Dlouho jsme se těšili, až ochutnáme úžasnou chuť čerstvých rajčat, ve které se vyváženým poměrem snoubí kyselé a sladké tóny. Kdo si rajská jablka pěstuje sám, ví, že úrodu málokdy dokáže zkonzumovat a je třeba ji zpracovat. Jen tak si můžeme letní plody vychutnávat ještě v zimě. Přinášíme pár skvělých receptů.
Rajská jablka patří mezi nejoblíbenější zeleninu. A právem. Nejlepší jsou doma vypěstovaná. Kdo nemá tu možnost, může využít výhodné sezonní ceny rajčat v biokvalitě, která jsou pěstována a chutnají stejně, jako by pocházela z domácí produkce. Ekologičtí zemědělci při pěstování nepoužívají žádné pesticidy ani průmyslová hnojiva. Bio rajčata tak budou obsahovat vitaminy a minerály v podobě, která je dobře stravitelná pro naše tělo. Seženete je na biofarmách, kde se můžete osobně zastavit nebo zvolit nákup přes faremní e-shop či prostřednictvím bedýnkových systémů.
Benefity rajčat
Kromě skvělé chuti jsou rajská jablka prospěšná i pro naše zdraví. Obsahují mnoho cenných látek, zejména draslík, vlákninu, zinek nebo tyramin. V jejich plodech se nachází také mnoho vody a uchovávají v sobě antioxidanty, které buňky chrání před volnými radikály.
Pokud zoufáte nad tím, že je jejich sezona krátká a už brzy se budeme muset smířit s tím, že žádná čerstvá neseženete, nezoufejte. Můžete si jejich čerstvost částečně prodloužit správným skladováním nebo si je usušit, naložit či zavařit. Máme pro vás pár skvělých receptů.
Čtěte také:
- Recepty: Domácí rajčatová polévka
- Tipy a recepty pro chytrý hrnec
- Recepty: Domácí karbanátky plněné mozzarellou
Rajčatová omáčka za studena
- 1 kg rajčat
- 2 stroužky česneku
- 3 lžíce extra panenského olivového oleje
- šťáva z citronu
- bio bazalka
- sůl a pepř na dochucení
Rajčata na spodní straně nařežeme nožem do tvaru křížku tak, aby se nám po spaření lépe loupala. Vložíme je do mísy a zalijeme převařenou horkou vodou tak, aby se celá ponořila. Necháme odstát a po vychladnutí oloupeme. Poté je rozkrojíme a vydlábneme semínka. Následně všechny ingredience vložíme do mixéru a mixujeme, dokud nevznikne kašovitá konzistence. Můžeme přidat také parmezán nebo chilli papričku dle chuti. Na závěr osolíme a opepříme.
Dáváme do suchých čistých sklenic a na povrchu zakápneme olivovým olejem. V ledničce toto pesto vydrží maximálně několik týdnů. Podáváme na těstoviny.
Nejlepší domácí kečup
- 1 kg rajčat
- 1 ks cibule
- 100 g třtinového cukru
- 60 ml jablečného octu
- asi 100 ml vody
- 2 ks bobkového listu
- špetka mleté skořice
- špetka nového koření
- špetka muškátového oříšku
- lžička mleté papriky
- 3 kuličky pepře
Pokrájená rajčata a cibuli vložíme do hrnce s vodou, octem a cukrem. Koření je lepší zabalit do pytlíku, aby se později dobře vyndávalo. Za občasného míchání vaříme asi 45 minut, dokud se směs nerozvaří. Poté koření vyjmeme a pomocí tyčového mixéru směs rozmixujeme. Následně přes síto směs propasírujeme a rozdělíme do čistých a vyvařených skleniček. Sterilujeme asi 15–20 minut při teplotě 90 stupňů.
Domácí sušená rajčata
- 1 kg rajčat
- 8 stroužků česneku
- hrst sušené bazalky
- extra panenský olivový olej
- špetka chilli papričky dle chuti
- sůl
Na plech rozložíme pečicí papír, na který klademe čistá přepůlená rajčata. Osolíme a přidáme sušenou bazalku. Pečeme asi jednu hodinu při teplotě 180 °C stupňů, poté snížíme teplotu na 120 °C a necháme je v troubě 30 minut. Následně ještě ubereme a při 100 °C pečeme ještě 45 minut. Takto usušená a vychladlá rajčata dáme do připravených vyvařených skleniček. Přidáme česnek a zakápneme olivovým olejem tak, aby se celá ponořila.
A co vy? Máte nějaký osvědčený recept, jak zpracovat rajčata? Podělte se o něj s námi v diskuzi.
text: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, foto: shutterstock.com
Publikováno: 1. 8. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce