reklama

Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den

Autizmus vidí většina z nás zkresleně. Když se totiž řekne slovo autista, hodně lidí má okamžitě před očima dítě, které je mentálně retardované a svým chováním ohrožuje sebe i své okolí. Někdo si pak ještě vzpomene na Sheldona Coopera z oblíbeného amerického sitcomu. Jenže ani jedna představa není ta správná. Autismus je spojen s mnoha mýty a nese si stigmata, která často celé rodiny dostávají do sociální izolace. Je načase to změnit. I proto ostatně vznikl Světový den porozumění autismu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Autizmus vidí hodně lidí zkresleně

Autizmus – když to není nemoc ani porucha, co to tedy je?

Autizmus není nemoc ani porucha. Není to zdravotní stav, který potřebuje léčit. Dokonce nepotřebuje ani léky, aby ho uzdravily. Znamená to pouze to, že mozek autistů funguje správně, ale jiným způsobem než u ostatních lidí (neautistů).

Pro autistu je typické

Pro autistu je typický jiný způsob myšlení, vnímání a chování.  Jejich největší slabostí je ale komunikace, navazování a rozvíjení vztahů nebo také přemýšlení v sociálních kontextech. To však neznamená, že by nemohli žít plnohodnotný život. Nejsou hloupí. Mohou mít jakoukoliv úroveň inteligence. Mají také city a emoce (bojují však s jejich vyjádřením). Je mylné si o nich myslet, že nemají nikoho rádi nebo že nemohou mít vztah, děti, kamarády nebo třeba dobrou práci. Aby tomu ale tak bylo, potřebují porozumění, pochopení, jiný přístup a především podporu. Někteří z nich si vystačí jen s malou, leč jiní se neobejdou bez každodenní podpory. Nicméně stejně jako pro nás platí, že já, ty i oni, jsme každý jiný, stejně tak odlišný je i každý autista.

Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den

Je pravda, že autista má problémy

Popravdě se autisté potýkají s celou řadou problémů. Třeba je pro ně těžké komunikovat. Pro někoho více, pro jiného méně. Mnoho z nich neumí popsat ani svůj psychický stav. Je proto pochopitelné, že je pro ně obtížné porozumět tomu, co si ostatní lidé myslí nebo jak se cítí. Řada z nich je však schopna se to naučit. Protože jsou extrémně vnímaví, často jsou smyslově přetížení. Mnohdy proto považují jasná světla, hlasité zvuky nebo třeba davy lidí za ochromující, stresující a nepříjemné. Vzhledem k tomu, jak se k nim jejich okolí chová, trpí řada z nich úzkostmi, depresí nebo traumaty. Z toho důvodu mají i větší sklon k sebevraždě nebo k onemocnění trávicího traktu.

Inklinují k stereotypnímu chování (opakujícím se činnostem) a někdy mají problém porozumět rychle informacím. Děje se tomu tak především tehdy, když jsou abstraktní, nejednoznačné nebo špatně formulované. Autisté mohou mít rovněž poruchu učení. Často jsou to dyslektici nebo dyspraktici. Navštěvují logopedii. Ale tohle všechno dělají i neautistické děti. A u obou platí, že své problémy mohou zvládnout. Faktem ale je, že poměrně velkou komplikací u autismu představuje epilepsie, ADHD a jiná přidružená postižení, která pak představu o autistovi zkreslují. Je na čase mylnou představu o autistech změnit!

Světový den porozumění autismu

A jelikož si Organizace světových národů tuto skutečnost uvědomila. Rozhodla se vytvořit Světový den porozumění o autismu. Návrh radou OSN v roce 2007 přijat. Od roku 2008 se tedy na mnoha místech na světě 2. dubna rozsvěcují modrá světla a nosí modré oblečení na jejich podporu. Schvaluje ho i české Ministerstvo zdravotnictví. Cílem Světového dne porozumění autismu je zvýšení povědomí o autistických jedincích na celém světě a také i podpora pro překonání předsudků proti autismu. Symbolem tohoto dne se stala modrá barva právě proto, že je rovněž i symbolem vědění a komunikace.

Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den

Možná to pro vás bude překvapení

Je to takový na první pohled obyčejný neobyčejný středoškolák. Na první pohled ňouma, který o holku nezavadí, nedokáže se vyjadřovat a jeho láskou je matematika a chemie. Je to prostě takový pohublý slaboučký kluk, do kterého je snadné si kopnout, aby si na něm každý dokázal své ego, a jaký je tvrďák. Nepoznáváte ho? Je přece výjimečný. Má schopnosti, které druzí nemají, je to totiž Peter Parker – Spider man. Nepřijde vám zvláštní, že s ním a jemu podobnými (a že jich ve světě filmu je) se umíme ztotožnit, ale s živoucím autistou ne?

Změňme to. Svět přece potřebuje všechny druhy mysli, protože jen tak se můžeme posouvat a rozvíjet. Nevěříte? A kdo myslíte, že vynalezl rakety, samořiditelná auta, satelity, počítače, mobilní telefony, sociální sítě, splachování, přístroje nebo například různé léky, které zachraňují životy? Ano, za tím vším se skrývají autisté, a kromě toho za celou řadou jiných věcí, protože jsou to také spisovatelé, umělci a hudebníci. Nejste si jisti? Možná to bude pro vás překvapení, ale o velkém počtu autistů, kteří tu žijí s námi, ani nevíte. Maskují se kvůli předsudkům, jež vůči nim lidé mají. No a pak je tu také spousta lidí, kteří ani netuší, že i oni jsou autisté.

Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jaké je to vidět modře? Zkuste to alespoň na jeden den

Čím je můžete podpořit?

Tím, že je nebudete chtít léčit, aby se z nich stali “normální” lidi, ale budete je brát takové, jací jsou. Budete je respektovat. Dáte si tu práci a pokusíte se ho poznat. Pomůžete jim s vyrovnáním se svou odlišností a sebepřijetím. Budete jim podporovat jejich sebevědomí.  Pomůžete jim s rozvojem zvládání náročných situací. Nebudete na ně tlačit, dáte jim více času a nebudete je zbytečně stresovat. Omezíte rušivé faktory (ostré světlo, hluk, parfémy, nežádané doteky, případně si dáte pozor i na jídlo). Naučíte je relaxační techniky. Zajistíte jim bezpečné prostředí. Vyvarujete se náhlým změnám.

Budete používat srozumitelné krátké věty nebo jednoznačná slova. Vyvarujete se podtextům a ověříte si, že vám bylo rozuměno. Pomůžete jim zvládnout to, co jim zrovna dělá potíže. Umožníte jim činnosti dotáhnout do konce. Nebudete je nutit k očnímu kontaktu nebo fyzické blízkosti. Dovolíte jim být o samotě na předem určený čas. Nebudete jim zakazovat opakování slov, ani točící se nebo houpací pohyby, protože jim rytmus může dávat pocit bezpečí. A to zvláště ve chvíli, když jsou v nejisté situaci. Vysvětlujte jim časovou posloupnost. Mluvte o tom, co cítíte, vysvětlujte jim sociální situace a neporozumění.

Známí autisté, které možná znáte

  • Matěj Hošek – 19letý velmi talentovaný český designér
  • Jiří Pavel Češka – 18letý český atlet
  • Tim Burton – *1958 hollywoodský režisér
  • Albert Einstein  – 1879-1955 snad ten nejslavnější vědec
  • Bobby Fischer – 1943-2008 šachový velmistr a mistr světa v šachu
  • Temple Grandin – *1947 nejuznávanější autistka, autorka a profesorka Colorado State University
  • Daryl Hannah – *1960 herečka
  • Satoshi Tajiri – *1965 tvůrce Pokémonů
  • Anthony Hopkins – *1937 britský a americký herec, režisér a hudební skladatel
  • Lionel Messi – *1987 fotbalista
  • Eminem – *1972 rapper, hudební producent
  • Elon Musk – *1971 americký podnikatel, inženýr, filantrop
  • Mark Zuckerberg – *1984 zakladatel Facebooku
  • Robbie Williams – *1974 zpěvák, skladatel, má mnoho BRIT Awards

 

Publikováno: 2. 4. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: atypmagazin.cz, autismport.cz, Harvard Univerzity, Kniha Neurokmene Steve Silberman, nautis.cz, neurodiverzita.cz, nhs.uk, rozhlas.cz, Temple Grandin PhD.

Mohlo by vás dále zajímat