S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.
A je to tu zase. S příchodem září je zpátky období prvních rýmiček, nachlazení a chřipek. Stejně jako u lidí, tak ani u psích kamarádů byste neměli nic zanedbat, pejsek není sice ohrožen na životě, ale při opomíjení jeho stavu může dostat zápal plic.
„Psí chřipka, neboli parainfluenza, lidově také kotcový nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky jako chřipka u nás u lidí, také nás obvykle trápí ve stejném období a lehce se přenáší kapénkovou infekcí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení,“ říká MVDr. Daniela Králová.
Kdo nejvíce trpí na zápal plic?
Na zápal plic jsou náchylná nejvíce malá štěňátka, nebo již starší chronicky nemocní pejskové. Nakazit se zvíře může interakcí s jinými psy, když zmokne, studenou vodou nebo obyčejným průvanem. Jakmile bude pes vykazovat známky zápalu plic, co nejrychleji vyhledejte veterináře a pejska nechte raději odděleně, ať nikoho nenakazí.
Je nemoc přenosná na člověka?
Parainftluenza se nepřenáší ze psa na člověka a naopak. Stejně jako nemocný člověk zůstává při nemoci v co nejmenším styku s ostatními lidmi, tak obdobným způsobem byste měli držet i vašeho psa. Pokud je pejsek nastydlý, mějte ho raději na vodítku a zabraňte styku s ostatními zvířaty, protože psí chřipka je velmi nakažlivá a můžete tak při běžném venčení nakazit mnoho psů.
Jak poznat, že je váš pejsek nemocný?
Nejfrekventovanějším příznakem nemoci je nepříjemný suchý kašel. Ten někdy přechází až k dávení. Nebyli byste první, kdybyste si mysleli, že pejskovi něco zůstalo v krku a snaží se to vykašlat, pravda je ale jinde. Další příznaky mohou být stejně jako u lidí – malátnost, ospalost či nechuť k jídlu. V těžších případech chřipku doprovází i hnisavý výtok z očí a nosu či zápach z tlamy.
Čtěte také:
- Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
- Pes a kočka mohou být přáteli. Jak na to?
- Pořizujete si koťátko? Co by mu udělalo kravské mléko?
Co s tím?
Stejně jako člověk, tak i pejsek potřebuje klid a odpočinek. Procházky zkraťte jen na nejnutnější dobu a při vážnějších projevech s ním navštivte veterináře. Nasadit můžete heřmánek, ten pomůže pejska zklidnit. Stačí ho dát pejskovi někam, kde tráví hodně času, třeba do pelíšku. Pomáhá i vitamín C, lze ho podávat ve speciálních sirupech. V akutních případech může pejsek dostat léky na zklidnění kašle, popř. na teplotu či sekundární infekci.
Prevence je základ
Samozřejmě, že nejlepší je, když váš mazlíček vůbec žádné nachlazení nemusí prodělat. Proto můžete zvážit preventivní očkování, které se dává především štěňátkům v období osmého týdne. Kromě očkování je důležitá také prevence v podobě budování dobré imunity. „A tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plna kvalitních surovin. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky stravy, jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci nejen prevence proti nachlazení, ale i pro celkové zdraví, pejska také nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc, mají i horší obranyschopnost,“ říká odborník na psí výživu a imunitu Jiří Švihálek.
text: redakce ve spolupráci s veterinářkou MVDr. Danielou Královou a odborníkem na výživu a imunitu Jiřím Švihálkem z Yoggies.cz, foto: shutterstock
Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s Yoggies.cz