Chystáte se pořídit stěnám vašeho interiéru nový kabátek? Neomezujte se jen na barevné omítky a tapety či klasiku v podobě keramických obkladů – dnes můžete v rámci moderních obkladových materiálů popustit uzdu své fantazii a zvolit pro své stěny netradiční materiály i motivy. Obložený nemusí být pouze chlebíček!
Materiály a dekory obkladů stěn jsou vesměs závislé na stylu, potřebě interiéru a vkusu jeho majitele. Dnes jsou oblíbené zejména přírodní materiály, ať už v podobě pravého dřeva, nebo kamene, ale i jejich imitací v podobě laminátů. Speciální variantou je pak Grafosklo, které umožňuje zvolit libovolný motiv a přenést jej na stěnu v odolné podobě.
„Takzvané Grafosklo vzniká laminací speciální fólie a natištěného dekoru pod kalené sklo. Zvoleným motivem přitom může být prakticky cokoliv, na co si jen vzpomenete – od dřevin, rostlin, kamenů přes jednolité struktury tkanin a kovů, obrazy zvířat až po geometrické obrazce, vlastní fotografie i motivy dle vlastního návrhu,“ jmenuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future, která se zabývá výrobou celoskleněných interiérových prvků. Takové obklady jsou nepřehlédnutelným prvkem, který dodá každému interiéru na jedinečnosti. Pro celkový harmonický výsledek je však nezbytné je vhodně zkombinovat s ostatním vybavením.
Moderní alternativu pro fanoušky skleněných obkladů přináší unikátní materiál Vetrixx s precizně rovnou plochou a elegantní zkosenou hranou. „Jedná se o vysokopevnostní akrylát, jehož pohledová povrchová transparentní vrstva je smísená se skleněným prachem, takže dokonale imituje lakované sklo,“ říká Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.
Pokud byste uvítali takovou variantu obkladů, kterou by bylo možné ideálně pohledově sladit i ostatními prvky interiéru, i pro vás existuje řešení: „Kombinovat obklady lze například s nábytkem, protože existují materiály, které se používají jak na obklad, tak na nábytková dvířka. Podobně široké využití má například nanomateriál Softixx, který je pro svou vysokou tvrdost vhodný i na stolové desky. Pokud chcete zajistit, aby obklad stěny i nábytek byly v opravdu stejném dekoru, je třeba obojí pořídit od jednoho dodavatele. Jednotliví výrobci si totiž drží vlastní originální kolekce povrchů, které v porovnání s povrchy od jiných výrobců mohou mít odlišný odstín,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Jak se o netradiční obklady starat?
Údržba obkladů je vesměs snazší než údržba vlastních stěn. A ještě snazší je starost o velkoformátové obklady s minimem spár, v nichž se usazuje špína.
„Například péče o obklady ze skla je velice jednoduchá. K jejich vyčištění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čisticí přípravek na sklo. Bez problémů můžete použít i leštěnku obsahující alkohol, která usnadní následné leštění,“ říká Petr Paksi z JAP Future a doplňuje: „V případě celoskleněných obkladů, které jsou často v kontaktu s vodou, doporučuji nechat je ošetřit speciální nanotechnologií Anti calc. Ta sráží na skle vodní kapky a páru, které okamžitě stékají pryč. Tím je zamezeno vzniku vodního kamene.“
Ovšem i samotné povrchy obkladů dokážou nabídnout vlastnosti, které usnadňují jejich údržbu. „Například obklady s nanopovrchem, kterým disponuje například materiál Softixx, jsou tak pevné, že je téměř nic neponičí. A když se tak přeci jen stane, jejich oprava je velice snadná. Popsání fixem, propiskou a dokonce i škrábance lze totiž odstranit běžně dostupnou nanohoubičkou. Případné hlubší poškození se opraví zažehlením přes navlhčenou papírovou utěrku, protože teplo žehličky aktivuje nanočástice na povrchu a ty poškozený povrch znovu zacelí,“ popisuje Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea.
TIP na závěr: Víc než jen obklad stěny
Obklad stěny však nemusí místnost jen zdobit, ale může být také funkčním prvkem. Důkazem je obkladový systém Efekta, který díky důmyslné konstrukci umožňuje přímo do obkladu stěny zcela bez vrtání kotvit funkční interiérové vybavení jako například poličky či skříňky.
„Obkladový systém Efekta nabízí široké možnosti využití – kromě moderních obkladů stěn místností a jejich zarovnání do jedné roviny s dveřním křídlem může Efekta sloužit také jako funkční prvek. Skvěle poslouží například v rámci obývací stěny pro uložení knih či dekorací, ale také v domácí šatně,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future, z jejíž autorské dílny zmíněný systém pochází a pokračuje: „Tento novinkový obkladový systém totiž umožňuje uchycení pestré škály funkčních doplňků do svislého propojovacího hliníkového profilu se standardizovanými otvory. Do těchto otvorů se jednotlivé poličky, skříňky i držáky na ramínka jednoduše zaháknou a v případě potřeby zase vyháknou a přemístí.“ Obkladové desky v systému Efekta mohou být z přírodní dýhy, lakovaného skla, kovolaminátů i laminátů imitujících kámen.
Materiál byl připraven ve spolupráci se společnostmi JAP Future a Trachea.
Publikováno: 15. 11. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce