reklama

Podzimní pomoc přírodě

V létě naše chuťové buňky zažívaly euforii. Zahrady i balkony se proměnily v důležité zdroje plodin a především vitaminů. Aleje ovocných stromů podél cest i křoví plné bobulovin se na nás smálo snad při každém výletu. Co nám příroda darovala, můžeme zas vrátit. Podzim je tím správným obdobím!

Poděkování půdě

Všechna místa, která jsme využívali jako zdroj rostlinné potravy je načase vyčistit od plevelů. Zbytky rostlin poslouží po zarytí jako zelené hnojivo. Vhodné je plochy vytvarovat do hrubých brázd kvůli vsakování vody.

Pokud plánujeme další výsadbu až na jaře, půda ocení nové živiny ve formě hnoje a podobně. V případě navazující výsadby dejme přednost vyzrálému kompostu.

Máte svá oblíbená místa i mimo prostor, kde přímo bydlíte? Pomozte i tam! Podzim je také vhodnou dobou pro kultivaci ploch, které ležely ladem.

Podzimní pomoc přírodě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Podzimní pomoc přírodě

Poděkování vodě

Každá vodní plocha nás příjemně ochlazovala – ať už přímo, či nepřímo. Co se stane s vodním rezervoárem teď, ovlivní kvalitu vody pro příští rok.

Už na podzim je potřeba odstranit veškerou odpadní organickou hmotu (listí, větvičky, jehličí, řasy, sedimenty…) a ideálně zamezit dalšímu znečištění. Teplejší zimy prospívají řasám, na to je nutné myslet.

Pokud je voda zakalená do hněda či zelena, rychle se zákalu zkuste zbavit. V zakalené vodě dochází k rozkladu organických látek, což jednoduše řečeno znamená zvýšení spotřeby kyslíku a následně nárůst produkce amoniaku. Amoniak je ve vodě nežádoucí, zvyšuje pH a pro ryby i jiné organismy tak vytváří nepříznivé prostředí.

Ryby podzim vycítí díky zkracující se sluneční aktivitě a snaží se vytvořit si zásoby na zimu. Můžeme je podpořit uvážlivým přídavkem krmení (mouční červi, vařený hrách). Věděli jste, že i pro ryby se vyrábějí probiotika?

Podzimní pomoc přírodě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Podzimní pomoc přírodě

Poděkování ovzduší

Méně topení rovná se menší spotřeba paliva a menší produkce emisí. Začít můžeme od střechy. Měli bychom zkontrolovat těsnost střechy. Jestli nám v létě protekla při větších lijácích nějaká ta kapka dovnitř, na zimu je třeba střechu řádně zaizolovat. Zkontrolovat nejen střešní krytinu, ale i vyčistit okapy a prohlédnout, zda nejsou prorezlé či jinak poškozené.

Doporučuje se také kontrola komína. Nezapomeňte, že používaný komín musí projít každý rok revizí.

Okna by měla těsnit a stejně tak všechny další (například sklepní) otvory či dveře, aby teplo neunikalo zbytečně ven. Pokud máte okna dřevěná, zkontrolujte též kvalitu nátěru.

V případě, že některé z potrubí vede vně domu, je právě podzim vhodným časem pro zaizolování.

Před hlavní topnou sezonou snese řádnou prohlídku i kotel, termostat popř. kamna. Radiátory by měly být odvzdušněné a vyčištěné, aby byl přenos tepla co nejefektivnější. Kdo je příznivcem odrazných fólií za radiátory, podívá se i na jejich stav.

Podzimní pomoc přírodě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Podzimní pomoc přírodě

Poděkování rostlinám

Trvalé rostliny a stromy na podzim zažívají zasloužený odpočinek. Může se ale stát, že místo pro ně vítaného vlhkého podzimu přijde podzim teplý a suchý. Takový vyčerpaným rostlinám příliš nepřidá. Opomíjená první pomoc v podobě zalití je vcelku jednoduchá.

Jeden vzrostlý strom stačí 1x za měsíc vydatně zalít. Tři konve ho však nezachrání, protože je schopen odpařit až několik set litrů vody za den. Jako vhodná zálivka se uvádí 200 litrů vody. Ideální je nechat téct vodu z hadice malým proudem několik hodin, kdy hadici posunujeme po odvodu koruny stromu. Množství vody dávkujeme dle velikosti stromu. Kromě zálivky pomůže také mulčování. Okolí kmenu zahrňte například vrstvou slámy, která sníží odpar.

A nyní si v čase plískanic vydechněte a relaxujte třeba s knížkou či šálkem dobrého čaje, protože vy už jste přírodě pomohli.

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: autor: Gabriela Povýšilová