Můžete udržovat svůj domov v perfektním pořádku, ale obtížný hmyz si k vám přesto cestu najde. Někdy si ho nechtěně přinesete z obchodu, v bytových domech se k vám zase může nastěhovat od sousedů. Boj s ním je lítý, ale dá se zvládnout. Jakou strategii zvolit?
Moli, mouční červi, švábi či mravenci se nejčastěji stěhují do potravinových skříní a oblečení. Také čalouněný nábytek je jejich oblíbeným terčem. Vzhledem k tomu, jaká místa vyhledávají, byste s nimi měli bojovat ekologickými prostředky. Ano, bývá to zdlouhavější postup, ale co je toxické pro malé tvory, nebude vhodné ani pro vaše zdraví.
Nepodceňujte prevenci
Boj proti obtížné havěti se do velké míry shoduje se zásadami zdravého bydlení. Pravidelně větrejte, protože zatuchlá a vlhká místa jsou pro hmyz magnetem. Pracovní plochy a podlahy pravidelně čistěte dezinfekčními přípravky. A s železnou pravidelností dělejte revizi potravin, spíže a potravinové skříňky udržujte v čistotě a neopomínejte ani šatní skříně. Přestože samotnou chamraď většinou ani nezaregistrujete, její výskyt v domácnosti poznáte podle drobných pavučinek, kukel a larev, které si v rozích skříní a spíží dělají drobné zámotky. Málokdo má rád setkání s pavoukovci. Nicméně jejich razantní likvidace se v domácnosti nevyplatí, jelikož se drobným hmyzem živí a vás tak tíživého problému přirozeně zbavují.
Jak na havěť v kuchyni
S moučnými moly měl asi tu čest každý. Do domácností se nejčastěji dostávají v nákupech přímo z obchodu, proto překonejte po příchodu z obchodního centra svou únavu a pečlivě nákup zkontrolujte, mouky a podobné sypké směsi přesejte. Nenechávejte potraviny, jako je mouka, strouhanka a cukr, v původních obalech a pořiďte si pro ně dózy s nepropustným uzávěrem. Hlídejte datum spotřeby a berte přednostně potraviny, kterým se blíží jeho konec. V kuchyních se hojně vyskytují octomilky. Zbavíte se jich velmi rychle, jakmile jim zlikvidujete lákadlo. Potrpíte-li si na řezané květiny, pravidelně jim měňte vodu. Rostliny v květnících nepřelévejte a zbavujte se přezrálého a nahnilého ovoce.
Další tipy proti kuchyňským potvorám:
- Proti škůdcům jsou účinná některá koření, například bobkový list či hřebíček. Umístěte koření do nádoby se skladovanou potravinou.
- Pokud škůdce či jeho larvu v nádobě objevíte, pečlivě ji vydezinfikujte.
- Pravidelně vynášejte odpadkový koš. Pokud nemáte tak velkou spotřebu, volte raději menší odpadkové pytle, které budete nuceni vynášet několikrát do týdne. Máte-li koš umístěný či vestavěný do kuchyňské skříňky, nemělo by mu chybět víko, které i skrytý koš absolutně uzavře.
Aby vám moli nezničili oblíbený svetr
Oblíbenou skrýší šatních molů jsou skříně a komody. Přestože tento hmyz neškodí lidskému zdraví, svou nenasytností se stává proklínaným tvorem. Samotný motýlek nevadí, ale jeho larvy ano. Nepatrný živočich je obdařen výkonnými kusadly a při svém řádění se bohužel neptá, který kousek šatníku je váš oblíbený. Larvy mola lákají zejména zbytky šupin lidské kůže a pot. Proto nedávejte nošené oblečení zpět do skříně. Stejně tak po návratu z dovolené vyperte celý obsah kufru včetně nepoužitého prádla.
Čtěte také:
- Cukr není jen tichý zabiják, ale i skvělý pomocník! Babičky to dobře věděly…
- Indukční deska je citlivá mrcha. Jak ji vyčistit bez poškrábání?
- Pračka je semeniště plísní. Jak ji dokonale vyčistit?
Pro oblečení, které dlouhodobě nenosíte (sezonní, sportovní a podobné) pořiďte vakuové pytle, které vám navíc ušetří ve skříni spoustu místa. A raději zapomeňte na často praktikovaný trik – vykládání polic novinami. Tiskařská barva prý sice odpuzuje hmyz, ale vytvoříte tak ideální prostor pro ukrytí molích larev. Jako aromatický odpuzovač raději zvolte sáčky s levandulí či kousek cedrového dřeva, funguje i dobře umístěná pootevřená lahvička s tea tree oil. Využít můžete i nepoužívaná tuhá mýdla. Ty nechte raději v otevřeném původním obalu, aby se vám mýdlo neroztékalo na dřevěné police. Pro preventivní boj s hmyzími škůdci je nutné pravidelně převlékat povlečení a větrat jak matrace, tak pokrývky. Je-li oblečení či ložní prádlo napadeno, vyperte jej v horké vodě. Citlivější tkaniny, které by horká voda poškodila, nechte zamrazit a poté vyperte ve vlažné vodě.
Kdy volat dezinsektora?
Zejména hmyz v kuchyni může škodit i lidskému organismu. Jejich výkaly v potravinách vyvolávají alergické reakce a narušují kvalitu potravin. Je tedy nutné se těchto nezvaných návštěvníků nekompromisně zbavit. Dávejte přednost ekologickým variantám na bázi feromonů. Praktické jsou lepicí pasti ve tvaru stříšek, které můžete umístit přímo k centru výskytu hmyzu. Ve většině případů si člověk se soubojem s hmyzem vystačí sám. Pokud se však ve vašem obydlí vyskytne šváb či rus domácí, obraťte se raději na odbornou dezinsekční firmu. Tito brouci jsou pro člověka nebezpeční, jelikož přenáší choroboplodné zárodky, a laická likvidace je náročná. Abyste se jejich výskytu vyvarovali, udržujte místnosti i skladovací prostory čisté a suché.
Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: autor: Jana Truksová