Dlouhé kvetení a nízké pěstitelské nároky jsou hlavní přednosti rostlin z čeledi slézovitých (Malvaceae). Navíc se mohou tyto rostliny pochlubit pestrou škálou barev květů s uplatněním nejen v zahradě, ale i k řezu. Mezi slézy řadíme i všeobecně dobře známý proskurník lékařský s mnoha léčivými účinky.
Slézovité rostliny se spokojí opravdu i s málem. Stačí jim propustná výživná půda a výsadba na slunném místě. Obvykle snesou spíše sucho než přemokření.
Slézovka trojklaná (Malope trifida)
Vynikají jako rostliny pro květinová rabata stejně jako slézovce tříměsíční. Jedná se o velkokvěté letničky kvetoucí celé léto. Od konce března si je můžeme předpěstovat doma anebo vysévat v dubnu přímo na záhon. Rozkvétají v mnoha veselých barvách, které ze záhonů doslova září.
Proskurník topolovka (Alcea rosea) neboli sléz růžový
Tato rostlina je klasickou květinou selských zahrad. Plnokvěté odrůdy bývají dvouleté. Nejdříve v průběhu prvního roku vytvoří přízemní růžice a až v následujícím roce vykvetou. U slézové růže následuje po sestřihnutí nové narašení z kořenového krčku a v příštím roce i bohatství květů.
Proskurník lékařský (Althaea officinalis)
Květy proskurníku představují neodolatelné lákadlo pro všechen hmyz. Pro člověka je tato rostlina bohatým zdrojem léčebných látek, které využívaly již mnohé generace před námi.
Volně v přírodě v ČR roste hojně v teplých oblastech jižní Moravy. Všechny části této rostliny obsahují léčivě velmi hodnotné slizové látky, proto se z proskurníku lékařského sbírá kořen, list i květ. Sliz obsažený v droze dokáže léčit záněty průdušek, angíny, astma, choroby plic, ulehčuje odkašlávání, ale zvládá léčit i nemoci močových cest a trávicího ústrojí. Dobře účinkuje na špatně se hojící rány, abscesy a ulevuje při poleptání nebo popáleninách.
Slézovec tříměsíční (Lavatera trimestris)
Tato rostlina začíná kvést v červenci a s kvetením končí až za mrazu. Dosahuje výšky mezi 50 až 90 cm a pyšní se růžovou, bílou nebo lososovou barvou květů, které jsou doslova pastvou pro včely.
Vyséváme ji v dubnu nebo květnu přímo na stanoviště. Má v oblibě slunná stanoviště a nepříliš mokré půdy. Přemokření přímo nesnáší, neboť za těchto podmínek ji napadají rzi a trpí takzvaným vadnutím. Proti napadání chorobami rostlinám prospěje i každoroční změna místa. Naopak za naprostého sucha je vhodné je příležitostně zalít. Odkvetlé výhony pravidelně odstraňujeme, čímž prodloužíme dobu kvetení rostlin. Uplatní se nejen v zahradě, ale i doma ve váze jako květina k řezu.
Sléz pižmový (Malva moschata)
Jedná se o vytrvalý druh slézů, který by rovněž neměl zůstat bez povšimnutí. Jednotlivé rostliny mohou dosáhnout až 80 cm na výšku. Rostlou hustě a u báze dřevnatí.
Ostatní druhy slézů
Sléz velkokvětý (Malva alcea), sléz přehlížený (Malva neglecta), sléz lesní (Malva sylvestris) a sléz maurský (Malva mauritiana) jsou další druhy slézů, které se však vyskytují spíše ve volné přírodě a nepěstují se jako okrasné květiny v zahradách.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 4. 8. 2017, Autor: