reklama

Česko pod náporem realitní horečky: jak může tato situace ovlivnit váš nákup nemovitosti?

Nákup vlastní nemovitosti je velký závazek, ale zároveň i zajímavá investice. Ceny bytů, domů i pozemků neustále stoupají, a pokud si nyní nemovitost pořídíte, existuje velká pravděpodobnost, že vám za ni při případném prodeji kupující dá více, než jste zaplatili vy.

Výhodnost investice do bydlení vám potvrdí asi každý, kdo v současné době nějakou nemovitost prodává – a nemusí se nutně jednat o objekty určené k bydlení, ale i k rekreaci.

Poptávka po nemovitostech totiž za poslední rok vzrostla obrovským tempem a Česko tak zažívá realitní horečku.

Levné hypotéky a nevyužité úspory

Za hlavní důvody, které stojí za velkým zájmem o nákup nemovitosti, se považují nízké úroky hypoték a nastřádané úspory, které spotřebitelé neměli prostor využít.

Banky je vydávají téměř jako na běžícím páse, a to v rekordní výši o objemech. Jen v dubnu letošního roku lidé na hypotékách načerpali 39 miliard korun a v březnu toto číslo bylo ještě o víc než 5 miliard vyšší.

V Praze se cena za jeden metr čtvereční u starých bytů dostala na 100 000 Kč – za stejnou cenu se ještě před pár lety prodával metr čtvereční u bytových jednotek v novostavbách. A například na Liberecku vystoupala cena za metr čtvereční na 65 tisíc.

Lidé však nehledají pouze místa k bydlení, ale také k rekreaci či pronajímání. Na ceně proto stouply nejen reality ve městech, ale i horských oblastech a dalších odlehlých, avšak turisticky zajímavých místech.

Obzvlášť velký zájem je o chaty, chalupy, domky a byty na Šumavě a v Krkonoších, je však jen otázkou času, než se horečka rozšíří i do méně populárních oblastí.

Svou příležitost tu našly realitní fondy, které kupují velké rekreační objekty, opravují jejich apartmány a za výrazně vyšší cenu je prodávají koncovým zájemcům.

I přes velký zájem se nesnažte nic uspěchat

Kvůli obrovské poptávce může být nákup nemovitosti obtížný, obzvlášť pokud se vám zalíbí objekt, jehož cena pro vás představuje absolutní strop. Většina realitních kanceláří dá totiž přednost tomu, kdo nabídne nejvyšší sumu.

Kvůli obavám z toho, že vám váš potenciální domov někdo vyfoukne, se můžete unáhlit. To ale není rozumné – přece jen se chystáte investovat několik milionů a zadlužit se na většinu svého života, což má samozřejmě svá rizika.

Pokud chcete celý proces urychlit, proveďte si důkladné srovnání hypoték a předem si vyberte banku, u které budete o hypotéku žádat.

Spousta z nich nabízí možnost předschválení úvěru, kdy máte zablokovanou maximální částku i podmínky, a jakmile najdete nemovitost, můžete úvěr velmi rychle čerpat. To vám dává možnost úhrady rezervačního poplatku s jistotou, že o něj nepřijdete

Doba čekání je však omezená a v případě, že během ní nic nenajdete, vás mohou čekat sankce. Proto si tuto možnost dobře rozmyslete a předem se informujte o všech náležitostech a podmínkách.

Budoucí vývoj je nejistý

Kvůli velkému náporu zájemců a vysokým cenám byste si mohli říct, že bude lepší vlastní bydlení odložit na jindy. Nicméně situace, jako je dnes, tu zatím ještě nebyla a obklopuje ji spousta neznámých.

Hlavním důvodem je koronavirová pandemie, která českou ekonomikou v mnoha ohledech velmi otřásla.

Odborníci předpokládají, že velký pokles cen, který doprovázel hospodářskou krizi v letech 2008 a 2009, se opakovat nebude. Není však vyloučeno, že by se cenový růst mohl zastavit, nebo alespoň zpomalit.

Pokud by k poklesu přece jen došlo, s velkou pravděpodobností půjde o reality, které se nacházejí v méně lukrativních lokalitách nebo ve stavu před rekonstrukcí a přesto jsou v současnosti velmi předražené.

Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.