Přemýšlíte, do jaké barvy svůj byt vyladit a jaké do něj nakoupit dekorace. Zkoušíte, kam je umístit, aby co nejvíce vynikly? Architekt Michal Kutálek z ateliéru Next Level Studio si při návrhu svého bytu v Uherském Hradišti pohrál s něčím naprosto netypickým – potřebnou atmosféru vytváří pomocí světel.
Nejtěžší úkol pro architekta je navrhnout vlastní byt
Rekonstrukce standardního bytu o dispozici 3 + 1 v Uherském Hradišti trvala více než tři roky. Důvodem nebyly nějaké extrémně nepříznivé podmínky nebo špatný technický stav. Na vině byl spíše určitý maximalismus majitele a architekta v jedné osobě.
Rozhodnutím o rekonstrukci vlastně odstartoval nekonečný proces myšlenkových a stavebních úkonů. Nad každým krokem, každou čárou na papíře či v softwaru se architekt rozmýšlel a kladl si spoustu otázek. A najít na ně uspokojivé odpovědi nebylo vůbec snadné.
Přibyla posuvná stěna a nábytek ve vysokém lesku
Byt, který byl v původním stavu ze 70. let, byl téměř kompletně vybouraný a očištěný. Cílem architekta bylo vytvoření kontinuálního otevřeného prostoru, který by byt opticky i fyzicky zvětšil.
Byly odstraněny dveřní zárubně i prahy. Výška otvorů zvětšena a parkety byly přelity jednotící polyuretanovou stěrkou. Zděná příčka oddělující obývací pokoj byla nahrazena posuvnou stěnou, dlouhou 2,7 m. Fyzickým propojením chodby s obývací místností se obytný prostor nejen výrazně zvětšil, ale zároveň ho lze uzavřít.
Očištěný nově vzniklý prostor byl ponechán v bílém matném nátěru, a to včetně podlahy. Veškerý vestavěný i volně stojící nábytek je ve vysokém lesku. Vedle světla coby důležitého výrazového prostředku zde důležitou roli sehrává nejen vzájemný vztah matných a lesklých ploch, ale také jemný kontrast strukturovaných a hladkých povrchů.
Světlo v hlavní roli
Přesto se časem začala rýsovat konečná podoba bytu. Podařilo se vytvořit monochromatický prostor, v němž probíhají experimenty se světlem. Tím je docíleno toho, že bílá barva má najednou spoustu odstínů.
Architekt přitom nepracoval přitom pouze se světlem umělým. Ve svém návrhu bral v potaz skutečnost, že během dne je interiér zaplaven teplým slunečním světlem. Zatímco večer dochází k ochlazování prostoru umělým osvětlením. Umělé světlo vrhá jiné stíny, zvýrazňuje odlišné prvky a interiér se díky tomu zcela promění. Dynamické zabarvení prostoru umožňují barevné RGB LED pásky skryté v nikách nábytku. Dokáží během chvíle „vymalovat“ podle aktuální nálady a momentálního přání majitelů.
,
Zdroj: Ivana Kukalová
Publikováno: 11. 11. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: parkety, světlá