Zelený čtvrtek je předzvěstí nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Velikonoce jsou časem nejrůznějších lidových zvyků i tradic a Zelený čtvrtek není výjimkou. Zelený čtvrtek je dnem obdarování a milosrdenství, zároveň je též součástí velikonočního tridua. Zelená nás bude provázet celý den, pokud popustíme uzdu své fantazii při výzdobě i v kuchyni.
Proč je Zelený čtvrtek zelený
Zelený čtvrtek je součástí velikonočního tridua, které začíná ve čtvrtek večer mší a končí Bílou sobotou. V tyto dny si připomínáme umučení, pohřbení a znovuvzkříšení Ježíše Krista. Podle všech dostupných informací neměl původně tento den nic společného se zelenou barvou. Název vzniknul spíše jako zkomolenina původního slova „Greindonnerstag“, což znamená plačtivý či lkavý čtvrtek. Z původního názvu se postupně přešlo na označení Gründonnerstag, kdy začátek slova znamená v němčině „zelený“. I když název tohoto dne vznikl pravděpodobně zkomolením, zelená barva natolik zdomácněla, že tento den lidé pojídali především potraviny, které měly právě tuto barvu.
Zelený čtvrtek na talíři
Na Zelený čtvrtek se po celý den jedla jídla s příznačnou zelenou barvou. Typické pro tento den byly hlavně byliny, medvědí česnek, kopřivy, špenát, hrách či zelí. Dále se v tento den jedí jidáše pečené na Škaredou středu. Stará zvyklost praví, že kdo na Zelený čtvrtek sní ke snídani jidáše potřené medem, bude po celý následující rok chráněn před hadím uštknutím i bodnutím hmyzu. Moderní gastronomie nás naštěstí nenutí zůstat pouze u pojídání polévky z kopřiv či špenátu ve třech podobách, na internetu jsou k mání stovky receptů, kde základem je zelená potravina. Vyzkoušejte například chřest či avokádo. Obohatíte si svůj vlastní jídelníček, vyzkoušíte nové chutě a kombinace a zároveň dodržíte tradice.
Interiér v zelené
Ani v interiéru se nemusíme vyhýbat tradicím a zvyklostem. Základem je určitě slavnostně nazdobený stůl, kde prim hraje právě zelená barva. Nemusíte nutně měnit nábytek či výmalbu, stačí sáhnout po několika málo kouscích, které doladí kuchyň, jídelnu či obývací pokoj do požadované barvy. Nakonec stejným způsobem lze nazdobit interiér pro každou příležitost v roce. Připravte si několik sad prostírání a několik kousků nádobí. Na zelený čtvrtek potřebujete prostírání v některém z tónů zelené, pokud vše později doladíte žlutou, máte nazdobeno na celé jaro. V obývacím pokoji povlékněte polštáře na sedačce do zelené, můžete také použít zelený ubrus s velikonočním motivem, korunu celému interiéru dodají velikonoční věnce a dekorace.
Zvyklosti na Zelený čtvrtek
Na Zelený čtvrtek vstávali lidé velice časně a ještě před rozedněním se museli pomodlit a omýt ranní rosou. Tím pak byli chráněni před nemocemi. Ženy musely ještě před východem slunce zamést celý dům. Smetí se nedávalo do koše. Odnášelo se na nejbližší křižovatku. To zaručilo, že se v obydlí nebudou držet blechy. Dále se lidé nesměli mezi sebou hádat ani si půjčovat peníze. Hospodáři zase v tento den zasévali na svých polích hrách. Věřilo se, že hrách zasetý v tento den, bude dobře růst.
Publikováno: 6. 4. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: ceskevelikonoce.cz, kudyznudy.cz, velikonoce.vira.cz