Současné mimořádně horké počasí může být nebezpečné nejen pro lidi, ale také pro vašeho chlupáče. Jak ho ochránit a co mu poskytnout v horkém počasí, vám teď prozradíme.
Pro psí organismus může být ve vedru fatální i náhlé zhoršení zdravotního stavu, které mu často způsobíme svou neopatrností nebo neznalostí. Například podání zkaženého jídla či vody mu může způsobit vážné zažívací potíže, s nimiž se bude vyrovnávat mnohem hůř, než v nižších teplotách. Hlavní nebezpečí ale hrozí z přehřátí organismu.
Psi nemají prakticky žádné potní žlázy, které nám lidem pomáhají ochlazovat organismus. Většinu jich mají pouze v oblastech pacek. Psi se tak ve velkých vedrech nebo při vyšší fyzické aktivitě ochlazují hlavně zrychleným dýcháním a za pomoci jazyka. Vyvarujte se proto v horkých dnech velké aktivitě pejska a nenechávejte ho na místech, kde se nemůže schovat do stínu.
Pes v přehřátém autě
I přes velkou osvětu jsou stále na parkovištích nacházeni psi uvěznění v autě, i když je venku přes 30 °C. Chovatel si potřebuje rychle nakoupit a nenapadne ho, že během půlhodiny může v nevětraném autě stoupnout teplota na více než 50 °C. Tato teplota je nebezpečná pro lidi i psy.
Jak postupovat, když v na parkovišti narazíte na zavřeného psa v autě? Vyfoťte psa i SPZ auta a informujte policii. Pokuste se najít majitele auta v blízkých obchodech, v obchodním domě využijte tamní rozhlas. Tím, že případ zdokumentujete, umožníte orgánům konat a stíhat nezodpovědné „páníčky“ pro týrání zvířat.
Ochlazení ve stínu
Doma chované psi spíše ochráníte před teplem, když je necháte doma a nebudete po nich vyžadovat žádnou fyzickou aktivitu. Samozřejmě se musí vyvenčit. Na procházku vyrazte raději ráno nebo před soumrakem. Během dne jim dopřejte jen krátké vyběhnutí před dům, zůstaňte ve stínu a po vykonání potřeby jděte co nejrychleji domů.
Psi žijící venku potřebují stín, který je ochrání před smrtonosnými paprsky. Nejlépe jim bude někde pod stromem na chladném trávníku. V nevětrané boudě či kotci s plechovou střechou může být větší horko než na slunci.
Zajistěte dostatek tekutin!
„Důležitý je celodenní přísun tekutin. Ideální je za den vypít 50 ml vody na každé kilo váhy pejska. Vodu mu nedávejte nikdy příliš ledovou. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody,“ upřesňuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Polévku můžete udělat i z konzervy. Vodu můžete přidat i do porce BARF. Vodu v misce měňte alespoň 1x denně, aby neměla šanci se zkazit.
Pozor na vodu z rybníku
Na večerní procházce volíte trasu kolem rybníků, kde se pes může příjemně zchladit. To je dobře. Ale než ho pustíte do vody, nabídněte mu napít z cestovní misky.
Pokud bude chlemtat vodu z rybníku, hrozí otrava sinicemi, které se množí v horkém počasí a stojaté vodě. Pozor si dejte i na koupání v moři. Slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže.
Chlupy jsou izolace
I když se to zdá jako paradox, tak v létě není dobré pejsky stříhat. Jejich srst jim totiž pomáhá „držet tělo ve stínu“, je pro ně přirozenou izolací nejen od zimy ale také od veder. Pes s hustou srstí se totiž zahřívá pomaleji než ten, co má srst kratší a řidší.
Jak poznat, že se pes přehřál?
Pokud se pes v létě přehřeje, tak to poznáte podle toho, že se mu bude obtížněji dýchat a může být malátný. Dejte ho na chladné místo. Nejlépe někam do stínu, kde jsou na zemi kachličky či ho položte na vlhký hadr. Psa ochlazujte postupně. Rozhodně ho nedávejte pod ledovou sprchu, spíše mu ochlaďte tlapky namočením ve vodě nebo obalením vlhkým hadrem.
Chystáte-li se se psem na delší výlet autem. Tak během cesty častěji zastavujte, aby se pejsek mohl protáhnout na čerstvém vzduchu a napít se. Mnoho psů totiž odmítá za jízdy pít. V autě mu můžete také otírat čumák vlhkým hadrem, osvěží ho to. Pokud budete cestovat dlouhou dobu, tak psovi nedávejte před jízdou hodně najíst. Mohlo by se mu udělat zle. Během cesty se ho snažte mít ve stínu.
Tip! Pořiďte mu chladicí podložku. Pomůže mu přečkat cestování v autě a pomůže mu regulovat tělesnou teplotu. Chladicí efekt začíná při kontaktu zvířete s podložkou. Dochází ke vzniku endotermické reakce, při které se přeměňuje krystalický obsah na kapalinu.
Krmení před podáváním očichejte
Další věcí, kterou byste ve vedrech měli sledovat, je krmení. V létě při venčení pejska více sledujte. Především pokud si bude běhat kolem odpadkových košů či laviček. Zde může být spousta odhozeného jídla.
„V letních měsících se pak potraviny rychle kazí. A po pozření může mít pejsek nehezké zažívací potíže. Zkazit se ale může i krmivo. Přidáváte-li ke granulím například konzervu a pejsek vše nesní, tak se krmivo může v misce rychle zkazit. Máte-li otevřené pytle s krmivy, tak je neskladujte v místnostech, kde je více než 25 stupňů, což granulím nesvědčí. Otevřené konzervy skladujte v ledničce,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Pozor si také dejte, pokud granule zalíváte vodou. Jak jsme psali výše, namočené granule pomůžou zlepšit pitný režim, což je dobře. Na druhou stranu se ale mohou velmi rychle zkazit, a to během několika hodin. Paradoxně se nejvíce kazí kvalitní granule, které v sobě nemají mnoho konzervačních látek a obsahují hodně dehydrovaného masa.
Publikováno: 18. 6. 2021, Autor: autor: Julie Veselá