reklama

Jak se v létě ochladit bez klimatizace?

Současný člověk řeší obyvatelnost interiéru v horkých letních dnech nejčastěji pomocí klimatizace, nicméně, tisícileté zkušeností lidí z jihu kontinentu a rovníkového světa nám dávají jasně na vědomí, že ochladit se, respektive, ubránit se přehřátí jde i jinak. Zkuste to také, je to opravu velmi snadné.

Zcela zásadním je pochopitelně zamezení vstupu přímého slunce do interiéru a vytvoření průvanu, nejlépe spojením s chladnou místností či prostorem, tedy např. se sklepem, chodbou, světlíkem atp.

Zavlažení organizmu

V prvé řadě je potřeba organizmus vybavit látkami, které vážou vodu. Platí to zejména o minerálech v čele s kuchyňskou solí. Dále je vhodné eliminovat fyzický pohyb a pomalu po douškách dávkovat do těla tekutiny prosté cukrů a pokud možno vlažné a nejlépe slané. Ideální sou zelené a černé čaje, podobně jako minerálky. Naopak zcela nevhodné jsou pak ledové sladké nápoje s vysokým obsahem cukru ( Coca Cola) a nebo káva, která z těla vodu vypuzuje.

Velká letní fotogalerie

Jak se v létě ochladit bez klimatizace?
Jak se v létě ochladit bez klimatizace? (Zdroj: )
Jak se v létě ochladit bez klimatizace?
Jak se v létě ochladit bez klimatizace? (Zdroj: )
Jak se v létě ochladit bez klimatizace?
Jak se v létě ochladit bez klimatizace? (Zdroj: )

Temperování

Pamatujte na to, že teplo i chlad přichází od nohou a od hlavy. V případě vysokých teplot je ideální ochlazování nohou a stejně tak je jakým si ovladačem teploty také zátylek. Kapesník namočený ve studené vodě a přiložený na zátylek působí velmi osvěžujícím způsobem, podobně jako nám všem velmi dobře známé nohy v „lavoru“ ledové vody.

Ošacení

Je velkým omylem domnívat se, že obranou proti vedru je nahota. Logika a zkušenost praví, že šaty jednak hřejí a to také tím, že teplotu lidského těla izolují od vnějšího světa. Pokud je tělu příjemně, je vhodné ho izolovat od jeho okolí takovým způsobem, aby nevychladlo a nebo se nepřehřálo. V létě je pak ideální ochladit jej a  zabalit pak do lehké látky (např. kašmír, hedvábí, bavlna, len atp) a chránit tak před sluncem – spálením a teplem. Jistě si pamatujete, jaké to je, když se do vás tzv. dá zima a nepustí se vás ani když se oblečete do teplé bundy. Zima je „ve vás“ a je potřeba ji vyhnat ven a pak se obléknout a zahřáté tělo izolovat proti zimě zvenčí. S teplem je to stejné, tělo je potřeba ochladit a izolovat.

Red. ve spolupráci s Mudr. Jaroslavou Nyebeltovou
Foto Kettler a archiv redakce

Publikováno: 18. 7. 2008, Autor: