reklama

Cestování se psem

Cestovat se psem na dovolenou nebo například na výstavu nemusí být dnes žádný problém. Nejprve je dobré vědět, jaká pravidla musíte dodržet, především pokud budete cestovat za hranice České republiky. Jedná se hlavně o platná očkování a jednoznačnou identifikaci zvířete. Dalším neméně důležitým kritériem je bezpečná přeprava vašeho psa v dopravním prostředku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cestování se psem je zcela běžné

Cestování se psem je moderní

Cestování se psem patří neodmyslitelně k trendu dnešní doby. Především v období dovolených jde o běžnou záležitost. Jak to udělat, když je součástí vaší rodiny pes a nemáme jej komu svěřit? Můžete si jej vzít klidně s sebou, ale je dobré vědět, na co se při cestování připravit. Pokud chcete cestovat se psem, kterého máte v zájmovém chovu (max. 5 kusů zvířat), musíte jej nechat před cestou označit mikročipem u veterinárního lékaře. Mikročip musí splňovat ISO normu (ISO 11784 nebo ISO 11785), aby bylo čitelné pro čtecí zařízení.  Zvíře může být i tetováno, ale toto označení je uznáno, jen pokud bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011 a je jasně čitelné.

Cestování se psem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Cestování se psem

Stejně jako opatření čipem je důležité si nechat před cestováním do zahraničí vystavit veterinárním lékařem pas zvířete. Tento pas platí ve všech státech Evropské unie a akceptují jej i ostatní státy, jako je například Švýcarsko. V tomto dokladu je uvedena přesná identifikace vašeho miláčka, především označení zvířete i s jeho popisem a fotografií a také údaje o majiteli.

Cestování se psem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Cestování se psem

Očkování a odčervení

Pes musí být očkován proti vzteklině a to od 3 měsíců věku. Rovněž musí být pravidelně očkovací látkou přeočkováván v přesném termínu. Očkování provádí veterinární lékař, který o tomto vede záznam a také tuto informaci uvádí do pasu zvířete.  Na výběr jsou očkovací látky s ročním intervalem. V současné době je k dispozici i očkovací látka, která se aplikuje zvířeti jednou za tři roky. Toto očkování je povinné, pokud budete se zvířetem cestovat v České republice nebo po Evropě. U mladých zvířat můžete vycestovat nejdříve po 21 dnech od provedení očkování podle očkovacího schématu. U zvířete, které se má jen přeočkovat, je nutné dodržet přesné datum, aby bylo ještě před vypršením lhůty dané výrobcem očkovací látky.

Ošetření proti echinokokům (odčervení) je vhodné provádět v pravidelných intervalech. Velká Británie, Irsko, Malta nebo Finsko toto ošetření proti parazitům u psů přímo vyžadují a veterinární lékař musí o aplikaci uvést do pasu zvířete záznam. Odčervení musí být provedeno 120 -24 hodin před vstupem na území výše uvedených států a musí o něm být záznam v pase zvířete.

Tipy na cestování se psem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Cestování se psem dopravními prostředky

Při cestování se psem veřejnou dopravou (městskou dopravou, vlakem, lodí nebo autobusem) je opět nutné o tomto vašem kroku uvědomit přepravce, který rozhodne, zda je váš záměr ochoten přijmout a za jakých podmínek. Toto cestování bude většinou zpoplatněno. Malé zvíře je vhodné umístit do přepravního boxu anebo tašky. To větší musí cestovat s košíkem na čumáku, být opatřeno postrojem nebo obojkem a samozřejmostí bude krátké vodítko. Nezapomínejte na pitný režim váš i vašeho miláčka.

Cestování se psem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Cestování se psem

Cestování letadlem je vhodné pro opravdu klidná a zdravá zvířata. Je to možné za určitý poplatek, který se hradí přepravní letecké společnosti a pohybuje se v řádech desítek EUR za jednu cestu. S přepravcem se musíme na vašem plánu domluvit a zjistit podrobnosti. Zvíře je nutné umístit do schrány určené na přepravu letadlem. Jde o odolný pevný uzavíratelný box s pevným dnem s otvory pro dýchání. Tento přepravní box můžeme umístit na palubu letadla, tedy do kabiny pro cestující. Je to vhodné pro malá zvířata, neboť rozměry přepravního boxu nesmí překročit rozměry 43×30×27 cm (délka, šířka, výška) a zvíře nesmí být těžší než 8 kg. Schrána musí být umístěna pod sedadlem, kde sedíte.

Cestování se psem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Cestování se psem

Pro větší zvířata je určen prostor v podpalubí letadla, tedy v zavazadlovém prostoru.  Rozměry boxu nesmí překročit 130×69×80 cm a zvíře nesmí překročit váhu 32 kg. V tomto případě musí být schrána vybavena vodou a jídlem s možností doplnění zvnějšku a označena vaším jménem a telefonickým kontaktem. Je dobré se před zvolením tohoto druhu cestování poradit s veterinárním lékařem.

Cestování osobním vozem po Česku i po Evropě je velmi a časté a oblíbené. I v tomto případě musíte dodržovat bezpečnostní pravidla, která stanovuje náš nebo zahraniční silniční zákon.  Především má být zvíře umístěno buď v zavazadlovém prostoru, který je oddělen mřížkou, nebo umístěno v přepravním boxu nebo kleci.

Cestování se psem
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Cestování se psem

Tento způsob přepravy psa je velmi praktický, neboť má dostatek prostoru. Můžete jej kdykoliv vyvenčit a dodat mu dostatek tekutin nebo potravy. Pokud se vám zvíře do zavazadlového prostoru nevejde, můžete je umístit do přepravního boxu, který na sedadle zafixujte bezpečnostním pásem. Další možností je psa opatřit postrojem s přezkou, kterou opět připevníte k bezpečnostnímu pásu.

Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: autor: Šárka Miškovská | zdroj: csa.cz, superzoo.cz, svscr.cz