Je to snadné – bílé se podává chlazené, červené v pokojové teplotě. Jenže proč tak často kvalitní víno nechutná, jak by mělo? Většinou je na vině nedodržení správné teploty, která je pro rozvinutí chuti zásadní. Jak tedy na víno, abyste ze sebe ve společnosti neudělali burana?
I když většina lidí ví, které víno do lednice patří a které ne, neobtěžují se již zjistit optimální teploty pro jeho podávání a výsledkem je, že se bílá vína podávají příliš studená a červená zase až moc teplá.
Příliš vychlazené bílé nás sice v letním horku na chvíli osvěží, ale chuťové buňky nepotěší. Pokud je ale teplé, vystupuje do popředí alkohol, chutná hořce a pálí na jazyku.
Chuti také velmi ublíží tepelný šok. Uchovávat by se tak mělo ve sklepě nebo v chladicí skříni – vinotéce. V případě, že nemáte možnost víno takto skladovat, můžete pro jeho zchlazení využít i lednici, ale ne na dlouhou dobu.
Chladné není ledové
Ne všechna bílá vína se servírují při stejné teplotě. „Suchá bílá vína je ideální konzumovat při teplotě 8 až 10 °C, plnější a polosuchá vína pak mohou být zhruba o 2 stupně teplejší. Jakostní bílá vína je nejvhodnější servírovat při teplotě 10 až 12 °C. Při nižších teplotách jsou totiž tato vína neharmonická a vonné látky se nemohou dostatečně uvolnit,“ uvádí Jitka Pomykalová, obchodní ředitelka vinařství Víno Blatel.
Bílé víno by tedy nikdy nemělo být podchlazeno pod 6 °C. Dlouhý pobyt v mrazáku nebo v lednici mu může velmi uškodit. Teplota přesahující 12 °C bílému také neprospívá, protože dojde k nežádoucímu vystoupení alkoholu, víno se tak zdá silné až hořké.
Pokojová teplota hodně chladného pokoje
Teplota pod 12 °C zase nesvědčí červenému, je pak příliš uzavřené, chutná kysele až hrubě. Mýtus o pokojové teplotě není ale přesný, protože servírovací teplota těžkých červených vín se pohybuje mezi 16–19 °C.
„Mladá červená vína ale snesou i nižší teplotu. Například Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké mladé víno doporučujeme servírovat při teplotě mezi 13 a 16 °C, zvýrazní se tím příjemná ovocná chuť vína,“ doplňuje Jitka Pomykalová. I červené víno proto může v létě příjemně osvěžit.
Horní teplotní hranice by pak u červeného vína neměla přesáhnout 20 °C, v takovém případě totiž působí až příliš těžkopádně.
Ani lednice, ani police
Když podáváte víno, nezapomeňte, že bude stát na stole delší dobu, a tak ho ovlivní teplota okolního vzduchu. Víno ve skleničce tak může v letních měsících velmi rychle zteplat.
Proto bílé podávejte o 2 °C podchlazené a na stůl připravte chladicí nádobu, která udrží teplotu vína na přijatelné úrovni.
Ani u červeného vína ale nezapomínejte na včasné temperování. To, že se červené víno podává v pokojové teplotě, totiž neznamená, že ho stačí vzít z poličky a ihned podávat. „Pokojovou teplotou při podávání vína se myslí teplota mezi 16 až 18 stupni, teplota v domácnostech ale bývá obzvláště v létě mnohem vyšší, červené víno tak rozhodně není vhodné skladovat na poličce v kuchyni nebo v obýváku,“ upozorňuje paní Pomykalová.
Jak se chová barbar
Víno je ušlechtilý nápoj a podle toho s ním musíme zacházet. Teplotní šok může obsah každé láhve nenávratně poškodit. Ke zchlazení proto můžete využít lednici nebo kyblík na sekt s chladnou vodou.
Nicméně v lednici ho nenecháváme dlouho. U plných bílých vín a sladkých vín postačí zhruba 45 minut. Aromatická vína či vína perlivá, která se podávají nejchladnější, a to při 7–9 °C, pak vychladíte do hodiny a půl. Vložit víno do mrazáku nebo podávat ho s ledem se naopak nedoporučuje.
Skladujete-li červené víno ve sklepě, na pokojovou teplotu ho přivádějte pomalu. Rozhodně víno nedávejte do vroucí vody nebo mikrovlnné trouby, tím by došlo ke znehodnocení vína ještě před jeho podáváním.
Publikováno: 6. 8. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce