Lidský organismus je vystavený neustálému stresu, proto je třeba ho pravidelně uvolňovat, pročisťovat a zvyšovat jeho obranyschopnost. Mezi neúčinnější a nejoblíbenější formy patří pobyt v sauně. Co ale dělat, když na návštěvu veřejné sauny nemáte čas nebo si potrpíte na větší soukromí? V tom případě si můžete pořídit saunu k sobě domů. Ne, nebojte se, nemusíte nutně vlastnit velký dům či byt, aby se vám tam vešla. Na trhu jsou i modely do malých prostor. Víte, jaké máte možnosti?
Infrasauna se vejde i do malého bytu
Velmi oblíbené jsou infrasauny, které se vyrábí v různých velikostech a tvarech od nejmenších modelů pro jednu osobu až po prostorné šestimístné. Lze je umístit prakticky kamkoliv – do koupelny, ložnice, obývacího pokoje nebo třeba i na chodbu.
Nejlevnější modely se pohybují kolem 15 000 Kč. Jejich montáž je velmi snadná, zvládnou ji dvě osoby. Dodávají se jako stavebnice, kterou stačí vybalit z krabice, napasovat stěny kabiny na základnu, zacvaknout zámečky, nasadit střešní víko, propojit kabely, zapojit do zásuvky a už jen vyčkat pár minut, než se kabina vyhřeje na požadovanou teplotu.
Jak to funguje?
Lidské tělo v infrasauně prohřívají intenzivně až do hloubky 4 cm infračervené paprsky podobné těm, které vydává slunce, ale bez škodlivého UV záření. Velmi rychlý výhřev infrasauny (provozní teploty až 60 °C dosáhne za 10–15 min) zajišťují infračervená keramická nebo karbonová topidla na 230 V. Tuto bezpečnou technologii najdete mimo jiné i v dětských inkubátorech.
Infrasauny nevytvářejí páru ani své okolí nezatěžují vysokými teplotami. K jejich provozu není třeba žádné speciální odvětrávání, stačí přirozená cirkulace vzduchu. Jsou úsporné – za energii pro jedno saunování nezaplatíte více než 5 Kč!
Infrasaunu si dopřejte každý den
V infrasauně se teplota pohybuje mezi 40 až 60 °C. Strávíte v ní zhruba 45 min. a tělo se pak ochlazuje ve vlažné vodě nebo se neochlazuje vůbec. Procedura se provádí obvykle bez opakování. Při nižších teplotách (asi 30 °C) lze infrasauny využívat k prohřátí například před cvičením, při vyšších teplotách k relaxaci, otužování, detoxikaci organismu aj.
Po konzultaci s lékařem můžete infrasaunu využívat i tehdy, když pro vás není vhodný pobyt ve vyšších teplotách finské sauny. Na rozdíl od finských saun si v infrasauně můžete dopřávat relax klidně každý den.
Domů si můžete pořídit i tradiční finské sauny
Pokud preferujete klasickou suchou saunu, kde teplota může vystoupat až na 90 °C, oceníte finskou saunu. I tady najdete menší modely, které se vejdou do bytu, nebo větší do rodinného domu. Vytápí se elektrickými kamny, kam lze umístit lávové kameny, které se polévají vodou. Kamna vyhřejí saunu na požadovanou teplotu zhruba za 20 minut.
Domácí finské sauny se prodávají většinou ve velikostech pro 2 až 6 osob. Jejich montáž je stejně snadná jako u infrasaun. Stavebnicový systém na zámečky smontujete bez použití nářadí během pár minut. Podobně snadná je i montáž kamen. Nejlevnější modely pořídíte přibližně za necelých 23 000 Kč, ale kamna je nutné dokoupit zvlášť.
Libůstkou jsou estonské venkovní sauny
Pokud máte prostornou zahradu, můžete spojit příjemné s užitečným. Estonská venkovní sauna vypadá stylově a nabízí kvalitní saunový požitek. Můžete si vybrat sudovou saunu nebo novinku v podobě iglú sauny.
Sudové sauny jsou k dostání v různých velikostech, větší modely mají verandu s posezením. Jsou dodávány jako stavebnice s přehledným návodem na sestavení, ale je také možné si objednat montáž u profesionálů. K sudovým saunám je vhodné zakoupit kvalitní elektrická kamna, která saunu vytopí přibližně za 40 minut až na 100 °C.
Iglú sauny jsou unikátní dřevostavby, které jsou zhotoveny z ručně opracovaných dřevěných šindelů, a proto je každý model umělecké dílo. Jejich kupolová střecha zajišťuje ideální cirkulaci vzduchu. Jsou dodávány ve složeném stavu. Topidlo a další příslušenství se k nim dokupuje zvlášť.
Co byste měli před saunováním vědět?
Po případném saunování během dne si nezapomeňte vyhradit si čas na následný odpočinek. Pobyt v sauně uklidňuje a uvolňuje napětí, ale v žádném případě byste neměli být extrémně psychicky či fyzicky vyčerpaní. Po vydatném jídle byste měli počkat se saunováním alespoň 2 hodiny. Nesaunujte se přesycení ani hladoví.
Nevstupujte do sauny pod vlivem alkoholu ani ho neužívejte během pobytu v ní. Naopak dbejte na dostatek tekutin před procedurou i po ní. Používejte osušku nebo župan jako podložku, lavice by neměly přijít do přímého kontaktu s pokožkou.
Jak saunu udržovat?
Pro plnohodnotný zážitek ze saunování v čisté a hygienicky ošetřené kabině bez bakterií je třeba vnitřek saun pravidelně ošetřovat a dezinfikovat speciálními přípravky. Nad rámec čištění pomáhá k údržbě trvalého vzhledu povrchu a jeho impregnaci užití parafinového oleje. Rozhodně nezapomínejte ani na důkladnou očistu doplňků a příslušenství. Dobrým větráním snížíte vlhkost, čímž předejdete nežádoucímu množení bakterií.
Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová