplnění prostoru nebo k zahlcení očí přílišnými detaily.
Pomalé interiéry jsou smysluplné
Interiér si zařídíte kvalitními udržitelnými věcmi, kdy každý předmět má svůj účel. Takový interiér je nejen funkční a nadčasový, ale i smysluplný. Tento prostor dělá radost. A i když se možná jednou omrzí, není nutné ho vyházet, stačí ho jen přestěhovat nebo ho upcyklovat. Ostatně upcyklaci pomalé bydlení stejně jako slow fashion miluje.
Publikováno: 16. 5. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: architetturaxtutti.com, greenlili.com, homesandgardens.com, housebeautiful.com, slowliwingldn.com, treehugger.com