Každý z nás touží po krásném harmonickém domově a koupelna k němu neodmyslitelně patří. Místo, kde chceme relaxovat a smýt ze sebe špínu všedního dne, však může mít i podobu speciální koupelny. Nejrůznější obrázky, piktogramy a procesuální schémata pomáhají autistům najít správnou cestu a zbavit se strachu z nepoznaného. Piktogramy jim názorně ukazují, jaká činnost je na daném místě čeká.
Koupelna je místo každodenní potřeby. Pro mnohé z nás představuje prostor pro relax a odpočinek. Existují však lidé, kteří to mají zcela jinak. Pro lidi s poruchou autistického spektra se jedná o místo, kde se každý den vykonávají zcela stejné úkony. Hlavně pro děti s touto diagnózou jsou to činnosti nepříjemné a stresující. Vše se musí nejprve naučit. Postupem času se z těchto úkonů stane každodenní rituál.
Poradíte si s obkladem koupelny velkoformátovou dlažbou?
Na počátku jsou piktogramy a dril
Děti s autismem se bojí všeho, co neznají a neumí pojmenovat. Abychom se vyhnuli strachu z nepoznaného, vyrobíme si piktogramy. Malé obrázky názorně pojmenovávají jak věci, tak i činnosti, které se v koupelně běžně vykonávají. Vana, pračka, umyvadlo, ale i čištění zubů či mytí rukou se tak stanou věcí známou. Pak už jen musíme věnovat svůj čas a pozornost našim nejmenším a jednotlivé úkony je naučit. Učení sice trvá trochu déle než u zdravých dětí, ale jakmile si je děti s poruchou autistického spektra osvojí, stanou se pro ně rituálem a budou je vykonávat bez rozmyslu a sebemenšího rozrušení. Ke zdárnému konci se dopracujeme pouze pravidelným opakováním a trénováním jednotlivých činností v koupelně.
Procesuální schéma jako návod
Každá činnost v koupelně má svůj piktogram. Tyto obrázky však můžeme rozkouskovat na jednotlivé podúkony, které po dětech s autismem vyžadujeme. Pročištění zubů, mytí rukou i použití toalety tak získáme názorný návod, ve kterém naše děti přesně vidí, co mají udělat. Procesuální schémata mohou být buď přenosná, nebo viditelně umístěná např. přímo na stěně, kde danou činnost provádí.
Co následuje po koupání
Jakmile naše dítě dokončí večerní hygienu, následují další činnosti jako např. čištění a stříhání nehtů, čištění uší či oblékání do pyžama. Pro každý úkon opět potřebujeme speciální piktogram. Tyto piktogramy už nemusíme mít nalepené na stěně koupelny. Míváme je připravené a ukážeme dítěti ve chvíli, kdy se chystáme danou činnost provádět.
Pozor na pračku!
Děti s autismem přímo milují veškerou elektroniku. Běžící pračka a možnost mačkání tlačítek je přímo láká. V tuto chvíli nám pomůže piktogram, který jednoduše danou činnost zakáže. Jedná se o zákazový piktogram, jehož hlavním motivem je kříž jako symbol něčeho, co není dovoleno. Stejný piktogram můžeme použít např. u vypínačů k světlům, pokud si s ním naše děti rády hrají a neustále blikají. Pokud však chceme dítěti pouze názorně ukázat, k čemu slouží vypínač na stěně, umístíme k němu piktogramy rozsvítit a zhasnout světlo.
Tipy na výrobu piktogramů
Speciální koupelna potřebuje specifické piktogramy, které si můžeme buď koupit, nebo si je vyrobíme doma. Programů, kde obrázky najdeme a dále s nimi můžeme pracovat, je hned několik. K jejich výrobě je však nutná i tiskárna, papír do tiskárny a samozřejmě barvy. Ve chvíli, kdy si potřebné piktogramy vytiskneme, naše práce nekončí. Obrázky musíme vystřihnout, vložit do laminovací fólie a zalaminovat je v laminovačce. Pak už jen piktogramy vystřihneme a pustíme se do oblepení naší koupelny. Ke zkrášlení speciální koupelny je dobré použít samolepicí suché zipy. Koupit je můžeme v každé galanterii. Jednu část přilepíme na stěnu a jeho zrcadlový protějšek na piktogram. Tím docílíme, že vyrobené obrázky můžeme brát opakovaně do ruky.
Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: autorka článku