Barvy ovlivňují náš život mnohem víc, než jsme si ochotni připustit. Při jejich výběru bychom neměli podléhat pouze vkusu, ale raději se řídit psychologií barev. Dobře zvolená barva v kuchyni totiž dokáže ovlivnit naši chuť k jídlu, ale také nastartovat hubnutí. Takže jakou zvolit?
Obecně platí, že teplé barvy chuť k jídlu podporují, chladné naopak od jídla spíše odrazují. Ale není to tak jednoduché. Protože záleží i na tom, kde, jak a v jakém množství je použijeme.
Kuchyň, obzvláště je-li spojená s jídelnou, je prostor, kde trávíme jako rodina nejvíce společného času. U snídaně si plánujeme, co nás dnes čeká, u večeře si vyprávíme, co nás ten den potkalo. Proto by barvy v kuchyni měly také podporovat komunikaci a navozovat vzájemnou pohodu.
Když se chcete pořádně najíst
Barvy teplé škály evokují oheň a ten zase máme geneticky zakódovaný jako bezpečí, místo scházení se s blízkými a také s přípravou a konzumací jídla.
Barvy ohně – žlutá, oranžová a červená podporují chuť k jídlu i komunikaci. Žlutá nebo oranžová vám v kuchyni zaručeně pomohou navodit tu správnou atmosféru a přitom budou působit neotřele.
S červenou je to trochu složitější. Podporuje tvorbu červených krvinek a zrychluje metabolismus. Na druhou stranu ve velkém množství vzbuzuje agresivitu a vztek. Takže s ní raději šetřete – odpusťte si velké červené plochy, ale také červený ubrus či talíře.
Když potřebujeme v jídle ubrat
Modrá je barva harmonie a klidu, působí proti stresu a pomáhá relaxovat. Chuti k jídlu však moc nepřeje. Pokud máte velký apetit, dopřejte si ji v jídelně ve větší míře.
Zelená je barva přírody a mnoha zdravých potravin, takže zelená patří spíše na talíř, ať už ve formě salátů, zeleniny či koření. Zelená také navozuje optimismus, dobrou náladu a zklidňuje.
Čtěte také:
- Staňte se mistrem grilu aneb Návod na nejlepší hostinu pod širým nebem
- Nebuďte v létě zavření v kuchyni – užijte si venkovní vaření
- Jak vypadá správně zařízená kuchyně?
V malé míře si ji dopřát můžeme, ale ne na talířích, ubrusech či stěnách, jejichž stín bude dopadat na talíř. Zelená je totiž barva zkažených potravin, hlavně masa, a to si pak rozhodně nepochutnáte.
Kýžené neutrály…
… jako bílá, šedá či hnědá mohou působit nudně, ale jídlo bude vždy vypadat nejlépe na bílém talíři prostřeném na bílém ubrusu. Hnědá ve dřevě zase navozuje klid, bezpečí a hlavně útulnost.
Neutrály se tak výborně hodí jako základní barvy, které budou vybraný odstín zjemňovat a rozptylovat. A pomohou tak k vyváženému prostředí vaší kuchyně.
Jako základ je navíc můžete doplňovat výraznějšími odstíny na doplňcích podle potřeby, případně experimentovat. Bílá, černá a dřevodekory jsou stálice, které budou vypadat moderně a vkusně i řadu dekád a vy budete mít jistotu, že vaše kuchyně nezastará.
Světlo je důležité
Při výběru barev myslete také na množství světla v místnosti. Pokud máte skutečně prosvětlenou kuchyni, nebojte se sáhnout po sytějších a tmavších odstínech – tmavě modré, sytě červené a klidně také černé. Tyto barvy vám pomohou propojit především moderní interiéry. Pokud však dostatkem světla v kuchyni nedisponujete, tmavých barev se vyvarujte.
Podobně zásadní roli hrají také použité materiály – ty s komplikovanější strukturou a texturou většinou lépe vypadají v kombinaci se světlejšími a méně výraznými barvami.
Jak by taková barevná kuchyně mohla také vypadat, se podívejte v naší fotogalerii:
Publikováno: 15. 6. 2022, Autor: autor: Jana Truksová