Potřebujete čas od času rozdělit místnost? Hledáte, jak jednoduše a nenásilně vymezit jednotlivé obytné zóny? Chcete rychle schovat nepořádek před nenadálou návštěvou? Pak vyzkoušejte paraván. Je praktický, líbivý a neokoukaný.
Paravány si k nám do Evropy až z daleké Asie našly cestu díky objevitelským cestám a zůstaly dodnes. V Číně na ně nahlíželi jako na umělecké dílo. Zdobené bohatými kompozicemi barev a orámované dřevem plně nahrazovaly obrazy.
Naopak v Japonsku se těšily praktickému využití. Japonské paravány vynikaly lehkostí kvůli snadné manipulaci. Vyráběly se z několika variabilních materiálů a nenásilně tak zapadly do interiéru.
V 17. století se paravány staly součástí panských sídel. K dobrému tónu evropské šlechty patřilo zřízení čínského salonku a případně dalších reprezentativních místností.
Kouzlo snadné manipulace
Paraván sluší jak malým, tak prostorným bytům. V první variantě snadno rozdělí místnost, kdežto u té druhé přitáhne pozornost, zútulní a stylově vyplní obytnou plochu. Přenosný paraván si oblíbíte také proto, že ho můžete nejenom přemístit z bodu A do bodu B podle aktuálních potřeb, ale také složit.
Co se týká tvarů a materiálů, máte rozhodně z čeho vybírat. Zastánci moderního umění sáhnou po plastu, hliníku nebo jiném kovu. A pokud dáte na efekt, sáhněte po tom s nasvícením LED diod. Paravány s nádechem dob dávno minulých zdobí dřevěný rám s textilní nebo skleněnou výplní křídel. Milovník umění dá šanci paravánu se skleněnou vitráží či mozaikou. Pokud před něj postavíte zdroj světla, můžete obdivovat barevné odlesky, které budou tančit po okolních stěnách.
V případě, že je vaším přáním vizuálně rozdělit pokoj, rozhodněte se pro paraván, jež je umístěn přímo na podlaze. Chcete-li však rozčlenit místnost dětského pokoje, kde jste dětem natáhli měkký koberec s vyšším vlasem, porozhlédněte se po tom s nožkami. Ty znásobí jeho stabilitu a zároveň zamezí viditelným stopám na koberci, jakmile dáte španělské stěně (i toto označení je s paravány často spojováno) sbohem.
Potřebná dávka inspirace
Paraván může svou roli hrát nejenom uvnitř, ale mnohé svede také v exteriéru, kdy vás skryje před zvídavými zraky sousedů.
Pokud milujete nevšední nápady, vytvořte si skládací paraván ze tří starých dřevěných interiérových dveří. Jejich oprýskání nemusíte pracně maskovat, naopak skvěle vynikne kýžený vintage styl. Dveře k sobě upevněte za pomoci pantů a zapomenout byste neměli také na montáž pojízdných koleček. Přece jenom několikery bytelné dveře by vám mohly přemístění komplikovat. Žádné však k dispozici nemáte? A co třeba dřevěné palety v nátěru hrajícím všemi barvami?!
TIP: Potřebujete šetřit místem a zároveň využít každé zákoutí jako úložný prostor? Počíhejte si na paravány s boxy nebo připevněnými poličkami. Navíc když bude z takového kapsáře koukat do pokoje plyšák, rázem podpoříte atmosféru dětského světa ještě o trochu víc.
Prostor rozdělit, vyčlenit nebo ozvláštnit zvládne japonská stěna, závěs z korálků nebo textilních provázků, dřevěný trám nebo třeba barový pult suplující stěnu kuchyně a obýváku.
Čtěte také:
- Jak zvětšit byt: 7 triků, jak oklamat zrak
- Byt, který vznikl rekonstrukcí půdy ve starém horském stavení, má neodolatelné kouzlo
- Kusový koberec jako šperk v interiéru
Začali jste pracovat z pohodlí domova a výhody home office vám spadly klína? Využijte paraván jako dělící prvek mezi relaxační a pracovním zónou. Inspirovat se můžete také naší čtenářkou:
„Vzhledem k tomu, že jsem při svých cestách po Japonsku propadla tamnímu osobitému designu a stylu bydlení celkově, nutně jsem proto doma potřebovala paraván. Jako každá žena, tak i já jsem vždycky toužila po šatně, kterou jsem si ve svém bytě ale nemohla dovolit. Proto jsem si ji vykouzlila za pomoci paravánu, kde za touto zástěnou nechybí pohodlný taburet, zrcadlo v masivním rámu a šatní skříň. Navíc mám na paravánu z proutí upevněný háček, na který věším župan nebo oblíbené kimono s motivem třešňového květu,“ popisuje svoji ložnici Klára (31).
A co vy? Dáte také paravánu šanci, nebo je to kousek, který vás absolutně míjí? Napište nám do komentářů.
Text: Zelnitiusová Lenka, Foto: shutterstock.com
Publikováno: 7. 7. 2022, Autor: autor: Zelnitiusová Lenka