Do nové kuchyně už jste vybrali linku, máte jasno, jakou položíte podlahu, nakoupená světla. Ale co obklad za kuchyňskou linku? Ten je v kuchyních velmi důležitý nejen z estetického, ale hlavně praktického hlediska. Poradíme vám, abyste zvolili ten opravdu nevhodnější.
Než se rozhodnete pro samotný obklad, měli byste mít jasno o podobě vaší nové kuchyně. Bude moderně minimalistická, stroze industriální, nebo se vám bude nejlíp vařit v rustikální? To jaký jste si určili styl bydlení, je totiž rozhodující pro výběr dalších dekorů a materiálů, jako je podlaha či obklad za kuchyňskou linkou.
Venkovské kuchyně chtějí klasiku
Zlaté pravidlo zní, že u venkovské kuchyně byste se neměli pouštět do žádných experimentů a zvolit obkladačky ideálně v rozměru 10 x 10 cm. Krom této kuchyňské klasiky sluší rustikální kuchyni ještě mozaika, ale to pouze v případě, že samotná linka není příliš zdobná. V opačném případě by výsledek mohl působit příliš roztříštěně.
Také barevnost se v rustikální kuchyni osvědčuje spíše jednoduchá, složená maximálně ze dvou barev. Zajímavým oživením mohou být ozdobné jednobarevné kachle s reliéfem, které tu a tam vložíte mezi ostatní obklad. Opět by měl souhlasit rozměr a barva ozdobných a obyčejných kachlí.
Nic nezkazíte, pokud dlažbu položíte tzv. nakoso, obklad získá naprosto jinou dynamiku. U kuchyní větších rozměrů lze na některých místech zkombinovat různé formáty. Výsledek bude působit zajímavým a hravým dojmem. Neměli byste však obklady příliš překombinovat a bez porady s návrhářem se raději držte dvou velikostí.
Moderní styl dovolí prakticky vše
V případě jednoduché hladké linky se můžete pustit i do zajímavých experimentů, jako je například grafosklo či nerez. Můžete sáhnout po velkoformátových obkladech, nemusíte se bát mozaiky ani divokých barev. Zkrátka možnosti tu jsou.
Jednoduché hladké kuchyni může paradoxně velmi dobře slušet obklad, který má základ v tradičních vzorech. K bílé hladké lince velmi dobře vypadá vzor patchworku nebo jemného modrotisku. Zaujmou i další retro vzory nebo uměle dodaná patina. Kuchyň, které by mnozí vyčítali chlad a strohost, tak získá na útulnosti. Obklady můžete zkombinovat s textilem, na kuchyňských utěrkách a ubrusech použít podobné vzory nebo barvy.
Pokud toužíte po luxusním vzhledu, použijte obklady s metalickým leskem. Zvlášť efektně bude působit zlatá nebo stříbrná mozaika. Ale pozor, abyste nesklouzli do kýče! Zvolíte-li jeden velmi výrazný určující prvek, ostatní vybírejte co nejjednodušší bez dalších ozdob.
Velkoformátový obklad se bude skvěle vyjímat za moderní linkou. Jeho výhodou je snadná údržba kvůli k nízkému počtu spár. Velkoformátové obklady také nabízejí velmi věrné imitace kamene. Působí velmi elegantním a nadčasovým dojmem, zvlášť pokud zvolíte takové, které umožňují pokládku beze spár.
TIP LIVING.CZ: Bojíte se mozaiky, protože by se vám špatně udržovala pro velké množství spár? Na trhu najdete dvousložkovou epoxidovou spárovací hmotu, která se vyznačuje nulovou nasákavostí a jednoduchou údržbou. Použijte ji a spáry budou sále vypadat jako nové.
Grafosklo, nerez či lamino?
Neokoukané a přitom zajímavé je použité stejného materiálu na lince i na stěně za ní. V tomto směru vyhoví zejména lamino. Výhodou takového obkladu je snadná údržba beze spár, snadná instalace nebo výměna.
Grafosklo jednoduše řečeno je „zalaminovaný“ digitální tisk nebo textilie do skla. Z bezpečnostních důvodů se používá kalené sklo, které se nárazem nerozbije na ostré střepy a odolá teplotám až 200 °C. Jeho instalace má nejlepší efekt, chcete-li vzor použitý za linkou zopakovat například ještě na dveřích nebo skleněném předělu místnosti.
Nerez je další z hladkých dobře otíratelných s hygienických materiálů, které dobře vypadají v moderním interiéru. Nicméně jeho nevýhodou je, že je na něm vidět každá šmouha. Proto se využívá hlavně v profesionálních provozech.
Foto: Los Kachlos, SIKO Kuchyně, J.A.P.
Publikováno: 1. 4. 2019, Autor: autor: Kateřina Šedivá