Digestoř je velmi podstatnou součástí zařízení každé kuchyně. Ať už je vaření a pečení váš koníček a nebo se k plotně přitočíte jen příležitostně, vždy se vám bude v kuchyni hodit dobře zvolený odsavač par, který vás zbaví přebytečných výparů, silných pachů i mastnoty z vaření. Bez používání digestoře se pára a mastnota usazují na nábytku i na stěnách a následně způsobují vlhkost a plísně. Výběru vhodné digestoře je proto třeba věnovat určitou pozornost. Pojďme se tedy podívat, co potřebujete před koupí vědět.
Výkon sání podle velikosti kuchyně
Při výběru digestoře je třeba dbát hned na několik různých kritérií. Tím prvním by měl být sací výkon. Pro ten je určující velikost prostoru, který je potřeba při vaření vyčistit od par a pachů. Od výkonu se ovšem odvíjí také hlučnost digestoře. Pokud tedy nechcete svůj čas při vaření trávit u hlučícího přístroje, snažte se o to, aby vámi zvolený výkon motoru odpovídal výměně vzduchu v místnosti 7krát až 10krát za hodinu. Zohlednit tento faktor je podstatné také v případě, že máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Ideální hodnota hluku při nejvyšším stupni odtahu, tedy největším zatížení digestoře, odpovídá maximu 50 decibelů.
Velká fotogalerie domácích spotřebičů
Tvary neznamenají jen odlišný design
Na trhu je v dnešní době k dispozici mnoho různých druhů digestoří, které se liší nejen výkonem, ale také možností uchycení nebo tvarem. Můžete vybírat z digestoří ostrůvkových, vestavěných, výsuvných či výklopných. Potřebujete-li odsavač umístit pod kuchyňskou skříňku, máte možnost vybírat také z digestoří podvěsných. Pamatujte také na fakt, že na výkon i na hlučnost odsavače par má vliv také jeho tvar. Nejvhodnější a nejefektivnější je tvar pyramidy, nejhůře pak odsávají digestoře ve tvaru roury.
Pozor na umístění
Aby váš odsavač fungoval, jak má, je třeba jej správně umístit nad varnou desku. Předně byste měli digestoř vždy instalovat nad střed vaší varné plochy. Důležitá je ovšem také vzdálenost od varné plochy. Optimální je umístit digestoř přibližně 70 cm od varné desky, větší vzdálenost totiž snižuje účinnost odsávání.
Jak zvolit typ ventilace
Při výběru ventilace můžete volit mezi dvěma druhy. Jde o digestoře s odtahovým potrubím a nebo o odsavače recirkulující. První typ ventilace je obvykle efektivnější, protože odvádí odvětrané páry potrubím přímo ven. Druhý typ ventilace naopak páry a pachy pohlcuje, filtruje a pročištěný vzduch opět vrací zpátky do místnosti. Hodí se proto především do kuchyní, které není možné větrat nebo napojit odtah do větrací šachty či komínu, jejich nevýhodou je však vyšší hlučnost a častější výměna uhlíkových filtrů.
TIP: Zapnete-li odsavač par vždy nejméně 3 minuty před začátkem vaření, ušetříte, jelikož nebudete k následnému provozu digestoře potřebovat tak vysoký výkon jako při jejím zapnutí až současně se začátkem vaření.
Čtěte také:
– Designové trendy ze světa kuchyní
– Rady a tipy při výběru nové kuchyně
– Závěsné programy šetří místo v kuchyni
Klára Beščecová
Foto: Freshome.com, Homedit.com, Trendir.com, Homeappliances.wordpress.com, Ventlessrangehoods.net, Designawards.wordpress.com
Publikováno: 20. 4. 2011, Autor: