Najít místo ke stavbě domku, je čím dál tím složitější. V Londýně by mohli vyprávět, tam se s tímto problémem potýkají o pár dekád déle. To dovedlo tamní obyvatele k velké vynalézavosti, třeba jako v případě Courtyard House, který se zrodil na místě bývalé garáže.
Velkou kreativitu museli vynaložit také architekti ze studia De Rosee Sa. Zadání bylo neobvyklé. Na úzkém pozemku dlouhém 37 metrů, obklopeném z jedné strany terasovými zahradami a z druhé dlouhou řadou garáží měl vzniknout rodinný dům se dvěma ložnicemi, kuchyní a obývacím pokojem a dostatkem úložných prostor.
Problémem byly vysoké zdi z obou stran pozemku, které znemožnily umístění oken po stranách domu. Proto vznikl dům s třemi nádvořími, která přivádějí vzduch a denní světlo hluboko do úzké stavby. Jednotlivé části jsou ještě doplněny dalšími střešními okny, takže se celý interiér doslova koupe ve světle.
Do domu se vchází vysokými vraty z cedrového dřeva na první nádvoří. Odtud vedou vstupní dveře do samotného domu a velké prosklené dveře do obývacího pokoje. Z obývacího pokoje se vchází na druhé nádvoří a z něj do kuchyně. I ta má prosklené dveře z obou stran, ale na opačné straně je za skleněnými dveřmi zábradlí, protože poslední dvorek a část domu jsou zahloubeny pod úroveň země, aby se tam vešly dvě ložnice nad sebou, každá s koupelnou. Vzhledem k vybagrování i posledního dvorku se denní světlo dostane i do spodní ložnice.
Celé pojetí tak nabízí zajímavý průhled skrze celý dům. Po jedné straně jsou pak jednotlivé části domu spojeny chodbou.
„Nejzajímavějšími aspekty projektu jsou denní světlo, které se vnáší do interiérů a dlouhé výhledy přes nádvoří,“ říká spoluzakladatel studia Max de Rosee. „Jakmile jste uvnitř, zapomenete, že tento dům je v Londýně.“
Za teplého počasí mohou být dveře z nádvoří otevřeny, aby do domu mohl čerstvý vzduch. Zasklení a dveře dodala společnost Crittall – výrobce průmyslových oken, která se proslavila v 20. letech minulého století a v současnosti zažívá novou vlnu obliby.
V kontrastu s čistě bílými stěnami a nábytkem byly použity černě natřený kov, cedrové dřevo a žula, jíž jsou vydlážděna atria. Cedrový obklad pokračuje i v interiéru a obklopuje dvě malé krabice, které obsahují studijní výklenek, technickou místnost a toaletu.
Po přestavbě se cena domu odhaduje na 450 tisíc liber.
Publikováno: 17. 3. 2022, Autor: autor: Jana Truksová