reklama

Jak zařídit autistovi pokoj, aby se mu v něm líbilo

Autista doma potřebuje mít uzpůsobený prostor, v němž se bude cítit dobře a bezpečně. Prostor, který bude neomezený a zároveň, kde bude mít soukromí. Víte však, jak takový interiér vytvořit? Co by v něm rozhodně mělo být, a čeho byste se měli naopak vyvarovat? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je nutné uspořádat interiér pro autisty. Autista doma potřebuje místo, kam se může schovat

Interiér pro autisty

Je nutné zařizovat nějak zvláštně interiér pro autisty? Autista se doma cítí lépe v neomezených prostorách, ale pak tu jsou i chvíle, kdy potřebuje naopak soukromí a prostor pouze pro sebe. Ideální interiér pro autisty je proto jednoduchý, klidný a uspořádaný. Je nutné si uvědomit, že pokud se autista nebude cítit bezpečně, může se cítit v nebezpečí, což může vést k úzkosti. To některé vypne, jiné to rozhodí a v dalších vyvolá paniku. Interiér pro autisty by měl být tedy esteticky pozitivní, ale zároveň by neměl nudit, protože to může dovést autistu až do deprese. Je zapotřebí najít rovnováhu pro optimální duševní a fyzický rozvoj. Design pro autisty by měl být také smyslový. Takový vhodný pokoj pro autisty by měl proto představovat široký centrální prostor, podporující sociální interakci, a pak i tichá místa, která by měla být umístěna ve strategických oblastech. Tato místa jsou velmi potřebná pro tolik potřebné přestávky pro duševní nabití. Pokoje by měly podporovat nezávislost a poskytovat vhodnou pozitivní stimulaci.

Jak navrhnout příjemný prostor pro autisty?

Autisté mají hyperplastické mozkové spojení, díky čemuž se vyhýbají detailům. To je možná i důvod, proč se architekti s autismem snažili bydlení zjednodušit. Jedním takovým z nich byl i Le Corbusier, který významně ovlivnil vývoj moderní architektury. A jelikož autisté mohou být přecitlivělí na světlo, zvuk, barvy, textury, tvary, pohyb, emoce nebo i emoce lidí kolem nich, mohou být dokonce i přesyceni okolním prostředím, je proto nutné na to při navrhování interiéru pro autisty brát zřetel.

Zvukový komfort

Autisté jsou extrémně citliví, někdy až bolestivě, na zvuky. Akustické úpravy v interiéru mohou proto výrazně ovlivnit to, jak autisté vnímají prostor. Díky moderním technologiím, které se každým dnem rozvíjí, je to dnes již možné. Je tedy dobré, když jim poskytnete lépe izolované prostory a umožníte jim manipulovat s hladinami akustického tlaku. Izolace se přitom již neomezuje pouze na podlahy a obklady stěn. Pomoci může i kvalitní zasklení oken, speciální úprava stropu nebo také růžový šum. Růžový šum používá konzistentní frekvenci nebo výšku, aby vytvořil rovnoměrnější plochý zvuk jako stálý déšť, vítr šumící mezi stromy a podobně. Jde o zvuk, který je bezpečný pro každého. Zakrývá všechny rušivé zvuky, pomáhá s usínáním i se samotným spánkem, napomáhá koncentraci, blokuje totiž náhlé zvuky, které by vás mohly vzbudit. Při zařizování interiéru pro autisty je důležité dbát na to, aby přístroje v pokoji byly co nejméně hlučné (tedy třeba čistička vzduchu, zvlhčovač, radiátor, klimatizace).

Jak zařídit autistovi pokoj, aby se mu v něm líbilo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak zařídit autistovi pokoj, aby se mu v něm líbilo

V interiéru pro autisty pozor na osvětlení

Proč je nutné při uspořádání interiéru pro autistu věnovat pozornost osvětlení? Světlo ovlivňuje náladu, chování i kognitivní vystupování. Je proto nanejvýš důležité, aby při navrhování prostor pro autisty byl brán zřetel na jejich smyslové vnímání. Začlenění přirozeného světla je maximálně výhodné. Pozor si ale dejte i na jeho umístění. Nemělo by rozptylovat, ani omezovat schopnost soustředění. Použijte tudíž do místnosti závěsy a stínidla pro úpravu vnějšího světla. Lampy vybavte jemným osvětlením. Vhodné jsou i stolní nebo pracovní lampy pro snížení oslnění. Své místo v pokoji najdou i lávové lampy. Pozitivně působí uklidňující světelné projektory hvězdné scény. V interiéru by neměla chybět ani chytrá světla, u nichž můžete nastavit, jak jejich vypínání, tak intenzitu světla a jejich barvu. V každém případě se však vyhněte bílému světlu, zkreslujícímu barevnému osvětlení, stroboskopu a zářivkám. Mohou totiž vyvolat bolest hlavy i záchvaty.

Barevná paleta

Barva, stejně jako osvětlení, ovlivňuje náladu i chování člověka. Výzkumy zjistily, že 85 % autistů vidí barvy s větší intenzitou. Dobře zvolená barevná paleta v interiéru proto může vytvořit uklidňující a zároveň i poutavé prostředí. Aby takový interiér autistům vyhovoval, je zapotřebí najít rovnováhu mezi barevnými tóny i zónami pokoje. Nadměrná stimulace může vadit jednomu, stejně jako nedostatek vizuálního podnětu jinému může bránit v jeho růstu. Strategické kombinování teplých a studených barev může pomoci rozčlenit prostor na určité oblasti, v nichž budou zakomponovaná i centra, která zvyšují a podporují komunikaci. Při navrhování interiéru tedy zvažte následující:

  • béžová, okrová a bronzová uklidňuje
  • zelená je velmi pozitivní barvou, která stimuluje endorfiny
  • modrá a modrozelená barva sice uklidňuje, ale když je jí příliš mnoho nebo pokud je tmavá, studí a působí naopak depresivně
  • růžová a fialová uklidňuje a navozuje pocit bezpečí, hodí se do místností, které sdílíme a kde meditujeme
  • oranžová a korálová je v případě správně zvolených tónů přívětivá, teplá, uklidňující a povzbuzuje chuť k jídlu

V interiéru se vyhněte jasně bílé a jiným nemocničním barvám, červené a žluté. Strop by neměl být nikdy bílý, ale pouze o odstín světlejší verzí té barvy, kterou dáte na stěnu. Dále se vyhněte i válečkům, tapetám s rušivými tisky, vysokému kontrastu a pruhům.

Jak zařídit autistovi pokoj, aby se mu v něm líbilo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak zařídit autistovi pokoj, aby se mu v něm líbilo

Prostorové uspořádání

Hlavním faktorem, který byste měli mít na paměti při navrhování interiéru pro autisty je seskupení prostorů k vytvoření různých zón. Při rozvržení prostoru proto zvažte vytvoření 3 oblastí: pro soustředění, zklidnění a hraní nebo zkoumání. Prostory přitom musí být uspořádané a jasně definované. Takové prostory jsou totiž pro autistickou mysl snazší a lákavější. Velmi důležitým místem, které by v pokoji autisty nemělo chybět, je nějaký soukromý kout. Může jít o místo se závěsy nebo baldachýnem, kokon nebo i malé teepee. Jde o skvělé místo pro zklidnění, kde si může odpočinout, ale i soustředit a číst si.

Jaký nábytek do interiéru pro autisty?

V interiéru uzpůsobený pro autisty by mělo být minimum nábytku. Přeplněný prostor se pojí s příliš velkým množstvím podnětů a autisté pak mají zaneprázdněnou mysl. Takové prostory je ještě více přetěžují. Funkčnost, soukromí a zdánlivá velikost prostoru se mění s druhem nábytku. Nábytek by měl jít snadno přestavět, aby z něj bylo možné vytvořit i přepážky. Velmi výhodný je tedy proto pro autisty modulární nábytek. Preferované jsou také hladké povrchy, které se i snáze udržují. Zvažte i použití nárazuvzdorných materiálů. Pozor si dejte také na to, aby měl nábytek zaoblené rohy. Vyhněte se nahodilému uspořádání nábytku v interiéru.

Organizace je doopravdy zásadní. A proto myslete na to, že potřebujete úložiště pro nepotřebné věci. Zásuvky označte piktogramy nebo symboly. Vyhněte se použití kůže, kožešin prachového peří, potiskům i plastovému nábytku. Ideální ložní prádlo je bavlněné, hladké (které nežmolkuje), barvou podobné stěnám a nejlépe bez vzoru (když vzor, tak nevýrazný a jemný). Opatrní buďte i při výběru interiérových vůní, protože ne každý autista je toleruje. Pokud jim vůně nevadí, doporučujeme použití přírodních vůní, tedy čerstvých květin nebo difuzéru a olejů levandule nebo eukalyptu.

Publikováno: 23. 4. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: architectiraldigest.com, bdcnetwork.com, builtin.com, business.scope.uk, designwanted.com, magicalnest.com, re-thinkingthefuture.com, theses.cz, undesign.cc, vegangesign.org