reklama

Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?

Nemáte zahradu a závistivě pokukujete po těch, kteří si z ní nosí domů vlastnoručně vypěstovanou zeleninu a ovoce? Pokud máte balkon, tak nemusíte zoufat. I z balkonu si totiž můžete udělat zahradu. Jak na to?

Pěstování čekoholiv je úžasný relax, ve kterém najdete zalíbení a skvěle si při něm odpočinete. Když zapojíte děti, dáte jim jedinečnou zkušenost a možná v nich odstartujete celoživotní lásku k zahradě. Jak tedy na to, abyste se mohli těšit z malé, ale kvalitní úrody?

Miniaturní prostor nemusí být překážkou, i když je jasné, že velkou úrodu očekávat nelze, ale v některých případech, například u bylinek, můžete být soběstační.

Ideální orientace budoucí minizahrádky je na jižní stranu, kde budou mít teplomilné bylinky, rajčata či papriky dostatek slunce po celý den. Pokud je váš balkon orientovaný na sever, neházejte flintu do žita, jen musíte uzpůsobit výběr rostlin.

Pověste je výš!

Nejlepším způsobem, jak maximalizovat prostor, jsou vertikální záhony. Truhlíky připevněte na zdi nebo položte na police nad sebe, tak aby měly rostliny dostatek místa k růstu.

Další prostor nabízí zábradlí, na které můžete zavěsit truhlíky směrem ven, abyste si zbytečně neubírali prostor na balkoně. A v neposlední řadě můžete závěsné koše umístit pod strop balkonu. V nich se bude skvěle dařit stáleplodícím jahodám a můžete zkusit i okurky. U nich nezapomeňte napnout od květináče směrem k podlaze či zábradlí provázky, které poslouží jako opora, po níž se budou šlahouny pnout směrem dolů.

Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?
i (Zdroj: Hornbach)
Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?

Do čeho sázet?

Při zařizování balkonové zahrádky nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o jedno číslo větší než menší. U pěstebních nádob nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Dbejte na to, aby kořeny rostliny měly vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina potřebují každodenní zavlažování, které musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Nikdy nezalévejte příliš studenou vodou, ale několik hodin odstátou.

Dobře poslouží samozavlažovací květináče či truhlíky. Samozavlažovací systém pěstebních nádob totiž zaručí, že si každá z rostlin sama vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí je jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem, ve kterém jste je zakoupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.

Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?
i (Zdroj: Hornbach)
Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?

Co pěstovat?

Bylinky

V bylinkových balkonových zahrádkách se nejčastěji objevují bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská.

Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté, například bazalka, kopr či lichořeřišnice a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky, kupříkladu potočnice lékařská, pažitka, tymián či máta peprná.

Čtěte také:

Zeleninu

Na balkoně lze vypěstovat jak plodovou a salátovou zeleninu, tak dokonce i naťovou, luskovou a kořenovou. Mezi konkrétními druhy jsou nejlepšími adepty rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek či například chilli papričky.

Ovoce

Co se týká ovoce, i na malém prostoru lze hravě vypěstovat jahody, rybíz, ostružiny, angrešt či kiwi. Oblíbenými odrůdami u městských pěstovatelů jsou i dřeviny sloupovitého růstu. Jak už název napovídá, jejich hlavní výhodou je právě sloupkovitý tvar, který je vhodný i na menší terasu. Výšku dřevin lze snadno přizpůsobovat zkracováním vrcholového výhonku. Nejoblíbenějšími druhy jsou odrůdy jabloně a hrušky.

Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?
i (Zdroj: Hornbach)
Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?

Bez hnojení to neporoste

Rostliny v nádobách nedisponují dostatkem živin jako rostliny v zahradě. Mají omezený přísun substrátu, z kterého časem odčerpají všechny potřebné látky pro zdravý růst. Proto jim dopřejte pravidelný přísun hnojiva.

„V čase kvetení potřebují rostliny minerální hnojiva v podobě zálivek. Důležité je připravit správnou koncentraci podle návodu na obalu. Nesprávným poměrem byste mohli totiž rostliny spálit,“ upozorňuje odborník David Benda a dodává: „Bylinky, ovoce i zelenina mají na poměr živin mezi sebou přirozeně rozdílné požadavky, proto vždy vybírejte jen hnojivo speciálně určené pro danou kategorii.“

Pro produkci v biokvalitě použijte organická hnojiva. Skvělé jsou například tekuté slepičince, které ředíte a dodáváte se zálivkou. S domácím vermikompostérem máte k dispozici jedno z nejúčinnějších hnojiv – žížalí čaj. Ale také si ho můžete koupit. Na bylinky používejte ekologická hnojiva určená přímo na ně. Můžete si vyrobit i jíchu z kopřiv, ale to v bytě nedoporučujeme, při kvašení opravdu silně zapáchá.

Výhodou balkonového zahradničení je snadná dostupnost bez nutnosti opustit byt, a tudíž také časová flexibilita. A utrhnout si k snídani rajče z vlastní zahrádky je úžasný pocit, a to nemluvíme o skvělé chuti.

Další skvělé tipy najdete v naší fotogalerii:

A co vy? Už jste vyzkoušeli balkonové zahradničení? A jaké rostlinky se vám nejvíce osvědčily? 

 

Publikováno: 23. 5. 2022, Autor: autor: Julie Veselá ve spolupráci s Hornbach