reklama

Chlebníky: truhly pro cennou pochoutku

Chléb a pečivo jsou nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. Po čerstvém kousku rádi sáhneme k snídani, svačině i večeři. Přestože si můžeme vybírat z široké nabídky obilných i bezlepkových pochoutek, vždy je důležité myslet na jejich vhodné skladování.

Odedávna byl chléb ceněným atributem. Krajícem chleba se vítaly významné návštěvy, dodnes jsou ze slovanských národopisů známá přísloví, ve kterých úcta k chlebu poukazuje na morální kredit člověka. Že se pro kůrku chleba musí za plot skočit, ví snad každá dobrá hospodyňka. Pozorný čtenář Babičky si jistě vybaví, že kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se s lidmi. Chléb sehrával významnou roli i v řadě idiomů, kde vyjadřoval nejčastěji obživu či zaměstnání. Dnes by nás zřejmě zaskočilo vyjádření „Buď pánem nad svým krajícem“ či „měl těžký chléb“.

Starejte se o chléb

Přestože je chléb poměrně trvanlivou potravinou, nevydrží čerstvý v jakýchkoli podmínkách. Dobře upečený a vhodně uložený chléb vydržel starším generacím až dva týdny. A jistě by se naši prapředci velmi divili, proč se po několika dnech zbavujeme ztvrdlého chleba. I takový se v domácnostech podával k jídlu, případně se nechal rozmočit v polévce nebo se jím zahušťovaly omáčky.

Tak jako jiné nekonzervované potraviny i chléb postupně stárne a ztrácí na kvalitě. V případě chleba je stárnutí vyvolané takzvanou retrogradací škrobu, tedy změnou struktury škrobu zpět na krystalickou. V tu chvíli začíná docházet k nepříjemnému drolení chleba. K tomuto jevu dochází rychleji při nízkých teplotách 0–10 °C. Na druhou stranu při vyšší teplotě pečivo rychleji plesniví.

Aby byl chléb dlouho chutný:

1. Skladujte chléb v suchém a teplém prostředí, ideálně při teplotě 20–25 °C. Abyste zabránili plesnivění chleba, zabalte jej do bavlněné utěrky a uložte do chlebníku.
2. Nevystavujte pečivo působení světla a vzduchu. Je nutné zamezit odpařování vzduchu z pečiva, aby se posléze nedrolilo.
3. Čerstvě upečený chléb nechte před uložením vychladnout. Kupovaný vyndejte z igelitového pytlíku.
4. Pečivo nekrájejte dopředu. Nakrojený chléb pak pokládejte uříznutou plochou.
5. Nádobu, ve které pečivo uskladňujete, pravidelně dezinfikujte, například octovou vodou.

Nechte chléb odpočinout

Dříve se chléb ukládal do duchen, což by se dnes jen málokomu chtělo dělat. Pro tuto pečenou lahůdku se po generace používají boxy zvané chlebníky. A vybírat můžete v opravdu neskutečně rozmanité škále. Zvolit si ten ideální můžete podle designu i podle samotného materiálu. Jestli bude na vaší kuchyňské lince stát kovový box ve stylu shabby nebo plastový pop-artový, je jen na vás. Důležitým kritériem pro volbu materiálu by měla být snadná údržba. Materiál samotný neovlivní podmínky pro skladování chleba, bude však nutné všímat si důsledného zpracování boxu.

Co by pro vás mělo být směrodatné je předpokládaná využitelnost chlebníku. Podle počtu členů domácnosti a tedy i průměrné spotřeby pečiva byste měli uvažovat především o velikosti boxu. U boxů s rolovacími dvířky si všímejte, kolik prostoru otevíráním dvířek vnitřku chlebníku uberete. Klasické nádoby jsou krásné vzhledově, dostatečně prostorné, ale rizikem je nepřehlednost. Do boxu vložíte různé kousky pečiva a následně jste nuceni se přehrabovat.

Velmi praktické jsou naopak policové chlebníky s roletkou, které mohou nabízet i dvě patra. Pokud máte ve své kuchyňské lince nevyužitý šuplík, můžete jej skvěle pro uskladnění pečiva využít. Můžete ho vybavit uzavíratelným plastovým boxem.

Publikováno: 19. 12. 2022, Autor: autor: Lenka Malá | zdroj: Jak uchovávat potraviny, Vlastní zkušenost