reklama

Na těchto místech u vás doma se to hemží bakteriemi

Zvýšili jste při objevení koronaviru úklid a úsilí o čistotu své domácnosti? Pravidelně desinfikujete záchodové prkénko, otíráte kliky u dveří a používáte zaručené čistící prostředky? I přes toto úsilí se to ve vaší domácnosti hemží viry a bakteriemi na místech, kde by vás ani nenapadlo je hledat.

Co nejvíc podceňujeme v koupelně?

Ukládáte zubní kartáčky do kalíšku na umyvadle, nebo na stěně a jinak je nechráníte? Chyba! Měli byste si pořídit antibakteriální krytky, případně je dávat do skříně. Zdá se vám to přehnané?

Pokud máte toaletu v koupelně, tak zbystřete. Při spláchnutí se vytvoří aerosol z mikrokapek vody, moči a exkrementů, které mohou dopadnout na štětiny kartáčku. Možné zdravotní komplikace nebo častý zánět dásní za to přece nestojí. A hlavně je ta představa docela nechutná, že?

„Kartáčky měním rodině každý měsíc a zajišťuji jejich nezávadnost tím, že je zbavím bakterií lázní v ústní vodě,“ tvrdí čtenářka Marie.

Houbičky, utěrky, ručníky = semeniště bakterií

Houbičku na nádobí byte měli měnit každý týden, v případě, že používáte klasický látkový hadřík, můžete ho nechat vyvařit. Drátěnku po vypršení jednoho měsíce vyhoďte, částečky jídla z ní totiž nijak nedostanete.

Pravidelně dezinfikujte také odtok u kuchyňského dřezu, předejdete tím nežádoucímu zápachu. Ti, kteří upřednostňují ekologickou variantu, mohou smíchat ocet s jedlou sodou a teplou vodou odtok propláchnout.

Pozor si dejte také na kuchyňská prkénka. Po krájení syrového masa, ryb a mořských plodů povrch důkladně omyjte čisticím prostředkem, případně octovou vodou. Na stejném prkénku pak určitě nepřipravujte dětem svačinu, nekrájejte ovoce či zeleninu.

Ručníky a utěrky perte už po třech až pěti dnech používání minimálně na 60 °C. A rozhodně bez aviváže. Jedině tak budou nadýchané a jemné, nikoliv slepené. A dostatečně budou plnit svůj účel, tedy sát.

Předložky před vanu po koupeli nechejte volně proschnout a nahromaděnou vlhkost na podlaze setřete. Trápí-li vás mykóza nohou, není vhodné se o tyto textilie s někým dělit. Navíc vlhké prostředí celý proces přejímání infekcí uspíší.

Zvířecí toaleta

Sdílíte domácnost s kočkou? Pro dobrý pocit a bezpečnou domácnost se doporučuje denně vybírat exkrementy, pravidelně měnit podestýlku v závislosti na jejím typu a počtu koček a jednou měsíčně kompletně vydezinfikovat kočičí WC nedráždivou dezinfekcí. Pro soukromí vašeho kočičáka a váš nos doporučujeme uzavřenou toaletu a používání kočičího deodorantu s antibakteriálním účinkem.

Povrch mobilu je nejšpinavější věc v domácnosti

V současné době na mobilu visíme, dá se říci, permanentně a právě z tohoto důvodu se staly semeništěm nežádoucích mikroorganismů a bakterií. Vědci dokonce prokázali, že jejich koncentrace na elektronice je několikanásobně vyšší než na záchodovém prkénku. Pro čištění používejte speciální spreje na dotykové plochy ve spolupráci s ubrouskem nebo papírovou utěrkou. To stejné platí také o klávesnici vašeho počítače.

Co si nosíme na botách?

V ideálním případě se doporučuje boty, ve kterých jste dorazili domů, otřít vlhkým hadříkem se saponátem a uschovat do útrob botníku. Jedině tak zamezíme bakteriím, popřípadě pesticidům, aby se dostaly až k vám domů, a to zvlášť v případě, kdy máte malé děti nebo čtyřnohého mazlíčka, kterému vnější pachy nejsou lhostejné. Ten je s radostí prozkoumá a pak s bakteriemi na čumáku dorazí třeba do vaší postele.

Kabelku v zásadě nikdy nepokládejte na kuchyňskou linku, jídelní stůl, židli s textilním polstrováním nebo postel. Vždyť s vámi byla celý den venku a mezitím jste ji nevědomky zvládla položit všude možně.

Publikováno: 9. 7. 2021, Autor: autor: Zelnitiusová Lenka